Matkan peruminen

??????????????????

onko kukaan perubut turkin matkaa nyt iskujen vuoksi?

7

1109

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä,

      onko muita?

    • suunnitella

      ja aion matkustaa iskusta huolimatta.

    • perumiseen?

      JOS esim. Ulkoministeriö suosittelisi välttämään matkustamista Istanbuliin, niin olisiko jo maksetut lentoliput mahdollista perua ja saada rahansa takaisin? Taustalla ei ole matkatoimistoa, vaan nettivaraus suoraan Turkish Airlineltä.

      Olen matkustanut Turkissa useita kertoja erinäisten uhkien aikaina, mutta en koskaan aikaisemmin Istanbulissa. Tuskin matkaa perun nytkään, mutta ihan mielenkiinnosta kysyisin...jos joku sattuu tietämään kuluttajan oikeuksista näissä tapauksissa?

    • kannattaako

      Itselläni on lento ostettuna Istanbuliin 3 päivän päästä ja vieläkään en pähkäilystä huolimatta ole päässyt mihinkään päätökseen matkan perumisesta tai perumatta jättämisestä. Itse olen myös varannut halpalennon netistä ja kyseisellä yhtiöllä ei ole edes puhelinpalvelua Suomessa. En siis osaa sanoa tuohon takaisinmaksupolitiikkaan mitään, mutta onhan turvallisuus kuitenkin lopulta rahaa tärkeämpää.

      Onko ketään muita, jotka olisitte matkustamassa Istanbuliin tässä viikon parin sisällä, ja mikä tunne teillä on? Aiotteko lentää kaikesta huolimatta ja kokeneimmilta matkustajilta kysyisin, mitä paikkoja Istanbulissa ehkä kannattaisi välttää riskien minimoimiseksi?

      • Zeynep1

        Terveisia Istanbulista, taalla eletaan aivan normaalia elamaa viime viikon iskuista huolimatta. Taalla on 16 miljoonaa ihmista ja useita kymmenia kaupunginosia. Sunnuntain iskut eivat nay enaa missaan. Ihan turhaa huolia tai perua matkoja kun kyseessa on maantieteellisesti Uusimaan kokoinen alue.


      • kannattaako?
        Zeynep1 kirjoitti:

        Terveisia Istanbulista, taalla eletaan aivan normaalia elamaa viime viikon iskuista huolimatta. Taalla on 16 miljoonaa ihmista ja useita kymmenia kaupunginosia. Sunnuntain iskut eivat nay enaa missaan. Ihan turhaa huolia tai perua matkoja kun kyseessa on maantieteellisesti Uusimaan kokoinen alue.

        Lähinnä mietin, josko oma matka on sitten pilalla, jos ei isoihin väkijoukkoihin tai turistirysiin uskalla. Itsellä siellä paikallisia ystäviä, jotka ovat jo suunnitelleet ja yhdessä olemme puhuneet, mihin kaikkialle haluavat minua viedä. Jotenkin tuntuu, että mitäs, jos paikan päällä alkaakin ahdistaa.

        Äh, olen matkustanut paljon ja koskaan mitään tällaista en ole edes miettinyt. Kuten en matkaa varatessani miettinyt niitä aiempia pommi-iskujakaan. Tuntuu hullulta, mutta toisaalta niitä omia ajatuksia ei saa vaiennettuakaan.


      • Alanyaan matkustaminen
        Zeynep1 kirjoitti:

        Terveisia Istanbulista, taalla eletaan aivan normaalia elamaa viime viikon iskuista huolimatta. Taalla on 16 miljoonaa ihmista ja useita kymmenia kaupunginosia. Sunnuntain iskut eivat nay enaa missaan. Ihan turhaa huolia tai perua matkoja kun kyseessa on maantieteellisesti Uusimaan kokoinen alue.

        Onkohan siellä levottomuutta. tekiskö ne iskuja tuollaisiin turistipaikkoihin? lähtö 2 viikon kuluttua ja vähän hirvittää...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      71
      940
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      823
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      71
      781
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      664
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      578
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      30
      538
    7. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      538
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      517
    9. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      499
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      35
      489
    Aihe