Menkat + urheilu

Tiinuska*84

Heips. Aloitin kuntosalilla käynnin tossa pari kuukautta sitten, kun alkoi lievä ylipaino ahdistaa.
Menkat on aina olleet suht runsaat mulla ja kestännee aina sen 7 vrk.

Mutta asiaan, en haluaisi keskeyttää salilla käyntiä (sis. kuntosali, spinning, aerobic, aerobista..) menkkojeni ajaksi vaan haluaisin tuolloinkin käydä, mutta suojautuminen mietityttää. Viikon päästä on taas menkat ja ajattelin kysyä teitlä kokemuksia, mitä sidettä kannattaa käyttää kun urheilee ja millä tavalla pukeutua kun käyttää sidettä ettei se tipu, tai luisu.

En ole koskaan pitänyt ja tykännyt käyttää sisäisiä suojia, joten ne on poissa laskuista. Varmaan 12 - vuoden aikana tasan 2 krt käyttänyt tamponia. En halua asiasta enempää puhua, mutta yksinkertaisesti, en voi kuvitella käyttäväni mitään sisäistä suojaa, joka tungetaan sinne tms.

Mutta, käytän päivisinkin libressen yösidettä, tai vuokkosten. Onko muita hyviä siteitä mitä käyttää jos urheilee ja minkälaisia pikkareita niiden kanssa?

Minkälaisia siteitä te muut naiset olette käyttäneet kun olette urheilleet?

Siteen paksuus, tai näkyminen ei minua haittaa, sillä tuskin kukaan nainen kenenkään persettä siellä tiirailee..hih.

Mutta kiitoskia jo näin etukäteen vastauksistanne..

Mukavaa hellepäivien jatkoa! - Tiinuska-

11

7414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en viitsisi siteessä

      äheltää ja hikoilla. Ne liikkuvat, rapisevat ja haisevat hikoillessa ihan järkyttävälle.

      En usko, että kukaan nykyaikana menee punttikselle rätti perseessään.

      • NooraHe

        ...Olet varmaan aika eriskummallinen tapaus. vedän spinning tuntia kolmesti viikossa ja monet asiaakkaani on hyviä ystäviäni ja tuttavia. Monesti puhellaan kaikenlaisista ja suurinosa on kyllä siteiden käyttäjiä. Minäkin monta kertaa vetänyt tunnin "rätti perseessä" niinkuin kuvailit. Mitä jos vaikka mainostaisit vielä vähän sitä kuukippoa..


      • ainakaan mun
        NooraHe kirjoitti:

        ...Olet varmaan aika eriskummallinen tapaus. vedän spinning tuntia kolmesti viikossa ja monet asiaakkaani on hyviä ystäviäni ja tuttavia. Monesti puhellaan kaikenlaisista ja suurinosa on kyllä siteiden käyttäjiä. Minäkin monta kertaa vetänyt tunnin "rätti perseessä" niinkuin kuvailit. Mitä jos vaikka mainostaisit vielä vähän sitä kuukippoa..

        spinningsalilla. Onneksi. Johan ne siteet näkyis housuista läpi.


      • PÄSK
        ainakaan mun kirjoitti:

        spinningsalilla. Onneksi. Johan ne siteet näkyis housuista läpi.

        ...Kyllä mun spinningsalilla käyttää monet siteitä. Ja ei ne mitään näy läpi.. Ja mitä sitten vaikka näkyisikin?


      • mitäsitten?
        PÄSK kirjoitti:

        ...Kyllä mun spinningsalilla käyttää monet siteitä. Ja ei ne mitään näy läpi.. Ja mitä sitten vaikka näkyisikin?

        Onko väliä vaikka näkyisikin läpi? Nehän on naisille normaaleita asioita.. Mikset käyttäisi löysiä housuja niin ei näkyisi läpì? xD


      • kelle on...
        mitäsitten? kirjoitti:

        Onko väliä vaikka näkyisikin läpi? Nehän on naisille normaaleita asioita.. Mikset käyttäisi löysiä housuja niin ei näkyisi läpì? xD

        no ei ole minulle ainakaan normaali asia pitää vaippaa, vauvalleni ehkä on... ;) Minua ainakin säälittää, jos huomaan huomaan jonkun naisen pitävän vaippaa, koska tiedän, miten ikävältä se tuntuu. Mielestäni kuukautisten ei kuulu eikä tarvitse vaikuttaa pukeutumiseen eikä juuri mihinkään muuhunkaan. Sellaiseen olen tottunut ja vähempään en siksi suostu.


    • :PPPPPP

      Itselläni ei ole runsaat, joten saan olla siitä ilonen.. heh.. :D Mikset voisi käyttää pillereitä?

    • lotta79

      Itse kärsin myös runsaista kuukautisista enkä edes muista milloin olisin käyttänyt muuta kuin yösidettä. En pidä sisäisistä suojista endon takia ja öisin pidänkin tenan vaippoja ja myös mieheni on tottunut aiheeseen eikä huomauttele asiasta. Alussa tuntui ihnottavalta mutta nykyään nukun yöni rauhassa ja joskus varsinkin telttaillessa on ihana kun ei tarvitse nousta aamupissalle makuupussista.

      Urheillessa olen käyttänyt always ultra night sidettä ja tavallista siivetöntä ultra sidettä takana poikittain ekan siteen jatkona. ei näy vaikka ei haittaiskaan jos on pelkkiä naisia tunneilla.

      Et kertonut että käytätkö paksuja vai ohuita libressejä ja vuokkosia. Se paksu vuokkonenhan näkyy kuin vaipat mutta on hirveän lyhyt. Kokeile tenan eri vaihtoehtoja. Siellä on täysiä vaippoja mutta myös pienempiä ja urheiluun paremmin istuvia malleja.

      Pikkuhousuina pidän menkkojen aikaan tarpeeksi pieniä joustavia tai-malleja ja urheillessa laitan ekojen päälle stringit ja toiset pikkuhousut päälle jotta pysyy pyllystä side tai vaippa paikallaan.
      onnea matkaan.

    • Miepä vain.... :)))

      Totta kai voit käydä salilla, ei menkat saa eristää ihmistä neljän seinän sisään!
      Varsinkin kun kyseessä ei ole esim. kylpyläreissu, niin tuohan on helppo juttu.

      Laitat vaikka kaks yösidettä pikkareihin, sit vielä toiset pikkarit päälle ja verkkarit.
      Jos haluut niin vaikka pitkikset vielä väliin.
      Uskon että pärjäät hyvin, eikä varmasti tule läpi!
      Ja kaks sidettä kyllä suojaa hyvin vaikka ne vähän liikkusivatkin.
      Mulla kyllä ainankin on pysyneet siteet hyvin menossa mukana ihan ratsastuksessakin!

      No ehkä se vähän voi haiskahtaa, mutten usko että siellä päivää vietät?
      Joten vaihdat just ennen menoa ja heti kun tulet, niin ei varmaasti haise suuremmin.

    • Vanilla Blaah

      hyvii neuvoja..

    • Anonyymi

      Itse käytän menkkojen aikana Tenan ohuinta housuvaippaa. Kyllästyin siihen, että sai taiteilla kaksi tai kolme sidettä housuihin ja silti ne liikkuivat pois paikoiltaan. Vaippa toimii paremmin. Käytän ihan perustreenitrikoita, mutta pidempää paitaa, niin tuskin ketään vaippaa edes huomaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3461
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2336
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1965
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1881
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1848
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1582
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1450
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1417
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1394
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1334
    Aihe