Yllätys ero vei elämältä sisällön

Sait minut pettämään kerran, jota mieheni ei kestänyt saatuaan sen selville, vaan jätti yllättäen.

Elämältäni katosi samantien tuki ja turva, keheen nojaisin ja turvautuisin huonoina aikoina...miks sinä houkutit minut leikkimään kanssasi, aina uskollisena pysyttäytyneen kauan naimisissa olleen naisen? Sinä sait tietty taas yhden sulan hattuusi ja kokemuksen josta voit rehvastella kavereillesi? Tunnetko mitään tai miks edes kysyisin sinulta sitä sillä tuskin osaat edes ajatella niitä sydämmessäni olevia tuskan ja epätoivon tunteita joita olen yöt ja päivät joutunut kokemaan.

Nyt minulla ei ole mitään, ei yhtään mitään vaan voin vain syyttää itseäni miksi niin tyhmä saatoinkaan olla ja ottaa niin suuren riskin yhden illan tähden.
3115004
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

yhdenillan kokemuksestasi täysin rinnoin, eikö ollutkin sen arvoista, sitähän itse halusit, eikö niin???

Äänestä
  • Tangoon tarvitaan kaksi ja itsehän teit päätöksen pettämisestä, ei miehesi tai sättimiehesi.

    Äänestä

Se,että olet pettänyt miestäsi ja pyllistänyt vieraalle hetken huumassa on tietysti väärin ja ymmärrän miehesi reaktion. Olet loukannut häntä syvästi monella tavalla, hänen egonsa uroksena ja puolisona sai aika kovan kolauksen.
Kuitenkin pitäisi muistaa että joskus ihmiset tekevät virheitä ja niistä pitäisi ottaa jotain opiksi. Tällaisia juttuja ei anneta helpolla anteeksi, vie aikansa käydä surutyö läpi ja jotkut kykenevät antamaan anteeksi jos oikeasti välittävät mokanneesta. Jos tunteet ovat vähissä niin sittenhän asia on selvä, menkööt jos on mennäkseen jne.
Itse olisin anteeksiantamisen kannalla koska taustalla saattaa monesti olla kaikenlaista, josta olisi syytä keskustella asiallisesti. Harvat taitaa kuitenkin olla keskusteluun valmiita, ei ainakaan perusjurottaja suomalainen mies joka itsekin olen. Me nimittäin olemme itsekkäitä ja vähäpuheisia mutta omistushaluisia ja unohdamme ettei nainen ole esine!
Periaatteeni on ettei kukaan ole erehtymätön ja täydellinen, olen itsekin mokannut ja tiedän miltä se tuntuu molemmin puolin.
Toivon oikeasti että asiat menevät vielä oikein päin ja saat elämäsi kohdalleen.
Olen kuulolla miten tämä jatkossa menee...
Koetahan jaksella.

Äänestä

Tuska ja ahdistus on varmasti todellista, mutta huominen tulee silti, älä vaivu epätoivoon, kaikella on tarkoituksensa, vaikket sitä nyt ymmärräkkään. Tulee muistaa, että jokainen on vastuussa vaan ja ainoastaan itsestään, joten peiliin katsominen kannattaa, ettei samanlaista tilannetta enää elämässäsi tule. Onnea ja iloa elämääsi.

Äänestä
  • En halua puolustella tekoasi.Tosiasia on vain niin, että jos suhde on kunnossa ei tuollaiseen tule tarvetta eikä halua. Avioliittoa kun ei voi yksin elää, siihen tarvitaan kaksi. Pettämisen muotoja on niin monia. Vieraissa käyminen niistä räikein ehkä.Miten miehesi toimi niin , että annoit tuon tapahtua, miksi et halunnutkaan häntä? Olisitteko voineet esim puhua tai keskustella elämänne sisällöstä myös seksin osalta? Olitteko toisillenne läsnä? Miksi joku pääsi väliinne? Kuten edellä joku sanoi....taustalta löytyy monenlaista.Syyllistäminen on pahinta, anteeksianto hienointa ja ihmisten käytöstä.Anna anteeksi itsellesi.

    Äänestä

virheetön. Sinä mokasit ja maksat siitä nyt.
Tämä chatti välillä lumoaa ja elämän oikeat arvotkin hämärtyy. Joku voi tuntua uskomattoman ihanalta ja siltä oikealta. Aviopuoliso näyttää tylsältä ja arkiselta.Niin helppoa se on antaa elämän viedä...... ei sitä silloin ajattele huomista, koska elämä on kuitenkin niin lyhyt.
Sinun pitää kuitenkin antaa itsellesi anteeksi.
Se mitä tapahtui.....se tapahtui.
Tänään ja huomennakin tuskasi on varmaan suuri.
Itse en uskonut kun minulle virheitteni jälkeen sanottiin että kyllä kaikki vielä on hyvin..... tänään on jo paljon helpompaa.
Voimia sinulle!

Äänestä

En tiedä taustoja, mutta tuntuu, ettei tämä tapaamasi mies juurikaan välittänyt siitä, oletko todella valmis yhden illan juttuun vai et. Mielestäni ei ole yksin sinun vastuullasi tuo mitä tapahtunut. Kyllä henkilön, joka aikoo varatun kanssa puuhastella, on syytä varmistaa ja tuoda esille se, onko toinen TODELLA tietoinen siitä mitä tekee. Eikä vain keskittyä päämäärään keinoja kaihtamatta.

Voi olla, että keskustelitte asiasta rakastajasi kanssa ja sitten teit päätöksen, mutta oletan sen menneen enemmänkin siten, että hän sai sinut yksinkertaisesti kieputettua pikkusormensa ympärille ja haluamaan sitä yötä. Mielestäni jokaisen vastuullisen ihmisen tulisi myös nähdä, milloin varattu henkilö on valmis vuoteeseen ja myös kantamaan tuon yön aiheuttaman tunteen murtumatta.

Ehkä suhteesi oli jo siinä pisteessä, että ero oli väistämätön? Nyt vaan sinusta tehtiin siihen syntipukki.

Ehkä tärkeintä on nyt nousta sieltä itsesyytösten suosta ja katsoa taas eteenpäin. Se oli yksi vaihe elämääsi, olet vielä nuori ja paljon kokematta..ja todella paljon elämättä!! Voimia ja usko pois, kaikki järjestyy!!

Äänestä

Olisikohan sittenkin kannattanut laittaa tietokone ajoissa kiinni ja pitää housut jalassa.
Arvokkaan menettämisen tajuaa vasta sitten kun se on tapahtunut.

EI SÄÄLITÄ YHTÄÄN.

Äänestä

Tosiasiassa olen mies ja vituttaa niin sairaasti,kun pelkään koko ajan että vaimoni käy vierailla.Eikä ihme jos kävisi,kun en jaksa tehdä kotitöitä ja itekkin tulee välillä vähän kännispäiten huorilla käytyä..pistin pelokkeeksi tälläsen tarinan.Niinkuin muka minun menettämiseni niin suuri suru oisi..

Äänestä

vai yllätys ero...heheeheh..ite meet pettämään,sekö on yllätys ku mies jättäää...tai kuka nyt kenenki jätti...vielä tuut tänne määkii..kai nyt toisella on oikeus nuin tehä..ku ite oot tommonen..heheehehe
PS.TOLLASTA TOLLUTTA KANNATE TÄNNE KIRJOITELLA,MIKS..JA NIIN EESPÄIN TEIT NIIN...HIHIHHI...ON SIINÄ KANS YKS...sättipää:)))

Äänestä
  • "Luonnehäiriöisen miehen aistillisen lemmiskelyn kohteena ei ole yksi (nainen) vaan kaikki (naiset): hän tahtoo vietellä jokaisen. Hän ei voi pysähtyä, ennen kuin on alistanut ja leimannut itsellään kaikki naiset. Miehenä hänelle jokainen nainen on yleinen ja jokainen rakastelu ohimenevä arkipäiväinen pikkujuttu, jota hän ei sen jälkeen enää muista, vaan jonka hän voi kirjata yhdeksi numeroksi valloitustensa luetteloon - kirjaimellisestikin!"

    Lainaus on Raimo Mäkelän kirjasta "NAAMIONA TERVE MIELI" ja sen osiosta "Mistä luonnehäiriöisen tunnistaa".

    Äänestä

"Luonnehäiriöisen miehen aistillisen lemmiskelyn kohteena ei ole yksi (nainen) vaan kaikki (naiset): hän tahtoo vietellä jokaisen. Hän ei voi pysähtyä, ennen kuin on alistanut ja leimannut itsellään kaikki naiset. Miehenä hänelle jokainen nainen on yleinen ja jokainen rakastelu ohimenevä arkipäiväinen pikkujuttu, jota hän ei sen jälkeen enää muista, vaan jonka hän voi kirjata yhdeksi numeroksi valloitustensa luetteloon - kirjaimellisestikin!"

