Mauno

nimeksikö?

Mitäs mieltä olette nimestä Mauno?

10

1528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä vain :)

      Olisi todella hyvä nimi!

    • Koivistoa muistuttaa liikaa

      Muistuttaa liikaa lamakkeisari Mauno Koiviston (sd) nimeä.Hän on saanut monen suomalaisen tuhon partaaalle Koiviston KOnklaavin määräyksillä (lue lamavuosien velkaaiset ihmiset ahdistettiin oikeudenistunnoissa pankin kanssa aina häviämään!!!Papereita ja asiakirjoja vääristeltiin sammoin on hävitetty.
      Koskaan, en missään tilanteessa, laittaisi moisen äijän nimeä lapselleni.Meiltäkin meni suurelta lapsiperheeltä koti alta.14500 ihmistä on tehnyt itsemurhan lamavuosien seurauksena ja edelleen kymmenet tuhannet suomlaiset kärsivät -myös lapsiperheet.

    • Mariamelia

      Kurjaa jos joidenkin mielessä nimi henkilöityy yhteen ainoaan ihmiseen, onhan niitä Maunoja nyt toki ollut muitakin! Hieno nimi, tosi suloinen pienelle pojalle!

    • ap.

      Itse tykkään Maunosta, mutta tässä kolme suosikkia myös toisen nimen kera, mikä näistä paras?

      Mauno Herman
      Konsta Olavi
      Paavo Topias

      Tuleeko Maunosta liikaa mieleen Kummelin Mauno Ahonen, presidentti Mauno Koivisto tai Röllin Mauno Mato :) Ja eikös Hunkseissakin ole joku "Mauno"?

    • ......

      Tulee mieleen Kummelin Mauno Ahonen, jolle ei voi olla nauramatta.

      • löytyy kalenteristakin

        Mauno ja Tauno ovat hyviä pojannimiä, jopa Raunokin.


    • vallan mainiosti

      jos sukunimi on Kuusisto tai Koivisto

    • kaikki kivoja

      "Mauno Herman
      Konsta Olavi
      Paavo Topias"

      Kaikki tosi kivoja yhdistelmiä! Mauno on näistä persoonallisin ja harvinaisin nykylapsilla. Konsta ja Paavo ovat suhteellisen yleisiä, mutta ei nyt mitään top 10 nimiä myöskään. Nämä ovat niin kivoja kaikki että vaikea on valita suosikkia. Varmaan miettisin, minkä nimen näköinen poika on ja päättäisin sen mukaan...

    • Koivistollekin

      Ihan hyvä, vähän käytetty nimi.

    • Iines Siivi

      Edesmenneen appiukkoni nimi. Tulee latinan sanasta magnus, suuri. Jos meille tulee joskus poika, haluaisin laittaa tämän toiseksi nimeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3623
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2459
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2304
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1572
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1539
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1342
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1302
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      266
      1285
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe