Avioehto ja velka

miten tämä menee

Olen tässä jo jonkun aikaa miettinyt avioehtoa, vaikka loppujen lopuksi en tiedä mihin sillä voi vaikuttaa mihin ei.
Elikkäs olemme olleet jo naimisissa 10 vuotta ja miehelläni oma yritys (toiminimi), jossa jonkun verran velkaa. Talon olemme rakentaneet ja se molempien nimissä vaikka mieheni lähinnä maksaa siitä lainalyhennykset, koska itse olen nyt kotona. Autot ovat mieheni nimissä.
Vanhemmillani on metsää ja osakkeita ja huvila, jotka kylläkin vielä heidän omistuksessa.

Nyt olenkin miettynyt että jos ero tulee miten nämä kaikki menee? Tuleeko myös minulle osa mieheni yrityksen veloista ja jos vanhempani ovat kerenneet antamaan jo perintöä onko siinä osallisena myös mieheni? Mitenkäs talo, vaikka mieheni on lainalyhennykset lähestulkoon maksanut.
Nyt olenkin miettinyt olisiko tuosta avioehdosta hyötyä ja minkälaista. Lähinnä hirvittää nuo yrityksen velat.

2

910

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----

      Erossa tai kuolemassa tehdään ositus. Siinä lasketaan erikseen kummankin puolison netto-omaisuus. Ts varat miinus velat. Sitten rikkaamman kasasta siirretään köyhemmälle, niin että läjät ovat yhtäsuuret.

      Eli siis miehesi omistaa autoja ja puolikkaan talosta ja hänellä on vielä velkaa. Jos tämä läjä on vähemmän arvokas kuin sinun omaisuutesi, niin joutuisit erossa maksamaan tasinkoa. Jos olisit jo saanut lisäksi perintöä, niin joutuisit maksamaan tasinkoa vielä enemmän.

    • ... aihe on kovin laaja, varmasti tähänkin löytyy paljon lisättävää.

      Yllä olet lukenut aivan asiaa. Koska sinua huoletti yhtiön (eli miehesi) velat lisää niistä. Ilman avioehtoa velkansa tosiaan alentavat hänen nettovarallisuuttaan ja pahimmassa tapauksessa se (omaisuus miinus velat) on vähemmän kuin mitä sinulla on ... silloin joudutkin maksamaan avioerossa tasinkoa miehellesi. Onneksesi kuitenkin negatiivinen nettovarallisuus tulkitaan nollaksi... eli pahimmillaankin joutuisit vain jakamaan nettovarallisuutesi. Velkavastuuseen tämä ei vaikuta, velat ovat ja pysyvät sillä kuka tai ketkä sen ottanut (ja taannut)

      Vanhempiesei antama ennakkoperintö ei vaikuta kuvioon PAITSI että se korottaa SINUN nettovarallisuuttasi, ja vaikuttaa siihen tasinkoon. Et vieläkään joudu miehesi veloista vastuuseen, kunhat et takaa niitä tai muuten laita nimeäsi lainapapereihin.

      Miehesi ei ole "osallinen" perintöösi mitenkään ... paitsi .... noh, lue yltä...
      Eikä ole sinullakaan, elleivät ne ole sinun omaisuuttasi. Vanhempasi voivat vaikka tänään myydä kaiken ja lähteä vuosiksi Pattajalle ;-)

      Ellei teillä ole avioehtoa, ja sinä omistat talosta puolet (sen voi tarkistaa lainhuudoista), niin sinun se on avioeron osituksessakin. Ja vaikka et omistaisikaan, korottaa se miehesi nettovarallisuutta (ja vaikuttaa siihen tasinkoon). Käytännössä yli 2 vuotta kestäneessä avioliitossa hän ei voi vedota siihen, että on maksanut lyhennykset eli ei joutuisi maksamaan tasinkoa ... koska lain mukaan puolisoilla on elatusvelvollisuus toisistaan ... jota on siis harjoittanut sinun ollessasi kotona.

      Jos teette nyt avioehdon (joka on mahdollista vaikka olette avioliitossa), tasinkoa ei makseta aviopuolisolle avioerossa tai varakkaamman kuollessa leskelle kuolinpesästä. Avioehdolla rajataan vain ja ainoastaan avio-oikeutta toisen varallisuuteen.

      Avioehdon tosin voi laatia koskemaan vain avioeroa tai jotakin tiettyä omaisuuserää (kuten firmaa tai peintötilaa).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 48
      687
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      38
      653
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      634
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      619
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      42
      618
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      506
    Aihe