Mielipiteitä tästä Escortista!

Linda

Merkki: FORD
Malli: ESCORT 1,3 CL
Vuosimalli: 1986
Mittarilukema: 188000 km
Hintapyyntö: 1490 EUR (8859.14 Mk)
Info: 2 renkaat, lohkolämmitin, soitin, asiallinen käyttöauto

Voiko tällaiseen talvella luottaa?

15

1829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ReNee

      FORD
      ESCORT
      1.6 CL
      -87
      195 000 km
      Myytävänä autoliikkeessä
      hp 490 eur

      Ja äsken katoin autotallista
      1.3 -88 aj 168 000 750 eur
      tämä myös autoliikkeessä

      Joten täytyy olla hemmetin hyvä tuohon hintaan.

      • ReNee

        Katos vaan Escorttisi oli samalla listalla. Oikeen kuvan kanssa.


    • pugi

      No siinä on sellaset lähemmäs 1000e ylihintaa!
      Katos pörssistä, niin tuollaisen saa monta vuotta uudempana, vähemmän ajettuna ja isommalla koneella alle tonnilla!

      Escotissa kyllä varmasti autonkorjaustaitosi tulevat kehittymään...

      Eli älä vaan osta!

      Ps. Vanhat fordit ei kyl ole mitään kovin hyviä talviautoja (huonoja käynnistymään, kylmiä, ja ajettavuus on mitä on...)

      • jarppe

        Onko kokemuksia 1.8l zetecillä vm. 92-94 escoista??
        millä hintaa saa 3 ovista about 150000km - 250000km ajettua vm 92-94 escoa 1.8l koneella? ehkä vähän "tuunattua" ?? ;)


      • Zero_cool

        itse olen sitä mieltä mullaon ford sierra vm. -85 ja on hemmetin hyvä lähteen käyntiin talvella sekä kesällä, hyvä on ajaa ja on lämmin.
        ja toisena autona mulla on ford taunus ja samat pisteet annan sille eli täydet 10. ja sen sanon että en ikinä vaihda merkkiä. Eli kannattaa ostaa
        laatu auto eli FORD.


      • Riesa -89

        Ei ole koskaan jättänyt riesa käynnistymättä niiden neljän vuoden ja 130 tkm:n aikana jona se on mulla ollut. Ja ei ole ollut tolppaa käytössä. Auto käynnistetty käytännössä joka päivä. Joskus sai hakea kavereita tekulle kun niiden myllyt jämähti. Koskaan ei ole myös keli estänyt perille pääsyä. Lämmön kans ei mitään ongelmia jos termari kunnossa, päinvastoin takapenkiltä kuului aina silloin tällöin talvisin kehoitus pistää lämppäriä pienemmälle.... Niin ja tielle en ole jäänyt kertaakaan. Mutta kaikki vanhat autot on yksilöitä...


      • kaikkea paskaa

        "Vanhat fordit ovat kylmiä,eivät käynnisty ja niillä ei voi ajaa"...No johan vitsin heitit.
        Kannattaisi varmaan ensin mennä kokeilemaan niitä vanhoja escoja ennenkuin alkaa tollaista paskaa puhumaan.Jos esco on huollettu ja muutenkin kunnossa lähtee ilman lohkoa -35 käymään kuin palmun alta,kokemusta on.Lämpöä riittää kabiiniin paremmin kuin tarpeeksi jos termostaatti ja termostaatin kotelo on kunnossa.Ajettavuus on tuon hintaluokan autoksi enemmän kuin kohdallaan.
        Tuossa yksilössä on tosiaankin hintaa hieman liikaa,jotain alta tonnin olisi sopiva summa euroja...kannattaa harkita myöskin viisivaihteisilla laatikoilla olevia isompia koneita jos ajelee muuallakin kuin kaupungissa...
        Escoa on helppo korjata ja halvat osat joten siitä vaan,toista se on jokin nissanin tai corollan kanssa,osat maksaa niin perhanasti ja vanha on aina vanha oli se mistäpäin maailmaa hyvänsä.


      • sott

        Kokemusta löytyy escorteista, orioneista ja sierroista ja kaikilla on tarennu talvella. Jokaisella autolla pärjää talvella kunhan huolehtii että auto on kunnossa!!


    • ihmeessä

      Foordiin tai oopeliin, oletko hullu. Saat käyttää korjaamolla tai korjata itse jatkuvasti. Osta auto joka toimii, sitä varten ne on olemassa eikö? Esim VW, Audi ja japskeista Tojo on ikiliikkuja. Tojoa suosittelen vaikka itse ajan uudella Volvolla. Mulla oli josksus aikoinaan 250 tkm ajettu Corolla DX 1.3 ja se oli ikiliikkuja, ei mitään vikaa ikinä. Ja määräaikaishuollot olivat halpoja. Ainakin euro autoihin verrattuna. Rellu ja Volvo ovat niissä sfääreissä, että yksi Volvon huolto maksaa kaksi escorttia mallia -86. Siis Tojo ja DX, sitä monet muutkin kehuneet. Pidä vaan pohja massattuna niin ei huolen päiviä.

