Onko saamelaiset ja romanit alkuperältään samaa rotua? Porosaamelaiset/porotalous ja romanit/hevostalous. Ihan omasta kokemuksesta kerron että sukumme jäseniä (ovat pukeutuneet niin että saamen tunnukset puuttuvat) on luultu mustalaisiksi. Jopa mustalaiset tervehtivät kuin heimojäsentä. Onko tätä asiaa tutkittu tarkemmin?
saamelaiset-romanit
järkyttynyt
91555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eivät ole saamelaiset ja romanit siinä mielessä sukua keskenään. Kaikkihan ammoisista ajoista ovat. Saamelaiset ovat lappalaisten jälkeläisiä jotka asuivat jääkauden jälkeen norjan, ruotsin ja suomen alueilla kunnes Suomalaiset asuttivat heidän alueensa ja lappalaiset muuttivat pohjoisemmaksi ja alkoivat kutsua itseään Saamelaisiksi.
Sain jo ylimääräisiä sydämentykytyksiä kun oma sisko uskoi koko paskan vaikka löin viranomaisten dokumentteja esiin. Identiteettikriisi olisi ollut valtava.
Onkohan teidän elämä aivan vakaalla pohjalla kun se mitä jossakin nettipalstalla kirjoitetaan aiheuttaa identiteettikriisin tai valtavia helpotuksen tunteita? Jos puu on lujasti juurissa kiinni se ei lentele tuulen mukana mihin sattuu.
uudelleen ja ajatuksen kanssa (nuorelle nämä asiat ei ole itsestäänselviä)
Romanit on niitä vanhempia kansoja ja me ei olla lähelläkään niitä vuosilukuja.
Kaikki Romanit olkaa ylpeitä taustastanne ja älkää antako kenenkään vaikuttaa siihen teillä on oikeus niinkuin muillakin kansoilla pitää oma kulttuuri.
Tutkija
lähtöisin Intiasta, joten älä ole huolissasi.
Ei minkäänlaista etnistä sukulaisuutta.
Saamelaiset ja Romanit ovat molemmat tulleet alunperin etelä ja länsi-aasian osista, tarkkaa alkumaata kummallekkaan ei tiedetä. On kuitenkin melko selvää että saamelaiset aloittivat vaelluksen pohjoiseen huomattavasti aijemmin, mutta samoilta seuduilta lähtöisin molemmat. Saamelaiset olivat alunperin aasialaisen näköisiäkin, nykyään ainakin skandinavian lapissa asuvia saamelaisia ei erota suomalaisista koska ovat sekoittuneet niin pahasti valtaväestöön vaikka pitävätkin silti kunnia-asiana säilyttää vanhat asusteet ja perinteet. Romanitkin ovat jonkin verran tämän 500 vuoden aikana sekoittuneet suomalaisiin, mutta samaan tapaan silti pitävät vanhasta kulttuurista kiinni. Tämä ei toki koske kaikkia siksi on paljon tummia ja vaaleita miehiä ja naisia kummassakin vähemmistössä.
Tämähän on selvä ns trolli. Ei kannata ottaa todesta.