Tää on vähä outoo mut veli väittää mun tekemiä asioita omikseen! :( Siis esim. pienenä meillä oli asfalttipiha ja kuorma-auto, laiton nyrkin kokoisen kiven renkaan taakse ennen lähtöä koska halusin että ajamme töyssystä, (:D) ei se töyssännyt vaan kivi painoi asfalttiin kuopan :). Aina kun puhun asiasta pikkuveli huuta "Mää sen tein!!". Vanhemmat eivät muista kumpi sen teki. Itselläki on outo olla. Ärsyttää, onko edes mahdollista että saisin muut uskomaan että veli valehtelee, tai pahinta on että veli tuntuu itsekin uskovan tehneensä sen.
Veli omii muistot.
5
1780
Vastaukset
- yksvaann
Ku monta kertaa ollaan joku asia kerrottu niin veljes voi olla just luullu et hän tekikin sen.
Tai ehkä hän just haluaa vähän kiusoitella.
Älä välitä tosta.
Helpottaa kun ikää tulee ja silloinkin se on vaan vitsillä kiusaamista :)
Tää kuuluu elämään :)- asdskaokd
joo mun isoveli väittää kans joskus et omin sen muistot mut kun on omassa mielessä asia minkä on varma että on tehnyt itse mutta sitten väittää veli taas että omin sen muistoja, on asiasta pari kertaa riidelty mutta kai se normaalia.
- aiheuttaa tuon
Joo, ihan normaalia. Kun lapsena yhdessä tehdään ja ollaan innoissaan, niin eihän sillä väliäkään ole kuka sen kiven fyysisesti asetti tai kuka idean keksi. Molemmathan olivat varmaan kuitenkin juonessa mukana. Eli ei tuo tapahtumien "omiminen" mitään ilkeyttä ole vaan ihan normaalia lapsen mielen liikettä. Sen sijaan ei ole kovin normaalia, tai ainakaan kehittävää, nyt aikuisempana riidellä asiasta tai loukkaantua siitä, jos sisarus vie asiasta kunnian. Toisaalta sekin on nyt sitten merkki siitä, että olette kasvaneet yksilöiksi. Ei ole enää "me tehtiin" vaan nyt on "minä tein", "sinä teit"...
- 98096895
Kamalaahan tämä on :/!!
:D! voi elämä.. xD - ----
psykologiassa tuokin on käyty. Olikohan se valemuisto vai mikä sen nimi.. Johtuu siitä että asiasta on puhuttu paljon tai hän on muistellut sitä paljon. Veljesi voi ihan vakavissaan uskoa että se oli hän joka sen teki. Tai voihan se olla toisinkin päin, että sinulle on kehittynyt valemuisto ja olet varma että sinä teit sen vaikka veljesi tekikin sen, paha sanoa kumman muisto on totta. Tai sitten veljesi vain ärsyttää sinua =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1183120Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk612795Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352172Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1032098Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1291962Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.101172Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67984Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville12925Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77880