Lainaus on Raimo Mäkelän kirjasta "NAAMIONA TERVE MIELI" ja sen osiosta "Mistä luonnehäiriöisen tunnistaa".

Äänestä
  • ...Aivan VARMASTI tuo sama pätee NAISPUOLISIINKIN!! nimim: kokemusta on!!

    Äänestä

  • luonnehäiriöisen (chat 40 ) kaikki tietävät.

    Äänestä

  • Niinpä kirjoitti:

    luonnehäiriöisen (chat 40 ) kaikki tietävät.

    asuu Oulussa.

    Äänestä

Nauti nyt olostas vaan, et kai laskenut kaikkea sen varaan, että jos nyt tämän yhden kerran vaan pettäsin miestäni, että kyllä se sen anteeksi antaa, mutta anoitoks anteeksi ja olikos se toinen mies edes sen arvoinen että kannatti, pikkasen sait mutta paljon menetit..!!!

Äänestä

...itseäsi sinun on syytettävä...ainoastaan, kuten tuolla aiemminkin joku sanoi;tangoon tarvitaan aina kaksi!! Miksi purat nyt oman katkeruutesi tähän mieheen... pakottiko hän sinut johonkin,tuskin, sillä silloin olisit mennyt viranomaisten pakeille.!? Meidän jokaisen on kannettava tekemämme virheet yksin,joskin sinä olet lähtenyt tänne YLEISELLE- chat palstalle katkeruuttasi itkemään...pakko sanoa,valitettavasti...en kauheesti tumme sympatiaa...aviomiehenä...PETTÄVÄÄ vaimoa kohtaan!!!!! Hyvää loppuelämää!

Äänestä

... ero yllätys Sinulle oli? Aikuisen ihmisen tulisi tajuta vieraissa hyppiessään, että siitä seuraa usein ongelmia ja ero.

Voisiko esim. autovaras varastetun auton ratista kiinnijäädessään sanoa, että oli yllätys saada tuomio auton varastamisesta?

Äänestä

Olepas hyvä ja kommentoi nyt näitä saamiasi vastauksia...vai olitko sinäkin VAIN FEIKKI ja pistit ihmiset vaan kirjottelemaan!??

Äänestä
  • Nimimerkki alkuperäinen kirjoitti, että eihän mitään tuollaista sitten oikeasti tapahtunutkaan. Eli että tämän viestiketjun ensimmäisen viestin kirjoittaja onkin mies, joka pelkää helvetisti vaimon pettävän kun ei tee kotitöitä ja kännissä hilluu pitkin poikin.

    Liekö sitten sama henkilö, kuka näistä tietää

    Äänestä

....sitä saa mitä tilaa - turha narista - itte päätöksesi teit!!

Äänestä

jos olet ptttänyt ei sitä luottamusta voi saada noin vain takaisin ja tiesit että pettämisestä voit jäädä seuraukseksi yksin .Olet sentään yli nelikymppinen ei uskois että ei niinkuin muka olis tosiasiat mielessä ja tiedossa miten tapahtuu ja mikä on väärin .
Olist silloin ajatellut mitä sä riskeeraat näin onmonelle käynyt ja nyt on sitte turhaa itkeä vaan on alettava opettelemaan rehellistä elämää eikä syytellä toista siitä että petit . Ei se ollut sen toisen syy että jäit yksin ja että olit naimisissa ja että petit sinä päätit itse .
joka leikkiin ryhtyy se leikin kestäköön sanotaan ja niin se on .
Ei elämä silti lopu mutta ikävää sinulla varmaan on kun huomaat miten tärkeä se välittävä ihminen on ja siis kuinka pinnallisesti ja välinpitämättömästi toimitkaan .Et arvostanut sitä mitä sinulla oli .
Tuosta voi vain mennä eteenpäin oppiminen on rankka kokemus noin mutta jotkut haluaa sen tehdä niin.
Ymmäärrän hyvin miehesi käytöksen että hän ei luota ja välitä vaan lähti pois ja jätti sinut

Äänestä

Saitko ennen tapaamista häneltä kuvan vai menitkönä suinpäin sänkkyyseen...

Äänestä

Tässä taas esimerkki viesti, kuinka kuvitteellisia provo tarinoita tänne kirjoitetaan.

