Matkan peruminen

??????????????????

onko kukaan perubut turkin matkaa nyt iskujen vuoksi?

7

1080

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä,

      onko muita?

    • suunnitella

      ja aion matkustaa iskusta huolimatta.

    • perumiseen?

      JOS esim. Ulkoministeriö suosittelisi välttämään matkustamista Istanbuliin, niin olisiko jo maksetut lentoliput mahdollista perua ja saada rahansa takaisin? Taustalla ei ole matkatoimistoa, vaan nettivaraus suoraan Turkish Airlineltä.

      Olen matkustanut Turkissa useita kertoja erinäisten uhkien aikaina, mutta en koskaan aikaisemmin Istanbulissa. Tuskin matkaa perun nytkään, mutta ihan mielenkiinnosta kysyisin...jos joku sattuu tietämään kuluttajan oikeuksista näissä tapauksissa?

    • kannattaako

      Itselläni on lento ostettuna Istanbuliin 3 päivän päästä ja vieläkään en pähkäilystä huolimatta ole päässyt mihinkään päätökseen matkan perumisesta tai perumatta jättämisestä. Itse olen myös varannut halpalennon netistä ja kyseisellä yhtiöllä ei ole edes puhelinpalvelua Suomessa. En siis osaa sanoa tuohon takaisinmaksupolitiikkaan mitään, mutta onhan turvallisuus kuitenkin lopulta rahaa tärkeämpää.

      Onko ketään muita, jotka olisitte matkustamassa Istanbuliin tässä viikon parin sisällä, ja mikä tunne teillä on? Aiotteko lentää kaikesta huolimatta ja kokeneimmilta matkustajilta kysyisin, mitä paikkoja Istanbulissa ehkä kannattaisi välttää riskien minimoimiseksi?

      • Zeynep1

        Terveisia Istanbulista, taalla eletaan aivan normaalia elamaa viime viikon iskuista huolimatta. Taalla on 16 miljoonaa ihmista ja useita kymmenia kaupunginosia. Sunnuntain iskut eivat nay enaa missaan. Ihan turhaa huolia tai perua matkoja kun kyseessa on maantieteellisesti Uusimaan kokoinen alue.


      • kannattaako?
        Zeynep1 kirjoitti:

        Terveisia Istanbulista, taalla eletaan aivan normaalia elamaa viime viikon iskuista huolimatta. Taalla on 16 miljoonaa ihmista ja useita kymmenia kaupunginosia. Sunnuntain iskut eivat nay enaa missaan. Ihan turhaa huolia tai perua matkoja kun kyseessa on maantieteellisesti Uusimaan kokoinen alue.

        Lähinnä mietin, josko oma matka on sitten pilalla, jos ei isoihin väkijoukkoihin tai turistirysiin uskalla. Itsellä siellä paikallisia ystäviä, jotka ovat jo suunnitelleet ja yhdessä olemme puhuneet, mihin kaikkialle haluavat minua viedä. Jotenkin tuntuu, että mitäs, jos paikan päällä alkaakin ahdistaa.

        Äh, olen matkustanut paljon ja koskaan mitään tällaista en ole edes miettinyt. Kuten en matkaa varatessani miettinyt niitä aiempia pommi-iskujakaan. Tuntuu hullulta, mutta toisaalta niitä omia ajatuksia ei saa vaiennettuakaan.


      • Alanyaan matkustaminen
        Zeynep1 kirjoitti:

        Terveisia Istanbulista, taalla eletaan aivan normaalia elamaa viime viikon iskuista huolimatta. Taalla on 16 miljoonaa ihmista ja useita kymmenia kaupunginosia. Sunnuntain iskut eivat nay enaa missaan. Ihan turhaa huolia tai perua matkoja kun kyseessa on maantieteellisesti Uusimaan kokoinen alue.

        Onkohan siellä levottomuutta. tekiskö ne iskuja tuollaisiin turistipaikkoihin? lähtö 2 viikon kuluttua ja vähän hirvittää...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      40
      3744
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      99
      1768
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1635
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      1629
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1381
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      31
      1293
    7. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      299
      1187
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1145
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      127
      1051
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      271
      1011
    Aihe