tukityöllistettynä se ei täyty samalla tavalla kuin varsinaisessa työssä, niin koska ko. aika
on koossa?
on koossa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Normaalissa työssä ansiosidonnainen on koossa, kun on ollut vähintään 10 kk kassan jäsen ja ollut vähintään 10 kk sellaisessa työssä, jossa työaika on vähintään 18 h/kalenteriviikko.
Tukityö on sitten eri juttu.
Jos työantaja ei saa korotettua tukea, niin sitten ansiosidonnainen on koossa samoin ehdoin kuin normaalissa työssä.
Jos työantaja saa korotettua tukea, niin sitten puolet työssäoloajasta kerryttää päivärahaan oikeuttavaa työssäoloehtoa. Siis tarvitaan tuplasti työssäoloa.
Summa summarum: Työtöntä rangaistaan siitä, että työnantaja saa suurempaa tukea palkkamenoihinsa.
Joka asiassa on kaksi puolta. Pelkällä tuella palkatun työssäoloehto kertyy puolella, toisin kuin "normaalisti" palkatulla.
Itse olen itselleni järkeillyt asian niin, että olisi yhteiskunnalle aivan mahdottoman kallis automaatti sellainen, jossa ensin tuettaisiin sitä työntekijää sillä 1000 eurolla kuukaudessa vuoden ajan ja sitten siinä vielä kertyisi joka tukityöjaksolla täysi työssäolo ja ansiosidonnaisen kertyminen täyttyisi jo alle vuodessa, se paluuehto.
Jos tällainen automaatti olisi olemassa, niin en olisi enää vuosikymmeneen tehnyt töitä kuin aina 500 ansiosidonnaisen maksupäivien täyttyä takas palkkatuella töihin ja heti kun paluuehto täynnä, niin taas ansiosidonnaiselle pariksi vuodeksi. Mieletön systeemi olis, ja sopis varmasti jokaiselle!
Tosiasia on vaan se, että eduskunnassakin osasivat kuitenkin laskea saman asian, ja laittoivatten lakiin tuon inhan pykälän vain 50 % kerryttämisestä.
Asiaa sitten toiselta kannalta ajateltuna, väittävät että tukityön kerryttäminen vain puolella ei pitäisi olla mikään ongelma, kun on ollut vuoden työssä ja saanut 6kk työssäoloehtoa kasaan. Enää ei tartte repästä kuin 2 kuukautta mitä tahansa hommaa, joka täyttää 18 tunnin viikkomäärän, niin sitten on tienattuna paluu ansiosidonnaiselle ja 500 päivää kelan kuppasta perusrahaa isompaa korvausta on tulossa.
Ei pitäisi olla mikään ongelma tää nykyinen systeemi, jos kerran systeemin osaa ja tietää. Tunnen useita, jotka on onnistuneet näilläkin ehdoilla ihan hyvin asiansa työttömänä ja välillä työssäkäyvänä hoitamaan
Eka vuosi e 1010,- sitten tuli 50,- palkankorotus.
Sillä ei tietysti paljon sitä ansiosidonnaista saa,
mutta on muutaman euron työmarkkinatukea parempi,
luulisin.
Tervetuloa vaan kaikki tuolla palkalla töihin!
Työnantajani käyttää tätä keinoa jo 10:tä vuotta!!!!
Kiitos vastauksista, taidan ruveta yrittäjäksi ja
ottaa tukityöllistettyjä töihin.
mihin tahansa töihin 2 kk ja aika täysi:
Ei aivan yksinkertaista kun ikä lähenee kuuttakymmentä ja on selkävaivainen niin siivoukseenkaan ei voi pääse, eli mahikset on aika vähissä ja työmarkkinatuki liian pieni elämiseen. Ansiosidonnainen tonnin kk-palkastakin
on niin pieni, että varmasti jos oikean työpalkan saa niin kukaan ei huvikseen jää ansiosidonnaisellekaan, ainoastaan ne joilla on ollut kunnon palkka ja täten se ansiosidonnainen sellainen jolla elää.