Tuli vastaan tämmöinen nimi kuin Eedla kun tutkin vanhoja nimiä. Olisiko tuo liian outo tai vaikea nimi nykyisin?
Eedla
17
2778
Vastaukset
- Täti
Tunnen yhden teini-ikäisen Eedlan, enkä pidä nimeä yhtään vaikeana.
- Auri Päivänkukka
mutta epäilen vahvasti, että se äännetään Eetla. Miksei sitä voisi kirjoittaa suoraan T:llä?
- tikka tuulis
Puhekielessä nimi muotoutuu luultavimmin Eetlaksi. Joten kyllä kieli kääntyy, virallisimmissa paikoissa kuuluu sitten d-kirjainkin.
- Eisley
Oikein on kaunis nimi. D saattaa muuttua jonkun suussa t:ksi, mutta se on sitten sen häpeä jonka kieli ei taivu. ;)Oudompiinkin olen törmännyt.
Myös samankaltainen Vendla on minusta nätti.
Eedla Marie, Eedla Selina, Eedla Sofie..peräänkin sopii melkein mikä vaan! - vaikea!!
Eedla on oikein hyvä nimi! Ainakaan täällä pääkaupunkiseudulla ei varmaan aiheuttaisi lausumisongelmia. Kyllä suomalaiset osaavat koko ajan paremmin ääntää d:n. Ja jos joku ei osaa, mitä siitä, onhan r tai l myös joillekin vaikea.
Eedla Amanda
Eedla Alviina
Eedla Julia
Eedla Vilhelmiina
Eedla Amelia - The friendliest person ever
Jos tykkäätte, että nimestä tulee mieleen yökkäyksen ja oksennuksen yhteydessä tulevat äännähdykset, niin siinä tapauksessa Eedla on oikein hyvä.
- ....
sinäpä se kummallisesti oksennat jos tuommosia äänteitä esiintyy...
- Anonyymi
Tota noin mun kavereitten mielestä on helppo sanoo Eedla ilman että oksentaa!!
- Anonyymi
.... kirjoitti:
sinäpä se kummallisesti oksennat jos tuommosia äänteitä esiintyy...
Jep varmaan joku tapa, onkos sulla vatsatauti?🤢🤗
- sisiliskosisko
oli harkinnassa omalle tyttärellekin. Mutta tytöstä tuli sitten Eedit :) Yhtä kiva sekin.
- jonkun nätimmänkin
Eedla on sen verran ruma nimi, että on poistunut jo viime vuosisadalla käytöstä.
- Anonyymi
Mun nimi on Eedla ja se on kaunis nimi ei mitenkään ruma. Joku vaan tykkää siitä nimestä ja se on kaunis nimi koska se on harvinainen mikä itelläs on?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mun nimi on Eedla ja se on kaunis nimi ei mitenkään ruma. Joku vaan tykkää siitä nimestä ja se on kaunis nimi koska se on harvinainen mikä itelläs on?
Ja jos saan sanoa oon heinähattuna elokuvassa heinähattu vilttitossu ja kana. Niin että siitä sulle!
- sole*
Omituinen nimi, tulee mieleen joku elinkeinolaitos edla!
- sulle
4.8.2008
eedla Syntymävuodet Miehiä Naisia Yhteensä
-1899 1 266 267
1900-19 0 135 135
1920-39 0 29 29
1940-59 0 8 8
1960-79 0 0 0
1980-99 0 6 6
2000-07 0 43 43
2008 0 4 4
Yhteensä 1 491 492
Hae vuosi: - Anonyymi
olette outoja
- Anonyymi
Mitä mieltä ootte Amelia nimestä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2763971Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-2000011881053645Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös1772636Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.422397- 622345
- 1541942
- 341737
- 411353
Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä
The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v311317- 461222