Efesos

pandazmo

Onko Efesoksessa käyneitä? Miltä paikka vaikutti? Entä Smyrna? Turkissa on historiallisia paikkoja vaikka millä mitalla. Missä paikoissa olette käyneet ? Millaisena paikka jäi mieleen? Kannattaako käydä?

8

1906

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Satunnainen turkkilainen

      Efesoksen retkelle kannattaa mennä ja nimenomaan paikallisella Efesos tourilla. Siellä sisältyy lounaan lisäksi myös teemaan sopiva Efes olut hintaan ja sitä voi juoda niin paljon kuin janottaa. Tosin 10 oluen jälkeen ne alkavat katsoa hieman epäkunnioittavasti. Ihmekös tuo sillä matka maksaa vain 40 euroa. Jos sattuu kaljasieppo kohdalle, niin ei matkanjärjestäjälle paljoa jää.

      • innu

        Efesos on todella kannattava paikka käydä ja samoin minä suosittelen paikallisia järjestäjiä. Omasta käynnistäni on toki vuosia mutta mielessä on vieläkin se tunne kun ajattelee todellakin paikan historiaa ja opas oli hyvä eli jos kielet taittuu niin suosittelen menemään ihan paikallisilla retkillä. Pamukkale on ehkä yksi mieleenpainuvimmista kokemuksista kanssa turkissa.


    • Kulttuurihiironen

      Käytiin Efesoksen retkellä pari vuotta sitten Marmariksesta, sellaisella kansainvälisellä. Oli toki hieno paikka ja hintansa arvoinen, mutta heinäkuun kuumuudessa vähän liikaa, ja minähän siis tavallisesti nautin kuumasta. Opas hyppeli eteenpäin kuin vuorikauris "the next interesting thing I want to show you..." ja nuutunut turistilauma yritti pysyä kannoilla. Me jätettiin pojan kanssa lopulta pikkasen kesken, kun toilettiin piti päästä (niitä on vain alku- ja loppupäässä aluetta) ja voimat alkoivat vähetä. Lämpötila oli varmaan valehtelematta 50 astetta. Matka kannatti tehdä, mutta suosittelen varautumaan esim. leveälierisellä hatulla polttavaan aurinkoon.

    • -e

      Efesos on todellakin käymisen arvoinen paikka! Mikäli historia kiinnostaa, suosittelen ehdottomasti tätä reissua! Itse kävin Efesoksessa viimeviikolla ja paikka jäi todellakin mieleen mm. antiikkiteatterilla jonne mahtuu 25 000 katsojaa, marmorikaduilla, bordellilla, julkisella vessalla jossa miehet ennenvanhaa puivat politiikkaa jne. Oli myös upea päästä katsomaan miten ihmiset antiikin aikana asuivat, vieläkin oli nähtävissä mm.frescoja seinillä ja ihmetyin siitä että efesoksessa rikkailla oli jo yli 2000 vuotta sitten vesijohtovesi. Kannattaa käydä!

      • Törpöt ottaa aivoon

        Mene nyt harjoittelemaan sanavarastoas tai käytä noita kahta sanaa jollakin muulla palstalla ja jätä Marmaris-palsta rauhaan.


      • sartsa 69

        joo mä jäin sinne ryyppää ja tekemää sitä tulin vasta seuraavana päivänä pois vittu oikeesti.


      • no huhu
        sartsa 69 kirjoitti:

        joo mä jäin sinne ryyppää ja tekemää sitä tulin vasta seuraavana päivänä pois vittu oikeesti.

        Taitaa olla jotain vuokrakasarmeissa asuvia luusereita täällä häiriköimässä!


      • raivostunut

        Taidat todellakin olla pahemmanlaatuinen .......... Ei tätä kirjoitteluasi voi muuten ymmärtää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4388
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      150
      3187
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2502
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      51
      2435
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2115
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1632
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1484
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe