Olin ajamassa hyvinkään vauhtipuistossa, kun yht äkkiä kesken suoran moottori lakkasi toimimasta. Ensiksi luulin että bensaloppui, muttakun seurasin tilannetta niin auto ei sammunutkaan kokonaan vaan jatkoi kulkemista kävely vauhtiin. Moottorin kierrokset jäivät 4000alle täydellä kaasulla. Varikolla huomasimme, että pakoputken päästä yritti popniitteillä kiinni olleet sisukset ulos, mutta pakokaasut pääsevät läpi joten en epäile sitä vähäisten kierrosten syyksi. Niin ja lisäksi kaasarissa ei ollut vikaa... Ketään tiedä mikä voisi olla vikana???
Rotaxin moottorin tuntevia???
Failure...
51263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos kyseessä rotaxin ilmajäähdytteinen 100cc moottori, on syynä syöttölevykotelon läpi menevän impulssireijän o-rengas. Se on turvonnut umpeen, eikä kaasari saa pulssia. Eli koppa auki ja uus o-rengas paikoilleen. Kokeile vielä lopuksi rautalangalla reijässä, että esteeton kulku pulssille.
kiitos neuvosta.
Kyseessä on 125cc vesijäähdytteinen moottori.
Vaimentimen reikäjuustoinen sisäputki on palanut riekaleiksi ja nyt vaimennusfyllit todennäköisesti tukkinut sen.
Osta uusi vaimennin, mutta kokeile ensin ilman vaimenninta, jos kulkee, niin sitten vika on tuossa vaimentimessa.
Porailet pop-niitit irti ja kaavit kaiken palaneen ja hajonneen pois vaimentimen sisältä. Tämän jälkeen asennat kartingkauppiaalta ostamasi uudet villat ja huilun paikalleen, niin eiköhän ainakin jotain tapahdu kulkupuolella.