Kannattaisko käydä optikolla?

Kun oon ihan ominpäin mennyt kokeilemaan piilolinssejä ja ne tuntuu ihan hyvältä silmissä niin mietin että onko enää järkeä käväistä optikolla?
2405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kuin tykkää. Jos linssi on liian tiukka silmään, se painaa verisuonia, jotka sen seurauksena vahvistuvat. Sarveiskalvon pinta pitäis kans kattoo, ettei oo mitään tullu. Mut ei kai sun kantsii kuitenkaan käydä...

Äänestä
  • käydä siellä optikolla, koska linsseissä on omat kaarevuutensa ja muut mitat ja et voi tietää millainen linssi sinulle sopii ilman optikkokäyntiä. Voi olla että satuit löytämään juuri oikean linssin joka tuntuu hyvältä silmissäsi ja sopii sinulle, mutta itse en uskaltaísi riskeerata omaa näköäni...Silmät kun on suht tärkeät kapistukset.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-------- kirjoitti:

Kun oon ihan ominpäin mennyt kokeilemaan piilolinssejä ja ne tuntuu ihan hyvältä silmissä niin mietin että onko enää järkeä käväistä optikolla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu