TYÖTÄ PÄIN. KIRSI FLORIN AUTTAA JYVÄSKYLÄNROMANEJA SAAMAAN TYÖELÄMÄN SYRJÄSTÄ KIINNI. HAASTE ON MITTAVA. DOKUMENTISSA SEURATAAN KAHTA KIRSIN ASIAKASTA, LÖYTYYKÖ HEILLE TYÖ- JA HARJOITTELUPAIKKAA.
TÄNÄÄN TV 1 KLO. 20.00
((*_*))
14876
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
...koska halukkaita työntekijöitä on vähän...
Noita Projekteja pitäisi järjestää muutama tuhat vuodessa,sitten alkaisi näkyä todellisuus!
hyvä tokumentti.töitä ken hakee,,töitä hän saa.tää on nykyaikaa rakkaat kaaleet !! Ei oo häpijä. ei oo talonpoika. ei oo kaajeenmoinen joka tänäaikana hakeutuu työelämään.hyvä.hyvä tokumentti.lisää tällasta. tv: itekki työssä.
Olipa hyvin tehty ohjelma,kaikki esiintyi tosi asiallisesti ja luonnollisesti! Hyvä Kirsi ja muut! Ei ollu onneks näitten pelletaitelijoitten touhuja.Nyt oli hyvä mieli seurata.Enempi vaan tällaista.....
Nyt pitäisi tehdä uusi ohjelma että paljonko tuo projekti on tuottanut rahaa yhteiskunnalle!
JOS JOKA KUNNASSA/PITÄJÄSSÄ, OLIS JOKU VAIKKA NIMETTY IHMINEN JOKA HOITAIS JA KANNUSTAIS TYÖELÄMÄÄN.
Kun minulla ei ole Suomi-TV niin pystynkö minä katsomaan sen tietokoneelta vai laittaako ne myöhemmin linkin siihen.
Hyvä Kirsi
MUISTAAKSENI LAITTAVAT SEN YLE AREENALLE, EN TIEDÄ KAUANKO NÄKYY SIELLÄ.
ohjelman esittämisestä
etsiä sitä.
Ruotsissa asuva
sillä nimellä
Oli tosi hyvä ohjelma, olisi saanut kestää ainakin puolet pitempää. Terveisiä niille jotka eivät nähneet ohjelmaa, niin se näkyy 7 vuorokautta YLE arkiston listoilla, joten katsomaan.
Väkisin tuli mieleen se iänkaikkinen pukeutumis asia. Jos siitä pystyis luopumaan, edes työajaksi niin romaanien työllistäminen paranisi aimo harppauksen. Aika monissa työpaikoissa on yhdenkaltainen työasu, joka tässä asiassa sulkee romanin pääsyn töihin. Asia koskee varsinkin naisia, sillä miehethän pukeutuukin jo lähes valtaväeston normien mukaan.
Toki ymmärrän ja kunnioitan niitä henkilöitä jotka eivät tähän suostu, mutta ehkä tulevaisuudessa.
olla niin että romanien pitäis luopua esim tästä kansanpuvusta ,kyllähän tuossa ohjelmassa tuli esiin että on ammatteja missä voi olla perinteinen romaniasu esim koulunkäynti avustajana voi olla se riippuu kyllä koulusta paljon mutta myös valtaväestö vois tulla vastaan tässä asiassa,siis kysehän on kulttuurista mikä romaneita ohjaa ja esimerkiksi voi ottaa vaikka arabinaiset jotka käyttää huntua,nää erityispiirteet pitäis sallia ja ottaa huomioon sillähän sitä suvaitsevaisuutta edistetään,täytyy olla kunnioitusta erilaisuutta kohtaan
romaneilla ei ole kansallispukua miksi? Ymmärränkö nyt oiken että vain suomen romanit käyttävät tätä pukua. Onhan suomalaisillakin omat kansallispuvut mutta niitä käytetään vain juhlissa ei arkena