kesämökin yhteisomistuksesta.Olemme kyllä vähän eripuraista porukkaa ja perinnönjaossa on jäämässä kesämökki minun ja veljeni yhteisomistukseen.Kumpikaan ei haluaisi luopua osuudestaan.
onko kellään
kokemuksia???
2253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ei ole. Muutama päivä lueskelin, että aika hyviä tuloksia riitaisissa tapauksissa on tullut perustamalla yhteisomistus osuuskunnan muotoon.
Olisikohan jostain Kuopion seudulta lähtenyt leviämään laajemminkin. En muista.
Kyllähän yhteisomistuskin tavalla tai toisella järjestettynä voi toimia. Niinhän ovat nämä vähän surullisen kuuluisat ja kaupiteltavat lomaosakkeetkin. Käyttöoikeus tietty määrä päiviä jne.
Eihän siellä mökillä koko vuotta olla, useampikin käyttäjä sopii, kunhan aikatauluista jotain sovitaan ja hommien hoidosta.
samalla tasolla ja aaltopituudella ja kun kaikesta sovitaan suoraan ja kainostelematta etukäteen.
Itse en juuri käy yhteisomistuksessa olevalla mökillämme, koska en yksinkertaisesti kehtaa viedä sinne ystäviäni. Mieheni uuden ystävän sisustusmaku on aivan järkyttävän mauton minkä tahansa mittapuun mukaan, en todellakaan ole snobi. Mautonta roinaa on myös niin ylenpalttisesti, että tilat käyvät ahtaiksi sisällä ja ulkona ja huussissakin.
Tästä en älynnyt alussa sanoa, koska mökki oli asiallisesti sisustettu.
Jossain vaiheessa sanoin ja mies loukkaantui kumppaninsa puolesta. Nyttemmin taitaa itsekin tajuta että mopo on karannut käsistä pahemman kerran.
Tarkka sopimus joka pikkuasiasta!