Tarvitsen apua. Ostin Acerin Aspire One -minikannettavan ja siinä on käyttiksenä Linpus Linux Lite.
Miten saan asennettua Google Earthin siihen? Latasin GE:n Linux-version, mutta en saa avattua tiedostoa, joka on .bin-muotoinen. Kuinka saan sen siis auki ja asennettua?
Voisiko joku viisaampi neuvoa mua mahdollisimman selkeästi, sillä en ole koskaan aiemmin käyttänyt Linuxia?
Miten saan asennettua Google Earthin siihen? Latasin GE:n Linux-version, mutta en saa avattua tiedostoa, joka on .bin-muotoinen. Kuinka saan sen siis auki ja asennettua?
Voisiko joku viisaampi neuvoa mua mahdollisimman selkeästi, sillä en ole koskaan aiemmin käyttänyt Linuxia?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kun siirtyy Windowsista Linuxiin, on parasta heti alusta lähtien opetella oikea asennustapa ohjelmille. Lähes kaikissa tapauksissa on mahdollista asentaa ohjelmat pakettienhallinnan kautta, jolloin asennus käy nopeasti ja ohjelmien riippuvuudet toisista tulevat oikein. Pakettienhallinnan kautta asennettuihin ohjelmiin myös päivitykset tulevat keskitetysti, niistä ei tarvitse itse huolehtia.
En tunne Linpusia, mutta ainakin Ubuntussa Google Earth asentuu kivutta Synapticin kautta (synaptic on ohjelma, millä ohjelmapaketit asennetaan ja tarvittaessa poistetaan).
Tarkista siis omasta pakettienhallintaohjelmastasi, onko siellä valmiina Google Earth, ja jos ei ole, lisää ohjelmalähde, mistä sen voi asentaa, niin asia on kunnossa.
Viisaat vastaavat tarkemmin ja antavat yksityiskohtaista neuvontaa. :)
Ei ole Linpusta mutta perstuntumalta kokeile sellaista, että klikkaat hiiren oikealla napilla sitä tiedostoa ja anna sille suoritusoikeudet.
Tämän jälkeen avaa pääte, ja siirry siellä hakemistoon mihin tallensit. Eli normaalit 'cd jokukansio' ja 'cd ..' -komennot. unixit huomioi kirjainkoon.
Ohjelma sitten pitää käynnistää pääkäyttäjän oikeuksilla, eli kirjoita tähän tapaan: 'sudo ./ohjelmannimi.bin'
Kysyy sitten salasanaa, koska se kirjoittelee tavaraa kansioihin mihin ei normaalisti ole asiaa.
On kyllä kuitenkin sellainen vahva tunne, että Google Earth on liikaa miniläppärille.
Thunar-tiedostonhallinta on myös hyvä apuväline vaikka kirjoittaisi päätteellä komennot. Thunarilla auki se kansio tai tiedosto-jolle jotain haluat tehdä. Ja sitten siitä voit valita sen että siirryt päätteelle. Näin Thunar varmistaa että hakemistopolku on varmasti oikein kirjoitettu.
Itse olen ainakin työpöydällä olevien kansioni kanssa havainnut Thunarin hyväksi apuvälineeksi näissä hakemistopoluissa.
Riittääkö suorituskyky sen pyörittämiseen?
Kiitoksia avusta. Onnistuin lopulta asentamaan Google Earthin netistä löytyneellä koodilla, jonka kopioin terminaaliin.
Tökkii kyllä tällä koneella sen verran pahasti, ettei käyttöä taida ohjelmalle olla. Mutta kannatti kokeilla kuitenkin.