Auttakaa, veljeni on sairas hullu

auttakaa t. tyttö -93

Minulla on valtava ongelma jonka vuoksi pelkään ja murehdin joka hetki. Isoveljeni on välillä minulle tosi kiva ja mukava, mutta välillä kun hiukan riitelemme vaikka jostain ihan pikkujutusta, hän käy väkivaltaiseksi ja alkaa kertomaan kuinka hän haluaisi murhata minut ja vanhempamme jos vain hänellä olisi siihen mahdollisuus niin ettei hän voisi jäädä kiinni. Joskus on olen ihan iloisenakin hetkenä häneltä kysynyt, että haluaisiko tosiaan tappaa minut, hän sanoo vain että kyllä heti jos tulee tilaisuus. Hän saattaa alkaa puhumaan jotain että haluaisi isona palkkamurhaajaksi ja kaikkea muuta täysin sairasta ja oksettavaa. Jos kerron vanhemmille, kuraattorille tai jollekkin muulle asiasta ja jostain mitä veli on tehnyt, minullekkin tulee ongelmia eli veli kertoo puolestaan minun satunnaisesta teiniryyppäämisestä ja muusta. Hän kiristää minua jatkuvasti eli en voi kertoa kellekkään esim. hänen murhanhimostaan. Psykologillakin hän on käynyt mutta psykologit vaan kertovat hänen olevan normaali ja mukava nuorimies. Jälkeenpäin veli rehvastelee minulle kuinka "taas kusetti" ja manipuloi psykologeja. Hän on suosittu, mukava ja monissa eri järjestöissä ja toiminnoissa mukana oleva sosiaalisen oloinen mies, mutta paljastaa todellisen minänsä vain minulle ja salaa sen kaikilta muilta. Välillä hän kertoo yksityiskohtaisesti, miten haluaisi kaapia silmät jonkun päästä, viiltää hänen mahansa auki, levittää sisälmykset ja syödä vielä uhrit. Täysin sairasta ja mielipuolista. Ja kuten sanoin, jos kerron tästä asiasta, minullekkin tulee ongelmia ja nuoruuteni ja maineeni menee täysin piloille. Eikä minulla ole edes mitään todisteita paitsi jotain pieniä mustelmia hänen hakkauksesta jotka veli voisi helposti selittää vaikka harrastuksessa saaduiksi.
Auttakaa, en enää kohta jaksa tämän asian kanssa ja seuraukset voivat olla sen mukaiset....

tuntuu tosiaan että olen aivan yksin asian kanssa ettei kenelläkään muulla teinitytöllä voi olla asiat perheessä näin huonosti.

11

6061

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksvaann

      Sä kerrot vanhemmilles omista jutuistas.
      Kerro just ne jutut millä sun veli uhkaa sua.

      Ne saattaa tulla jossain välis ilmi kuitenkin.
      Ja kyllähän sun vanhemmat sit rauhottuu.

      Ja eiköhän sun veljen tapus oo paljon vakavampi.

    • ja nauhoita hänen

      puheitaan.

      Sitten jos hänet pistetään psykologien juttusille, kerro niille kuinka hän on sanonut että hän on kusettanut niitä aiemmin. Sen jälkeen hänet laitetaan hoitoon niin että hänen reaktioitaan voidaan seurata ja todentaa se että hän tosissaan yrittää kusettaa niitä.

      • siniperho

        Jos tarinasi on tosi,niin epäilen sitä,kun se on aika ihmeellinen,niin jos on tosi,yritä selvittää,onko huumeet taustalla.tuo nauhoitus hyvä idea!


    • ..kokenut..

      samaa, ja en osaa varmaan auttaa sinua. Ja voi olla että hän vain kiusaa sinua, minä en tosin sitä tiedä.. Mutta jos hän oikeesti on tosissaan niin kerro ihmeessä kuraattorille(hänellä on vaiti-olo velvollisuus) tai vahemmillesi olet kuitenkin viistoista tai täytät niin teiniryyppäämiset on ihan normaalia tuskin he alkavat siitä kitsoon.. Minä olen sinun ikäinen minulle kossulla läträäminen on tuttua, ja senkin teen sen takia että olisin suosittu ja musta pidettäis en ole jäänyt vielä kiinni mutta molemmat veljeni tietävät.. sori poikkesin vähä asiasta mutta ei ainakaan minun vahempani siitä kovin suuttuisi isäni voisi olla vähä pettynyt koska olen hänen ainut tyttö ja nuorin lapsi.. mutta sinun veljesi henkisten ongelmien tasolla sinun teinikännit on pikkujuttu. Ota hyvä tyttö järki käteen ja kerro ennen kuin hän tekee sinulle tai jollekkin muulle jotain!!! En tiedä oliko tästä mitää apua mutta ainakin yritin autr´taa..