Äänestä

Kyllä sitä pitää olla tyhmä,että yhdellä yöllä menee pilaamaan koko elämänsä.

Olen aina puhunut uskollisuuden puolesta,eli se aika mitä ollaan yhdessä ollaan myös uskollisia.Ja olen totisesti kiitollinen että koskaan en mennyt vieraisiin sänkyihin.

Jokaisella on siihen mahdollisuus, aina on "herhiläisiä" sen verran ympärillä jos vihreempiä niittyjä haluaa kokeilla...tuskin ovat sen arvoisia!

Olen aina ollut sitä mieltä että siinä vaiheessa kun rupeaa vierasta tekemään mieli,on hyvä tarkastella omaa elettyä elämää ja jos tuntuu siltä että haluaa avioliiton ulkopuolisia suhteita,on taatusti aika erota.

Koskaan en olisi voinut elää selaisen taakan kanssa että olisin mennyt pettämään,olen mielummin avioeron kannalla ja sithän voi tehdä mitä lystää kun et enää toista voi satuttaa. Oikeestaan tuolla pelillä satuttaa eniten itseään,eikä taatusti ole sen arvoista niinkuin nyt olet huomannut.

Tehty mikä tehty,teidän elämään tuli nyt ratkaisu.Ehkäpä myöhemmin huomaat että loppu yhteiselämäänne olisi tullut ennenpitkää kuitenkin.Sinä vain panit omalla laillasi pyörät pyörimään.

Harmi että noin pääsi teille käymään.Koitahan nousta jaloilles,nyt sulla on vapautes...eikös olekkin kummaa että se vieras peti ei enää tunnukkaan niin houkuttelevalta.....

Äänestä

Eihän pettäminen oikein ole, mutta ihminen on erehtyväinen. Aika helposti miehesi oli valmis eroamaan, hiukan ihmetyttää moinen. No, ehkä hän hiukan asioita mietittyään on valmis ottamaan sinut takaisin. Voimia! :)

Äänestä

aina ei voi voittaa:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Äänestä

sama on sattunut mullekkin.Sitä on turha itkeä jälkeenpäin Ei meitä kumpaakaan pakotettu vieraisiin.

Äänestä
  • kyllä se on itsenäistymisen ja kasvun paikka. ei todellakaan kukaan voi pakottaa ketään. yrittäähän kyllä voi viekotella, ja kerätä sulkia hattuun mutta kyllä se on jokaisella oma halu joka vie. se on sit toinen juttu miten todellinen kumppani ottaa asian. kai se haluskin erota nyt sai syyn.Joko sillä on uus naimakaveri? siis tämän ensimmäisen keskustelun aloittajan miehellä. elä ihmeessä juutu nyt tuohon ja tunne pahaa omaatuntoa. sin oma entinen mieheshän sut sai kiinni ja pitää sua petturina ja voi nyt hyvällä omallatunnolla rellestää miten lystää. Joten etsi nyt oma itsenäinen elämäsi ilman entisen miehesi kommenteja. tehty mikä tehty ja anna menneiden olla.

    Äänestä

Nimenomaan tyhmä. Älä missään nimessä syytä muita vaan itseäsi. Kestä seuraukset kuin mies. Ja itsesääli ei sua pelasta...koita vaan jaksaa...kyllä se siitä

Äänestä

Siitäs sait senkin petturi,mitäs menit ja teit sellasta mitä ei sais tehdä,kärsi seuraukset,yksin nuolet haavojas.....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


45n kirjoitti:

Sait minut pettämään kerran, jota mieheni ei kestänyt saatuaan sen selville, vaan jätti yllättäen.

Elämältäni katosi samantien tuki ja turva, keheen nojaisin ja turvautuisin huonoina aikoina...miks sinä houkutit minut leikkimään kanssasi, aina uskollisena pysyttäytyneen kauan naimisissa olleen naisen? Sinä sait tietty taas yhden sulan hattuusi ja kokemuksen josta voit rehvastella kavereillesi? Tunnetko mitään tai miks edes kysyisin sinulta sitä sillä tuskin osaat edes ajatella niitä sydämmessäni olevia tuskan ja epätoivon tunteita joita olen yöt ja päivät joutunut kokemaan.

Nyt minulla ei ole mitään, ei yhtään mitään vaan voin vain syyttää itseäni miksi niin tyhmä saatoinkaan olla ja ottaa niin suuren riskin yhden illan tähden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu