harmaapuku häihin

jukkaleppä

mitens harmaapuku menee vieraalla häissä ?
ja jos niin minkä värinen paita kravatti

2

1182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rouva O

      Onko puku tummanharmaa? Silloin se lasketaan ns tummaksi puvuksi ja on virallisestikin varma valinta juhlaan. Tummiksi puvuiksi lasketaan arvojärjestyksessä yksivärinen musta puku, tummansininen yksivärinen, tummansiniset neula- ja hiusraitaiset puvut ja niiden jälkeen tulee tummanharmaa yksivärinen puku. Keskiharmaakin lienee ainakin kesällä ok, mikäli kutsussa ei mainita muuta asutoivomusta.

      Paita on valkoinen, kengät ja sukat mustat, solmion värin voit varmasti valita mielesi mukaan ("viralliset" tumman puvun kanssa käytettävät ovat hopeanharmaa, tummansininen ja -punainen).

      • .....

        Jos ei ole kutsussa pyyntönä "tumma puku", voi laittaa hyvin harmaan puvun. Kesällä voi käyttää vaalempaakin pukua, jos pukeutumiskoodia ei ole määritelty.

        Mutta edes tumman harmaa puku ei ole virallinen tumma puku, vaikka olen nähnyt näin jopa joissakin etikettioppaissa virheellisesti mainittavan. Ainakin kaksi eri vaatturia (joilla siis on ammattinsa puolesta varmasti paras tietämys miesten klassisesta pukeutumisesta) on kertonut, että virallinen tumma puku on musta tai yönsininen.

        Liituraidalliset puvut ovat pääasiassa bisnesmiesten "työhaalareita", eivät juhlapukuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      6483
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      290
      5454
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      98
      4151
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2900
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      27
      2874
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      120
      2093
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      2030
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1767
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      72
      1301
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      159
      1151
    Aihe