auton vuokra

matkalle syyskuussa

Paljonko auton vuokraus maksaa Ponta Delgadassa kaikkine vakuutuksineen? Onko suhteessa edullisempaa vuokrata useammaksi päiväksi? Onko suuria eroja autovuokraamojen taksoissa?

9

2169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halvempi

      Mitä pidempi vuokraus sen halvempi suhteessa.
      Riippuu vuokraajasta nämä hinnoittelut, pienestä paikoista edukkaammin, mutta autojen kunto ja sopimusehdot epävarmemmat.
      Esim. yhden merkkivuokraajan hinnoista tuolta hakemalla:
      http://www.europcar.com
      http://www.europcar.pt

    • Kannattanee ensin suunnitella retkiohjelma ja katsoa, sitten miten sen toteuttaminen eri kulkuvälinein parhaiten onnistuu.

      Päätökseenne vaikuttaa luonnollisesti myös hotellivalintanne. Yhteydet Ponta Delgadasta muualla São Miguelin saarelle ovat hyvät tai kohtalaiset. Matkanjärjestäjän kolme hotellia sijaitsevat Ponta Delgadan ulkopuolella ja niistä liikkuminen saarella ilman käytössä olevaa autoa on yleisesti ottaen hankalampaa, etenkin sellaiselle, joka koti-Suomessa on auton käyttäjä.

      Ponta Delgadassa on useita autovuokraamoita. Suurin niistä on Ilha Vede (www.ilhaverde.com). Muita vuokraamoita ovat mm. www.rentacar-eurocar.com ja Varela (matkanjärjestäjän yhteistyökumppani, www.bensaude.pt/varela rent-a-car.

      Noin vuosi sitten maksoi Ilha Verdella Renault Clio noin 80 euroa päivä, kyseessä oli kahden päivän vuokraus.

      Kahdessa päivässä ehtii São Miguelin nähtävyyksiin Ponta Delgadan ulkopuolella tutustua pääpiirteissään. Vila Franca do Campoo, Lagoaan ja Riberia Grandeen pääsee mainiosti bussilla.

      Taksin käyttö retkikäyttö maksaa noin 16 e tunti ja englantia puhuvia kuljettajia löytyy. Tässä linkki erään sellaisen palvelujen tarjoilijan sivuille (http://www.azoreantours.com/) ja minulta saa myös muiden kuljettajien yhteystietoja.

      • vaikka bussillakin

        Kiitos vastauksista:D

        Onhan toi bussikin varteenotettava vaihtoehto, niin ainakin molemmat voi katsella ikkunasta nähtävyyksiä. Ja joistain kirjoituksista olen ymmästänyt, että aika jännittäviäkin bussimatkat voi olla:D Tosin autolla voisi sitten pysähdella mielin määrin... Onko mitään bussia joka kiertäisi koko saaren vai kulkeeko tietyt bussit (bussifirmat) vain tiettyihin paikkoihin niinkun muistaisin jostain lukeneeni?


      • vaikka bussillakin kirjoitti:

        Kiitos vastauksista:D

        Onhan toi bussikin varteenotettava vaihtoehto, niin ainakin molemmat voi katsella ikkunasta nähtävyyksiä. Ja joistain kirjoituksista olen ymmästänyt, että aika jännittäviäkin bussimatkat voi olla:D Tosin autolla voisi sitten pysähdella mielin määrin... Onko mitään bussia joka kiertäisi koko saaren vai kulkeeko tietyt bussit (bussifirmat) vain tiettyihin paikkoihin niinkun muistaisin jostain lukeneeni?

        Mitään koko saarta kiertävää bussia ei ole. Pisin reitti on väli Ponta Delgada - Nordeste, noin 85 km.

        Busseilla pääsee hieman huonosti saaremme pääluonnonnähtävyyksiin. Sete Cidadekseen (kaksoiskraaterijärvet, näköalapikka Vista do Rei ja Sete Cidaksen taajama) mennee yksi bussi varhain aamulla ja yksi tulee illan suussa pois. Furnasin (kraaterijärvi, kuumia lähteitä, Terra Nostran puutarha) kohdalla tilanne on jota kuinkin sama. Lagoa de Fogoon (vuori Serra d'Água de Pau, kraaterijärvi) ei pääse julkisilla välineillä lainkaan, koska siellä ei ole asutusta.

        Bussien aikataulut on suunniteltu paikallisten aukkaiden tarpeita varten eivätkä edellämainituilla reiteillä välttämättä sovellu parhaiten matkailijoiden tarpeisiin. Tosin Furnasissa voi mainiosti viettää koko päivän.

        Rosoisella ja kallioisella rannikolla on runsaasti kauniita näköalapaikkoja, joilla reittiliikenteen bussit eivät poikkea. Eli jotakin jää paitsi, jos käyttää pelkästään julkisen liikenteen busseja.

        Matkanjärjestäjän retket ovat mielestäni hyvä vaihtoehto. Ne ovat varsin verkkaisia (sillä etäisyydet sivät ole pitkät) ja suuntautuvat kaikkiin saaremme pääasiallisiin luonnon nähtävyyksiin. Valitsemalla itäisen ja läntisen saarikierroksen matkailija tutustuu koko saareen; itäisen saarikierroksen sijasta voi tyytyä Furnaksen retkeen.

        Taksit kuljettavat matkailijaa hänen haluamansa aikataulun ja reitin mukaisesti ja kertovat vaihtelevasti reitin varrella näkymistä ja paikallisesta elämästä.