      • Upi

        kuitenkin valitsit volvon! ;)


    • Repa

      Kaikki yli 10 vuotta vanhat autot ovat yksilöitä, eikä mistään tuon ikäisestä autosta näkemättä ja testaamatta voi sanoa onko ko auto hyvässä kunnossa eli luotettava.

      Toisin kuin monilla muilla täällä en kirjoita mutua. Itselläni nimittäin on ollut Escort -88 Laser 1,3 moottorilla lähes uudesta saakka. Voinen siis sanoa tietäväni Escorttien kestävyydestä jotain. Corollan ja muiden autojen kestävyydestä en voi siis sanoa mitään verrattuna Escortiin.

      Jos olet ostamassa tuon ikäistä autoa kuin autoa pidemmäksi ajaksi kuin seuraavaan katsastukseen, niin tärkein asia on mielestäni korin kunto eli onko ruostevaurioita. Toiseksi moottorin ja vaihdelaatikon kunto.

      Escortin 1,3 työntötankomoottori on kestävä. Itse olen ajanut Escortillani 350 tkm eikä moottoria ole korjattu kertaakaan. Ainoa huolto, mitä moottori kaipaa on venttiilien säätö kerran vuodessa ja öljyn ja suodattimen vaihto kahdesti vuodessa. Omassani on Fordin "juuttuvakurkkuinen" kaasutinkin pelannut moitteettomasti koska on käsikäyttöisellä ryypyllä. Automaattiryypyllä olevat ovat kuulemma herkkiä käyntihäiriöille.

      Vaihdelaatikossa piilee näiden Escortien isoin "pommi". Ennemmin tai myöhemmin tulee eteen iso remontti. Omaan Escortiini vaihdelaatikkoremppa tehtiin 220 tkm:n kohdalla ja maksoi silloin (-96) n. 4 tmk Stockmann autossa. Jos menet koeajolle tarkkaile siis vaihteiston toimintaa. Alkavasta vaihteistoviasta saattaa kieliä myös väpättävä nopeusmittarin neula, vaikka vaihteet muuten pelaisivatkin hyvin.

      Moottorin apulaitteet ovat pelanneet omassa Escortissani hyvin samoin vetonivelet ovat vielä alkuperäiset.

      Katsomassasi Escortissa on vielä alhaiset kilometrit, mutta kysy kuitenkin seuraavia asioita, jos käyt sitä katsomassa tai koeajamassa:

      Milloin auto katsastettu ja tuliko huomautuksia.
      Onko huoltokirja täytetty; mikäli on niin pyydä nähtäväksesi.
      Tarkista korin kunto ja kysy milloin on suostesuojattu ja missä.
      Onko vaihteisto ja/tai kytkinremonttia tehty. Tarkkaile koeajossa nopeusmittarin neulaa.
      Onko tehty jarruremonttia (kallein jarruremontti on etupyörien levyjen vaihto, mutta katsomassasi Escortissa ajokilometrit ovat vielä niin alhaiset, että siinä saattaa olla alkuperäiset jarrulevyt)
      Onko iskareita tai jousia vaihdettu (Escortissa saattaa joku jousista katketa ennenaikaisesti).
      Kysy myös monellako omistajalla auto on ollut.

      Lopuksi tämän pitkän sepustuksen jälkeen vastaus kysymykseesi: Escort on asiallinen ja luotettava käyttöauto ja talvellakin lämmin mutta kuten sanoin, kaikki nuon vanhat autot ovat yksilöitä.

      • Pentu

        Olen omistanut n. puoli vuotta 1.3 litrasen työntötankomoottori escortin. Olen toinen omistaja. Nyt autolla on ajettu n. 270 tkm eli pitkälle näillä pääsee. Yksi jousi on joskus vaihdettu ja kahdesti on iskarit vaihdettu. Jousien ja iskarien kuluminen kuitenkin riippuu siitä millaisella tiellä autolla ajetaan. Varaosat ovat edullisia. Yhdyn tuohon edelliseen Repan mielipiteeseen täysin. Jäähdyttämättömät etujarrulevytkin 1.3:een maksaa vain 14.16 euroa kappale!

        Tuon ikäisessä autossa tietysti aina jotain pientä alkaa olemaan mutta jos itse osaa tehdä niin todella edullista ajoa!


    • föört

      ...

    • Anonyymi

      Kyllä voi luottaa. Vähän ajettukkin. Osta pois.

    • Anonyymi

      Meni aikaa sitten paaliin kun ei tuo hääviksi osottautunut. Siirryin japanilaiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      65
      4170
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3929
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      33
      3426
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2763
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2689
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2502
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2014
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      8
      1139
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      145
      1107
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      986
    Aihe