Ensi vuoden veronkevennykset laitan suoraan kahden vuokra-asuntoni vuokrankorotuksiin. Asuntojeni tuotto on hiipunut n. 2% tasolle viime vuosina.
Se on aivan liian vähän esimerkiksi verrattuna pankista saatavaan n. 5% riskittömään tuottoon.
Pariskunnalle 100 euroa/kk ylimääräistä maksettavaa ei vielä luulisi aiheuttavan muuttohaluja muualle kun vertaa esimerkiksi muiden kaksioiden vuokrapyyntejä Helsingin II-alueilla.
Mitä mieltä muut vuokranantajat asiasta?
Se on aivan liian vähän esimerkiksi verrattuna pankista saatavaan n. 5% riskittömään tuottoon.
Pariskunnalle 100 euroa/kk ylimääräistä maksettavaa ei vielä luulisi aiheuttavan muuttohaluja muualle kun vertaa esimerkiksi muiden kaksioiden vuokrapyyntejä Helsingin II-alueilla.
Mitä mieltä muut vuokranantajat asiasta?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mikset korota niinkuin suuret vuokrayhtiöt, eli joka vuosi kerran tai kaksi perusteltuna hintojen yleisellä nousulla.
Itse auin taannoin kaksi vuotta eräällä koko Suomen kattavalla vuokrafirmalla ja vuokra nousi melkein sata euroa lähtövuokrasta muuttohetkeen.
Jos olet lainarahalla liikkellä ja ostanut sijoitusasunnon 2000-luvulla, niin saattaa sinulla ollakin vuokrankorotuspaineita. JOs asuntojen hinnat romahtavat vuoden sisään selvästi yli 20%, saattaa jo vuokralaiset (ainakin ne työssä käyvät) lähteä asuntokaupoille.
Korottaessasi liikaa voi olla vaikea saada vuokralaista jäämään laskevien asuntohintojen aikaan tai sitten lurkimpi vuokralainen saattaa laittaa asunnossa vittuuspäissään ranttaliksi. Jotkut perkeleet käyvät jopa uhkailemaan ihan väkivallalla (vuokralaiset).
Sijoituskämpän ostaminen 2000-luvulla lainarahalla näyttäisi tässä valossa aika paskalta sijoitukselta, joten on ihan vaan peiliinkatsomisen aika = paskasti sijoitettu.
Ei niistä työsskäyvistäkä vuokralaisistakaan kaikki mitään asuntolainaa saa, vaikka hinnat tulisi kuinka alas. Monelta hemmolta on luottotiedot palaneet ja tällä hetkellä se riittää pankille. Eipä moni vuokraisäntäkään ota sellaisia heppuja vaivoikseen.
Taantuman tullessa ja asuntojen hintojen ehkä laskiessa on turhan lapsellista kuvitella, että joka apina niitä ostaisi. Se kun tahtoo apinoidenkin talous olla silloin vähän epävarmalla pohjalla ja pankkikin syynää lainanhakijat tarkemmin kuin aiemmin.
Laman aikana keinottelijat ostivat niitä halventuneita asuntoja, jotka olivat pääasiassa huonokuntoisia vanhoja kerrostalo-osakkeita. Heput teettivät "pienen pintaremontin" eli maalia ja tapettia ja nostivat hintaa tasolle, joka oli likimain sama kuin ennen lamaa..Ihme ja kumma, silti kauppa kävi.