      • metsäkylän allikki
        vaikka bussillakin kirjoitti:

        Kiitos vastauksista:D

        Onhan toi bussikin varteenotettava vaihtoehto, niin ainakin molemmat voi katsella ikkunasta nähtävyyksiä. Ja joistain kirjoituksista olen ymmästänyt, että aika jännittäviäkin bussimatkat voi olla:D Tosin autolla voisi sitten pysähdella mielin määrin... Onko mitään bussia joka kiertäisi koko saaren vai kulkeeko tietyt bussit (bussifirmat) vain tiettyihin paikkoihin niinkun muistaisin jostain lukeneeni?

        Sao Miguelilla kun autoilet, isojen teiden varsilla on useita pysähdyspaikkoja, joista voi ihailla hulppeita maisemia joissa linja-autot eivät valitettavasti pysähdy. Omalla autolla voit mennä ihan omassa tahdissa, kuten me teimme. Kun taakse alkoi kertyä autoja, ajoimme tien sivuun ja päästimme kiireisimmät ohitsemme, jolloin pääsimme jatkamaan matkaa taas omaan rauhalliseen tahtiin ja ihailla samalla maisemia.

        Auton vuokraus päivää kohden tietenkin laskee, kun otat sen useammaksi päiväksi. Bensan hinta on kaikilla asemilla sama, eikä koko kahden viikon aikana ollut hinnassa mitään vaihtelua. Ja hintakin on hivenen halvempaa, kuin Suomessa. Tosi, aika paljon tuollaisella 1,2 litraisella koneella saa ajaakin, ennenkuin tarvii tankata.
        Vuokrafirmat tarjoavat lisävakuutusta autolle, joka kannattaa ehdottomasti ottaa. Omavastuu osuus tuolla vakuutuksella kolarin sattuessa putoaa useista sadoista euroista muutamaan kymppiin. Muistaakseni auton vuokraus Azoreilla oli halvempaa, kuin esim. Kreikassa, mutta sekin riippuu tietysti myös auton kokoluokastakin.


      • vaikka bussillakin kirjoitti:

        Kiitos vastauksista:D

        Onhan toi bussikin varteenotettava vaihtoehto, niin ainakin molemmat voi katsella ikkunasta nähtävyyksiä. Ja joistain kirjoituksista olen ymmästänyt, että aika jännittäviäkin bussimatkat voi olla:D Tosin autolla voisi sitten pysähdella mielin määrin... Onko mitään bussia joka kiertäisi koko saaren vai kulkeeko tietyt bussit (bussifirmat) vain tiettyihin paikkoihin niinkun muistaisin jostain lukeneeni?

        Eri kulkuvälineiden plus- ja miinuspuolia São Miguelin saaren katsastamisessa on käsitelty useasti tällä palstalla. Alla olevasta linkistä hakutulokseen löydät ainakin joitakin niistä.

        Keskuteluissa kuvataan myös portugalilaista ajokulttuuria.

        http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?start=0&advanced=1&all_words=&some_words=auton vuokraus&exclude_words=&exact_words=&conference=&poster=masseur&sort=relevance&search_interval=fixed_interval&fixed_interval_time=0&sd=01&sm=01&sy=2008&ed=31&em=7&ey=2008&hpp=25

        Olen käsitellyt aihetta myös kotisivuillani.


    • heinäkenkä.

      Noin 40 € per päivä joku perus-yaris. Kannattaa varata kk etukäteen, ne on aina loppu paikan pääällä jos marssii liikkeeseen. Jotain maastureita voi olla mutta hinta kolminkertainen. Syyskuussa ei ainakaan avoautoa kannata otta vettä tulee ku aisaa tämän tästä.

      • Avoautot eivät ole Azoreilla mitenkään jokapäiväisiä. Paikallisilla asukkailla niitä on jonkun verran, turisteilla harvoin.

        Syyskuun keskimääräinen sademäärä on 86 mm, sadepäiviä on keskimäärin 16 (sataa > 0,1 mm). Sateisin kuukausi on tammikuu, jolloin vettä tulee runsaat 130 mm. Vuotuinen sademäärä Ponta Delgadassa on noin 1000 mm, Helsingissä noin 650.

        Syyskuu on täällä täyttä kesää eivätkä vuodet ole veljeksiä.


    • Muffini

      Olin juuri kuukauden Azoreilla ja sain kyllä auton kun tarvin Ilha Verdeltä. Pienimpiä (halvimpia) autoja ei saanu enää paikan päältä mutta muita autoja kyllä. Kalliimmissa oli myös ilmastointi (kelpasi kyllä kun lämpö hipoi 30 joka päivä) ja tehoja (mitä tarvitsee vuoristoisilla ylämäillä).

      Auton vuokran ja bensojen lisäksi kannattaa maksaa se 15e lisää kaiken kattavasta vakuutuksesta. Asuessani Azoreilla liikenteessä sattui ja tapahtui. Kiviä lentää, muut kolhii ja ilkivaltaa esiintyy. Se ei kuitenkaan kata rengasvahinkoja, minkä takia kannattaa pysyä autoteillä.

      Kolmessa päivässä ehtii nähdä kraaterit ja kiertää saaren autolla, mutta sivuteille tai rannoille siinä ei ehdi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      475
      6246
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      2287
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      386
      1969
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      124
      1159
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1074
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      29
      1067
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      77
      902
    8. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      884
    9. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      818
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      39
      764
    Aihe