mitään.
Ruotsissa harrastetaan 45 vuoden lainoja, mitäs te siihen sanotte? Eihän tää meidän 25 vuotta tunnu missään!
Ruotsissa harrastetaan 45 vuoden lainoja, mitäs te siihen sanotte? Eihän tää meidän 25 vuotta tunnu missään!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
25 vuotta on ikuisuus tyypeille, jotka eivät hahmota aikajanana pidempää jaksoa kuin yksi vuokranmaksuväli.
45 on jo pelkkä vitsi.
Terve maksuaika on hyväksi havaittu 15 vuotta. Jos siihen ei rahkeet riitä, niin älä ota lainaa.
Säästät siten loppujen lopuksi myös muiden veronmaksajien rahoja, kun ei taas tarvitsisi yhteiskunnan maksaa muutamien Velkaidioottien lainoja, kuten viime lamassa.
miksi turhaa elää näkkileivällä 15 vuotta kun voi elää normaalisti 25?
Ettekö te ihmiset saa nukuttua yitä jos olette velkaa vai mikä siinä niin ahdistaa?
Maailmallahan on tapana että velka otetaan kiinteistöön, ei henkilökohtaisesti.
Eli joku rakentaa talon ja ottaa siihen velkaa. Taloon muuttava seuraava asukas jatkaa velan maksua, kaupassa ei välttämättä liiku lainkaan rahaa, riippuu tietysti talon käyttöarvosta ja jäljellä olevasta velasta.
6 vuotta sitten olisi riittänyt 15 vuoden lainalla.Jopa lyhyemmällekin.Koska vaimoni oli juuri päättänyt 7 vuoden opiskelut sekä synnyttänyt lapsen päätimme myös satsata vähän eläämiseen ja vapaa aikaan.Siksi päädyimme 20 vuoden lainaajlle.Toki olemme pieniä lisälyhennyksiä tehty joka vuosi ja kokonais laina aika on jo kutistunut 18 vuoteen.Nytten kun keväällä saimme asuntovaunun ja veneen maksettua pois niin pyrimme sen lainaaijan lyhentämään 14-15 vuoteen.
Kukapa ei haluaisi maksaa asuntonsa 5-10 vuodessa mutta pitäähän elämässä nauttiakin.
..jos pääset elämäntilanteesi muuttuessa ulos myymällä asunnon vähintäänkin indeksikorjattuun ostohintaan.
Mutta tilanne on kimurantimpi jos korkojen noustessa myyntihinta putoaa alle jäännösvelan -> olet todellisessa kusessa jollet saa jäännösosuuteen revittyä jostakin takaajia tai lisävakuuksia. Pankki kun voi myös päästää lainasta irti ja myydä luukkusi pilkkahintaan 'omille', samalla kun sinä jäät kärvistelemään velkaturskasi kanssa vuosikymmeniksi.
"myyntihinta putoaa alle jäännösvelan"
Paljonko hinta mielestäsi voisi pudota alle velkojen?
Se olisi jo aika mälli, jos hinnat putoaisi 10% ja velka ei oleisi lyhentynyt lainkaan. Maksettavaksi jäisi sadan tonnin lainasta kymppitonnin velka. Onko se jojon paikka, vai voisiko siitä selvitä?