korvatulehdus

Onkohan meidän pojalla paljonkin kohtalotovereita, nimittäin muita alle vuotiaita korvavaivaisia? Jässikkä on nyt saanut elämänsä ensimmäiseen korvatulehdukseen jo kaksi antibioottikuuria, mutta vaiva näyttää jatkuvan, taas tänään parutaan suoraa huutoa ja harotaan korvaa. Huomenna mennään jälleen lääkäriin.

Onko kokemuksia miten monta antibioottikuuria kannattaa syödä peräkkäin? Vai pitäisikö jo heti tässä vaiheessa harkita putkitusta? Tämä kun on ensimmäinen muksumme, niin ei ole kokemusta.
4217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kuopus joutui jonkinlaiseen korvatulehduskierteeseen viime syksynä ollessaan reilun 8 kk:den ikäinen. Silloin kerran puhkastiin korva, kerran se puhkesi itsekseen ja kaikkiaan kolme ab-kuuria meni. Viimeisen kuurin jälkeen kun kävimme jälkitarkastuksessa, niin lääkäri sanoi, et nyt jos vielä tulehtuu niin hän leikkaa putket korviin, koska hän ei pysty enää perustelemaan meille, eikä itselleen neljännen ab-kuurin tarpeellisuutta.
Meillä kierre loppuikin sit tähän.
Yksityisellä puolella taitavat kyllä syöttää useampia kuureja, ennenkuin alkavat edes harkita putkitusta.

Äänestä
  • myös kolme kuuria, ensimmäiseen tulehdukseen kaksi kuuria ja toiseen kolme, nyt on kai parantunut kun oireita ei ole, tarkistus on vielä edessä. Lapsi nyt 9 kuukautta. Mielellään ei kuulemma putkia laiteta alle vuoden vanhalle mutta meilläkin se tilanne että jos ei vieläkään parane niin sitten putket.

    Äänestä

  • syötiin kirjoitti:

    myös kolme kuuria, ensimmäiseen tulehdukseen kaksi kuuria ja toiseen kolme, nyt on kai parantunut kun oireita ei ole, tarkistus on vielä edessä. Lapsi nyt 9 kuukautta. Mielellään ei kuulemma putkia laiteta alle vuoden vanhalle mutta meilläkin se tilanne että jos ei vieläkään parane niin sitten putket.

    Meillä pojalla on tosi paha korvakierre. Poika on vasta 7kk ja kuureja syönyt lyhyen elämänsä aikana jo 6kpl. Kierre alkoi pojan ollessa vasta 2kk ikäinen. Nyt on putkitus tulossa parin viikon päästä ja poika syö nyt siihen asti antibioottia estolääkityksenä,koska tässä on nyt viime aikoina ollut sellanen tilanne et aina ku kuuri loppuu niin parin päivän päästä korvat on taas tulehtuneet:( Kurjaa kattoo ku toinen on koko ajan kipeenä:( Toivotaan et putkista ois apua meille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei parane! kirjoitti:

Onkohan meidän pojalla paljonkin kohtalotovereita, nimittäin muita alle vuotiaita korvavaivaisia? Jässikkä on nyt saanut elämänsä ensimmäiseen korvatulehdukseen jo kaksi antibioottikuuria, mutta vaiva näyttää jatkuvan, taas tänään parutaan suoraa huutoa ja harotaan korvaa. Huomenna mennään jälleen lääkäriin.

Onko kokemuksia miten monta antibioottikuuria kannattaa syödä peräkkäin? Vai pitäisikö jo heti tässä vaiheessa harkita putkitusta? Tämä kun on ensimmäinen muksumme, niin ei ole kokemusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu