Moi!! tyttö kohta 9kk ja haluaa vielä aamuyöstä tissille ja jatkaa sitten unia noin 7:mään.
Millasia keinoja olis päästä tuosta yö syömisestä pois vai onko vielä liian aikasta???
Siirtäisin lapsen sitten pikkuhiljaa omaan huoneeseen nukkumaan...
Millasia keinoja olis päästä tuosta yö syömisestä pois vai onko vielä liian aikasta???
Siirtäisin lapsen sitten pikkuhiljaa omaan huoneeseen nukkumaan...
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä oli meidän pikkuneiti perhepedissä alkuun (ei suostunut muualla nukkumaan) ja tissiteltiin joka toinen tunti (alkuunhan normaalia) mutta 4kk iässä hän rupesi enemmänkin "lutkuttamaan", eli ei niinkään aina syönyt vaan imi rintaa kun tuttia, siinä vaiheessa siirrettiin omaan sänkyyn meidän huoneessa. Yöt rauhoittui heti (vaikka nukahtaminen ilman tissiä oli välillä vaikeata) ja siitä lähtien söi pari kertaa yössä. Hän on aika kovaääninen nukkuja joten minulla oli ongelmia nukkua samassa huoneessa joten kun likka oli nukkunut pari viikkoa omassa sängyssä siirrettiin omaan huoneeseen. Yösyöminen väheni yhteen kertaan. Näin jatkettiin pari viikkoa ja sitten rupesi niitä öitä olemaan että likka ei herännyt ollenkaan, ensin muutama hassu, sitten joka toinen yö ja nyt viimeisen kuukauden verran likka ei herää ollenkaan yöllä ja jos sattuisi heräämään niin annamme tutin suuhun ja nukahtaa uudelleen...likka on nyt 6,5kk. Minä suosittelisin että siirrätte jo omaan huoneeseen, jos herää niin kokeilkaa tuttia ensin, jos se ei auta, niin sitten rintaa. Voi olla että tuon ikäinen vielä yhden syötön tarvitsee mutta ei kauan enään, eli sinnikkäästi tuttia vaan suuhun joka kerta kun herää, ja jos ei sen avulla nukahda niin syöttäisin. Voit myös kokeilla vaihtaa tuota yösyöttökertaa pulloksi, siitä selviää onko oikeasti nälkä vai läheisyydenkaipuu.
Oletan että teillä syödään tuttia ja että pullo on tuttu. Jos ei ole niin en osaa auttaa :)
Hei! Kiitokset vastauksesta! Taidanpa kokeilla pikimmiten tuota kunhan saan huoneen vaan valmiiksi. Tutti meillä on ja tosi tärkeäkin mutta tuttipullo ei oikein meillä maistu!
Meidän 8kk ikäiseltä Tatulta vinkkejä. Tuttipulloon voi totutella lypsetyllä rintamaidolla. Eli sillä mistä lapsi eniten tykkää. Tatu oppi nokkamukin rintamaidolla.
Kunhan pullo opittu niin juuri ennen nukahtamista (kaura)velliä pulloon ja masu täyteen siitä.
Tatu nukkuu nyt jo kuusi-kahdeksan tuntia putkella ja tahtoo sitten aamuyöllä rinnalle. Imee maitoa ja nukahtaa siihen. Siirrän sitten omaan sänkyynsä nukkumaan. Nukkuu viel pari-kolme tuntia ja sit aamu jo alkaakin.
Tatulla siis käytössä rinta aamulla, yöllä ja nukutuksessa päikkäreille, nokkamuki ruokaillessa tuttelille ja illalla pullosta velli.