Tuli vastaan tämmöinen nimi kuin Eedla kun tutkin vanhoja nimiä. Olisiko tuo liian outo tai vaikea nimi nykyisin?
Eedla
17
2648
Vastaukset
- Täti
Tunnen yhden teini-ikäisen Eedlan, enkä pidä nimeä yhtään vaikeana.
- Auri Päivänkukka
mutta epäilen vahvasti, että se äännetään Eetla. Miksei sitä voisi kirjoittaa suoraan T:llä?
- tikka tuulis
Puhekielessä nimi muotoutuu luultavimmin Eetlaksi. Joten kyllä kieli kääntyy, virallisimmissa paikoissa kuuluu sitten d-kirjainkin.
- Eisley
Oikein on kaunis nimi. D saattaa muuttua jonkun suussa t:ksi, mutta se on sitten sen häpeä jonka kieli ei taivu. ;)Oudompiinkin olen törmännyt.
Myös samankaltainen Vendla on minusta nätti.
Eedla Marie, Eedla Selina, Eedla Sofie..peräänkin sopii melkein mikä vaan! - vaikea!!
Eedla on oikein hyvä nimi! Ainakaan täällä pääkaupunkiseudulla ei varmaan aiheuttaisi lausumisongelmia. Kyllä suomalaiset osaavat koko ajan paremmin ääntää d:n. Ja jos joku ei osaa, mitä siitä, onhan r tai l myös joillekin vaikea.
Eedla Amanda
Eedla Alviina
Eedla Julia
Eedla Vilhelmiina
Eedla Amelia - The friendliest person ever
Jos tykkäätte, että nimestä tulee mieleen yökkäyksen ja oksennuksen yhteydessä tulevat äännähdykset, niin siinä tapauksessa Eedla on oikein hyvä.
- ....
sinäpä se kummallisesti oksennat jos tuommosia äänteitä esiintyy...
- Anonyymi
Tota noin mun kavereitten mielestä on helppo sanoo Eedla ilman että oksentaa!!
- Anonyymi
.... kirjoitti:
sinäpä se kummallisesti oksennat jos tuommosia äänteitä esiintyy...
Jep varmaan joku tapa, onkos sulla vatsatauti?🤢🤗
- sisiliskosisko
oli harkinnassa omalle tyttärellekin. Mutta tytöstä tuli sitten Eedit :) Yhtä kiva sekin.
- jonkun nätimmänkin
Eedla on sen verran ruma nimi, että on poistunut jo viime vuosisadalla käytöstä.
- Anonyymi
Mun nimi on Eedla ja se on kaunis nimi ei mitenkään ruma. Joku vaan tykkää siitä nimestä ja se on kaunis nimi koska se on harvinainen mikä itelläs on?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mun nimi on Eedla ja se on kaunis nimi ei mitenkään ruma. Joku vaan tykkää siitä nimestä ja se on kaunis nimi koska se on harvinainen mikä itelläs on?
Ja jos saan sanoa oon heinähattuna elokuvassa heinähattu vilttitossu ja kana. Niin että siitä sulle!
- sole*
Omituinen nimi, tulee mieleen joku elinkeinolaitos edla!
- sulle
4.8.2008
eedla Syntymävuodet Miehiä Naisia Yhteensä
-1899 1 266 267
1900-19 0 135 135
1920-39 0 29 29
1940-59 0 8 8
1960-79 0 0 0
1980-99 0 6 6
2000-07 0 43 43
2008 0 4 4
Yhteensä 1 491 492
Hae vuosi: - Anonyymi
olette outoja
- Anonyymi
Mitä mieltä ootte Amelia nimestä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1152983Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel602132Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä102097Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien651818Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1551652Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi241446Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31053Lamppu syttyi
Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️751045- 801011
Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki
Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘671008