Metsästäjät raakoja

Lopettakaa metsästys. Olette verenhimoisia ihmisiä, kun luontokakkaleiden kimppuun hyökkäätte.
Sivistykää ja heittäkää aseenne uuniin.
171311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Noin puhui jo Adolf Hitler, jos historiaa tunnet. Itse en asettani uuniin pistä vaik maksettais (on nääs maksanu ihan oikeeta rahaa, ei se ase taivaalta tipu ku vaan sanoo et "mä haluun tappaa kaikki". sama ku mä käskisin sun heittää autos kaatopaikalle.)

Äänestä

Millä perusteella sinä väität olevasi eläinten ystävä ?

Äänestä

hä?

Äänestä
  • No varmaan niitä liikkuvia paskakokkareita, jotka käyvät autoilla eri turkistarhoilla rääkkäämässä eläimiä.

    Äänestä

perustele kusipää miksi metsästys pitäisi lopettaa?? luulen että et voi mainita yhtään asiallista syytä!! metsästys ei ole mitään eläinten rääkkäystä,, yksi laukaus ja kuolema korjaa satoa!!

Äänestä

Eläinten ystävä hiuksista vituun. Millä perusteella luulet olevas eläiten ystävä. Rakastatko jokaista hirveä jonka päälle ihmiset autoilla ajelee. Tänäkin vuonna kaadetaan kymmeniätuhansia hirviä, että itke ja sure Eläinten ystävä.

Äänestä

Eiköhän ole parempi kun alat keskittyä siihen miten ne idiootit saadaan kiinni jotka päästää irti maailman pahimpia petoja eli minkkejä. Metsästäjät tekee vapaaehtoista riistanhoitotyötä joka vuosi tosi paljon. Ja sitten tulee joitain täysiä ääliöitä jotka päästää minkkejä Kokkolassa vapauteen. Tiedätkö helvetin pipertäjä mitkä vesilintualueet on Kokkolan rannikoilla. Onko sinusta oikeutettua laskea minkit tappamaan nämä vesilinnut?

Äänestä

Kumpa metsästäjät ymmärtäisivät miltä tuntuu
saadä luodin nahkaansa juosta karkuun henkensä
edestä, voisivat joskus kokeilla virtuaali todellisuudessa miltä osien vaihtaminen tuntuisi

Äänestä
  • Tiedoks vaan, et harvoin metsästäjät ampuvat aseella, jossa luoti jäis vain sen eläimen nahkaan...;) heh. Se menee läpi, ennen kuin saalis kuulee laukausta... Ei me sentään millään ilpalla eläimiä rääkätä, kuten monet kaupunkilaispellet!

    Äänestä

  • Valitettavasti sekin tulee välillä joidenkin kohtaloksi. Metsällä kun ollaan.

    Mitenkän saataisiin ekoterrosristit tuntemaan kuinka hauskaa on kuolla nälkään.

    Äänestä

elämä?
Mielestäni ihmisen on sentään arvokkaampi.
Riistaeläimet ovat riistaeläimiä ja niiden metsästys on sallittua, laki sallii siis sen.
Mihin vetää raja jos jotain aletaan lopettamaan?
Esimerkiksi hirven metsästys on ehdottomasti tärkeää, välttämätöntä. Kaikesta riistasta ei tietysti voi olla yhtä selkeästi tuota mieltä.
Mutta kun teidän eläinten ystävien jutuista saa sen käsityksen että mitään eläintä ei saisi tappaa. Jos esimerkiksi hirvien metsästys, tappaminen lopetettaisiin, teillä ei lie minkäänlaista käsitystä mitä siitä olisi seurauksena.

Äänestä
  • HYVÄ VERTAUS. Mielestäni eläimen elämä on sentään paljon tärkeämpi kuin metsästäjän elämä. Jos ihminen on niin tyhmä ravinnon hankinnassa että kuolee nälkään ilman lihaa, niin se on vain lajin jalostumista parhaimmillaan. Minulla on ainakin käsitys että susille riittäisi huomattavasti enemmän hirviä jos metsästys lopetettaisiin.. Silloin susiakaan ei tarvitsisi tappaa sillä perusteella että ne syövät kaikki hirvet. :-)

    Äänestä

  • Susi kirjoitti:

    HYVÄ VERTAUS. Mielestäni eläimen elämä on sentään paljon tärkeämpi kuin metsästäjän elämä. Jos ihminen on niin tyhmä ravinnon hankinnassa että kuolee nälkään ilman lihaa, niin se on vain lajin jalostumista parhaimmillaan. Minulla on ainakin käsitys että susille riittäisi huomattavasti enemmän hirviä jos metsästys lopetettaisiin.. Silloin susiakaan ei tarvitsisi tappaa sillä perusteella että ne syövät kaikki hirvet. :-)

    Tappaako susi kivuttomammin kuin metsästäjä ? Kummankohan surmaamaksi hirvi haluaisi itse tulla ? Suden vai metsästäjän ?

    Äänestä

No voi sentään sinäkin oot pahoittanut mieles metsästäjistä. näet asian ehkä toiselta kantilta jos luet vastaukseni -joka syksy särkynyt sydän kirjoitukseen.
Hyvää syksyn jatkoa.

Äänestä

ettei vaan itselläsi olisi jotain luontokappaletta häkissä tai akvaariossa mahdatko kulkea nahkakengissä tai takissa syötkö ehkä kaupasta ostettua lihaa itse kun syön vapaana juossutta mielummin kuin sterssi lihaa entäs kananmunat maistuuko ne unohtamatta joulukinkkua maistuuko

Äänestä

Olen samaa mieltä. Metsästäjien täytyisi keskittyä petoeläimiin jotka tappavat viattomia luontoeläimiä kuten jäniksiä ja hirviä. Petoeläimet pitäisi hävittää sukupuuttoon ja ihmisen täytyisi lopettaa sen jälkeen metsästys.
Kyllä ne taudit kannan kurissa pitää.
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Äskeinen oli sitten ironiaa...
Susikin on enemmän peto kuin ihminen, ihminen on vain tehokkaampi. Suomessa metsästys pitää kannat terveinä joten sitä pitää suosia.

Äänestä

kylläkin aivan kypsiä tuollaisiin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eläinten ystävä kirjoitti:

Lopettakaa metsästys. Olette verenhimoisia ihmisiä, kun luontokakkaleiden kimppuun hyökkäätte.
Sivistykää ja heittäkää aseenne uuniin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu