Olisin kiinnostunut hankkimaan kakkos autoksi diesel Lagunan,se uudempi korimalli tosi makee muodoltaan sekä henkilö että farmarimallit (vm-02) esim.mitä tyyppivikoja 1.9 cdi.ssä esimerkiksi ollut?
Hankinnassa
5
686
Vastaukset
- rellunpippana
Olen jo hiukka kyllästynyt aiheeseen, mutta muitten kokemuksista päätellen: Unohda se auto ja etsi vaikka viimeisin I-korinen diesel Laguna. On paljon parempi kuin II-korimalli. Uudemmassa on niin paljon vikoja, ettei kukaan jaksa enää niitä luetella.
- toisin...
Monet ovat täällä kunnostautuneet Lagunan vikojen luettelemisessa - se ei tarkoita sitä, että kaikki yksilöt ovat samanlaisia tai välttämättä edes sitä, että ko. jutut ovat tosia.
Itse olen jo pitkään ajellut -02 Lagunalla ilman merkittäviä ongelmia - kuluvia osia ja tarvikkeita on toki pitänyt vaihtaa huoltojen yhteydessä.
- Lagunisti
Ilmeisesti olen sitten onnistunut löytämään hyvän yksilön, nyt ajettu 187 tkm josta 90 tkm omaa pääosin matka-ajoa.
Itse olen törmännyt seuraaviin:
- koiranluut saa uusia aika taajaan
- takapään helat kuluvat ajan saatossa, itsellä vaihdettiin n. 140 tkm kohdalla
- liian pehmeät penkit
- ainoana sähkövikana lämmönsäätyyksikön taustavalon kosketushäiriö
hiljainen ja mukava ajaa pitkässä ajossa
pieni kulutus kokoisekseen kys. dieselissä
ei ruostu helposti
turvallinen
diesel koneet on käsittääkseni rellun vahvuus
Ikkunoiden nostimien kanssa ei ole ollut
ongelmia ainakaan vielä kun olen laittanut aktiivisesti silikoonisuihketta noihin ikkunoiden tiivisteisiin
Nyt kun kys. autoa täytyy taas vuoden sisään vaihtaa niin on 1. automerkki josta olen ajatellut, että voisi hankkia vastaavan mutta uudemman, joten on ollut positiivinen yllätys.- rellunpippana
Miksi noin vähän ajettu dieselauto täytyy vaihtaa? 400 - 500 tkm ruukataan yleensä dieseleillä ajella.
- Lagunisti
rellunpippana kirjoitti:
Miksi noin vähän ajettu dieselauto täytyy vaihtaa? 400 - 500 tkm ruukataan yleensä dieseleillä ajella.
Kävelin autokauppaan lomapäivänä ja autokuume iski.
Lisäksi isot pojat on vakuutellut, että yli 200 tkm ajetuista vaihtohinta on huonompi kuin karvan alle, psykologiaa kait..
Joka tapauksessa kuume laski jo ja Lagunalla ajellaan edelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy465430Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2375424Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas2252932Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171442454- 672077
- 701850
- 2091730
Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1871369Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,431366Martina tienaa itse rahansa
Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.3381266