voiko mopokortin saada jo 14 vuotiaana jollain erikois luvalla? niin ainakin olen kuullut
mopokortti jo 14 vuotiaana?
21
15020
Vastaukset
- tgbkub
Mahtaa olla luotettava lähde. Mikä voisi olla erikoislupa? Ei todellakaan voi saada.
- mopomopomopo
No ei voi muutaku suorittaa valmiiksi.
- popperpoperi
saa tenttiä valimiiks!!!
- melkein sain:(
ON mahdollista saada 14 vuotiaana, jos on erikoislupa nimismieheltä, siinäpä keksit syyn mitä valehtelet sille..., melkein sain MT kortin ku ukki halvaantui ja mummo sanoi nimismiehelle että mulle on pakko saada kortti että pääsee mökille, ku se ei itse muka voi/osaa ajaa. mutta ei onnistunut koska oli puol vuotta että saan sen muutenki.
- Bbvjj
Mihin hakemus pitää lähettää jos haluaa mopokortin 14 v
- Anonyymi
Mikä on tarpeeksi painava syy saada mopokortti 14 vuotiaana
- Anonyymi
Miten voin laittaa sille minismiehelle viesti,mitä kautta?
- Jutustelija1
Mielestäni kaikkien pitäisi päästä ajamaan mopolla jo 14 vuotiaana ellei aiemminkin. Kaikkien pitää liikkua ja oppisivat siinä samalla ajamisen mallia ja toimimista liikenteessä.
- tekarit.puttoo
Voiko mopoautokortin saada erikoisluvalla, kun ajokortti on viety, hampaat, eli tekarit ei pysy suussa ja kepin varassa on käytävä.
Eli pitääkö jollekin nimismiehelle viedä joku lappu, ettei se pääse muutoin kulkemaan?
Että silleen. - Anonyymi
Yleensä se on mahdollista vain ja ainoastaan 15-Vuotiaana! mutta kysymäl tarkemmin se selvii. Mutta sitten pitää kans olla se ÄÄRIMMÄISEN ERITTÄIN PÄTEVÄ JA PAINAVA SYY! Jotta sä voisit ehkä saada sen aikaisemmin 14-Vuotiaana mutta valitettavan tosi, että se ei välittämättä ole mahdollista koska laki on laki ja me emme sillä mahda mitään. Mutta kannattaa kysyä ny ainakin ensin nimismieheltä, miten on asianlaita.
- Anonyymi
ajokorttilaki 386/2011 5 §
Vähimmäisikä ajokortin saamiseksi on:
1) AM-luokassa 15 vuotta
- Anonyymi
No en usko, mutta voisit ainakin opetella kirjoittamaan yhdyssanat yhteen.
- Anonyymi
Liikenneturvan sivuilla ei lue mitään erikois luvasta ja että mopokortin voi saada vain 15-vuotiaana sen on kai ennen voinut saada 14-vuotiaana erikois luvalla.
- Anonyymi
nee
- Anonyymi
Keri
- Anonyymi
Ei, koska riksovastuullinen ikä alkaa vasta 15 vuoden iässä.
- Anonyymi
No ei, oota vaan omaa ikää, mä sain jo oman mopon. ( Oon 15 tyttö)
- Anonyymi
Osta sellainen sähköpyörä, joka ei tarvitse ajokorttia. Opettele sillä ajamaan järkevästi ja sisäistä liikennesäännöt selkeästi. Ehkä tuohon sähköpyörään, jota ei tarvitse rekisteröidä, kannattaa ottaa kuitenkin vakuutus, jotta jos vahinko käy, törmää naapurin Teslan kylkeen, niin ei mene isän talo vahinkojen korjauksiin.
Myös jo teloo itsenä, kuten eräs nyt kaatui ja katkaisi pohjeluunsa, voi vakuutus tuoda apuja. Eli ei kannata mopokuumeessa reuhtoa.
Kun sitten olet korttinsaanti iässä ja sen saat, älä tee viripyöriä. Sillä jos vahingoitat itsesi tai naapurin auton, ei kannanta luulla, että vakuutusyhtiö ei hakisi virikaverilta jossain vaiheessa fyrkkaa takaisin.
Sietten kun menet töihin ja saat tiliä, alkaa takaisinperintä tilistä nappaamaan rahaa.
Eli kuten naapurin isäntä, kun pojat sai moottoripyöräkortit, ei otettu kaskoa.
Ainoita oli pyöräporukassa, jotka ajovat vahingoitta. Tiesivät, että jos riuhtoo liikenteessä - maksaa omat kulut. Eli paras kasko on se, kun jättää se vakuutusyhtiön tiskille. - Anonyymi
voiks joku kertoo mist sen minismiehen kaa sais jutulle?
- Anonyymi
Mene nimismiehen luo ja kysy voisitko saada mopokortti. Perustele sillä että aiot pelkästään keulia liikenteen seassa.
- Anonyymi
Joo keulimiseen ei tartte ajokorttii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513585Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142480Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5932273Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192026KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar761730Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431658- 201648
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1371546- 281446
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?941427