      • tyttöneeen

        "minulle kossulla läträäminen on tuttua, ja senkin teen sen takia että olisin suosittu ja musta pidettäis "

        voi jumalauta mitä teineilyä, kossulla saa arvostusta vai?:DDDD juu kattellaa sitte saako arvostusta ku homma menee yli ja heräät omasta oksennuksestas housut hukassa..... järkikätee.


        ja sinä viestin aloittaja, jonka veli käyttäytyy todella sairaan kuuloisesti: kerro HETI vanhemmillesi. ehkä siten pelastat myös veljesi tulevaisuuden! ... ja omasi. ketään ei kiinnosta teinikännit siinä vaiheessa kun oma poika hautoo murhaa.


    • jrurutbtbgrubtfu

      anna sille perCttä niin se ei enää suutu sulle! vanha setä neuvoo!

      • -neuvoo tää

        Ja vedä sä ittes W C-pöntöstä alas...! -neuvoo tää setä.


    • zero

      kumpikohan on parempi se että vanhempas vähän huutaa
      sulle ja saat ehkä arestia,, vai se että veljes tappaa sut ja teiän vanhemmat tai jonkun muun ?

    • tilanne....

      minulla kesti vain aika monta vuotta ennen kun uskalsin kertoa asiasta. monta vuotta. veljen tappouhkaukset olivat pahimpia, jos kertoisin, kuolisi koko perhe.

      minun veli on diagnosoitu nykyään psykopaatiksi. hyväksikäyttäjäksi, jolla ei ole omaatuntoa. ei mitään tunteita toisia ihmisiä kohtaan.

      tein vähän aikaa sitten rikosilmoituksen: fyysisestä ja henkisestä väkivallaasta sekä hyväksikäytöstä.

      minulla vaan vuosien puhumattomuus aiheutti sairastumisen. olen sairastanut vakavasti, psyykkisesti n. 9 vuotta jo ja ajatukset paranemisesta tuntuvat kaukaisilta. että kiitos veli.

      siksi pyydänkin sinua puhumaan HETI jollekin ulkopuoliselle tai vanhemmille. jos vaikenet ja alistut veljesi tahtoon, voit sinäkin pahimmassa tapauksessa menettää terveytesi ja elämäsi :( minulle niin kävi. veljesi tarvitsee kunnollista hoitoa. eikä hänellä ole mitään oikeutta kohdella sinua noin.

      nyt kaikki rohkeus peliin ja mars puhumaan. kirjoita vaikka paperille kaikki tunteet ja asiat ja anna jonkun lukea se. niin se tuntuu helpommalta. (niin minä tein, kun ensikertaa paljastin kaiken veljestäni)

      pelottaa varmasti hirveästi, mutta kaikki järjestyy kyllä. ja parhain päin. sinua tuetaan tässä asiassa kunhan vain saat puhuttua jollekin joka saa asioita eteenpäin. ettet vaan sulkisi asioita sisääsi.

      tsemppiä kamalasti. ja paljon rohkeutta.

      • tekeillä

        Näin juuri, ja kun menet puhumaan, vaadi heti toimenpiteitä ja saada tietää, mitä asialle aiotaan tehdä ja miten sinun turvallisuutesi varmistetaan...

        Ensimmäinen asia mitä sinun on syytä tehdä oman itsesi suhteen, on se, että henkisesti sanoudut mielessäsi irti veljesi hallitsevasta otteesta, niin että hänellä ei esim. mitää oikeutta tietää kaikkia sinun asioitasi, missä olet käynyt, mitä olet tehnyt, kenen kanssa olet ollut tekemisissä jne.

        Kuitenkin sinun ehkä kannattaa yrittää esittää, että mikään ei ole muuttunut, niin ettei hän alkaisi aavistella jotain olevan tekeillä. Veljesi vaikuttaa olevan todella psykopaatti tyyppi. Ihan selkeät ja tyypilliset narsistisen psykopaatin tunnusmerkit ovat nuo joita hänestä kerroit.

        Jaksamista ja voimia sinulle; ei varmastikaan ole mikään helppo juttu, mutta jos et tee mitään, niin tilanne muuttuu aina vain vaikeammaksi.

        Jeesus sinua Siunatkoon ja varjelkoon! Olkoon suojelusenkelisi valveilla vierelläsi...


    • traaginen jänönen

      Sinun ei tarvitse kestää enää yhtään! Kerro äkkiä tuo asia jollekin aikuiselle ja pura tunteesi. Ymmärrän että sinua pelottaa, mutta tulevaisuus voi olla vielä kamalampi jos et kerro veljestäsi totuutta. Voimia sinulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      52
      1187
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      825
    3. 68
      732
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      725
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      704
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      688
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      615
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      540
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      510
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      508
    12. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      473
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      472
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      469
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      434
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      431
    17. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      427
    18. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      415
    19. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      34
      404
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      35
      399
    Aihe