Velipoika menee naimisiin parin viikon päästä...
Lahjalista tuli kutsun liitteenä, mutta minkä arvoinen lahja sopii viedä veljelle & morsiammelle?
Meiltä menossa juhliin neljä henkeä.
Häälahjan arvo veljelle...
5
1363
Vastaukset
- näin että
Veljelleni annan hieman arvokkaamman lahjan kuin mitä olemme vieneet serkulle ja ystäville. Mutta se, että paljonko niin siihen ei voi vastata, sillä minä en tiedä teidän varallisuutta ja lahjan antamistapoja. Mutta neuvon siis että pistä pikkaisen enemmän tähän kuin yleensä, siis olettaen, että veljesi on sinulle myös hieman tärkeämpi kuin muut hääparit joita olette muistaneet.
- lahja o
Minusta tuntuu karulta, jos oma velikin on lahjalistan orja:o Olisi hienoa jos kaikista läheisimpien ihmisten lahja olisi persoonallinen, unohtumaton ja erityisen huolella saajilleen valittu, eikä yksi xxx-astiasarjan setti muiden joukossa, mutta minkäs siinä teet, jos ollaan listan kuristuksissa... Lähiperhe voisi laittaa myös kimppalahjan, jos heitä on enemmän ja silloin voisi ostaa jotain isompaa.
Vaikka meillä ei ollut virallista lahjalistaa, siskoni oli ostanut meille astiasarjaa, jota tiesi meidän keräävään. Hän oli pinonnut kulhot ja pannut jokaisen kulhon pohjalle paperille kirjoitetun ruokaan liittyvän sanonnan tai ajatuksen, joita meidän lapsuudenperheessämme oli liikkunut. Se personoi hienosti tuon lahjan ja teki siitä hauskan ja ikimuistettavan:) - mieltä!
lahja o kirjoitti:
Minusta tuntuu karulta, jos oma velikin on lahjalistan orja:o Olisi hienoa jos kaikista läheisimpien ihmisten lahja olisi persoonallinen, unohtumaton ja erityisen huolella saajilleen valittu, eikä yksi xxx-astiasarjan setti muiden joukossa, mutta minkäs siinä teet, jos ollaan listan kuristuksissa... Lähiperhe voisi laittaa myös kimppalahjan, jos heitä on enemmän ja silloin voisi ostaa jotain isompaa.
Vaikka meillä ei ollut virallista lahjalistaa, siskoni oli ostanut meille astiasarjaa, jota tiesi meidän keräävään. Hän oli pinonnut kulhot ja pannut jokaisen kulhon pohjalle paperille kirjoitetun ruokaan liittyvän sanonnan tai ajatuksen, joita meidän lapsuudenperheessämme oli liikkunut. Se personoi hienosti tuon lahjan ja teki siitä hauskan ja ikimuistettavan:)Ei sisarusten häälahjan täydy olla lahjalistalta tai jonkun tietyn summan arvoinen. Paljon enemmän merkitsee se, että lahjaan on laitettu tunnetta mukaan. Se on paljon arvokkaampaa kuin mikään summa tai esine.
En voinut kuvitellakaan antavani veljelleni jotain lahjalistan kapistusta tai tilisiirtoa lahjaksi! Käsityöläisenä tein lahjan itse ja se olikin ollut mieluinen. - vaikee sanoo
mieltä! kirjoitti:
Ei sisarusten häälahjan täydy olla lahjalistalta tai jonkun tietyn summan arvoinen. Paljon enemmän merkitsee se, että lahjaan on laitettu tunnetta mukaan. Se on paljon arvokkaampaa kuin mikään summa tai esine.
En voinut kuvitellakaan antavani veljelleni jotain lahjalistan kapistusta tai tilisiirtoa lahjaksi! Käsityöläisenä tein lahjan itse ja se olikin ollut mieluinen.kun omissa häissäni tulee olemaan vain kaikken läheisimmät ja lahjalistaakaan tuskin on.. mutta jos lahja listan laittaisin niin varmaan toivoisin kans saavani niistä jotain. persoonallisuuttahan voi sitten mielikuvituksen kans lisätä.... mutta mitään turhaan en haluaisi.
- veisin..
veljelle ainakin parinsadan arvoisen lahjan, etenkin, jos meitä vieraita menisi 4. Varmaan veisin kalliimmankin, mutta tuo olisi minimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss885949Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243547- 1612081
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2312002Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1741751Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2841513- 671031
Voiko olla, onko se tosiaan niin että
Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵571031Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.211010Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.110946