Uusin mailin tukkija

kaikkee ne uskoo...!

Tämmöinen pyörii taas massapostina, miten jotkut voi oikeasti uskoa että se toimisi :) Eniten nauratti tuo "mikkisofta voi seurata ohjelman käyttöä kahden viikon ajan". Just joo..

/Lainaus alkaa/
"Yleensä en lähettele eteenpäin tämän tyyppisiä sähköpostiviestejä, mutta tämän vastaanotin hyvältä ystävättäreltäni, joka on asianajaja ja näki tämän kiinnostavaksi mahdollisuudeksi. Hän kertoi, että tämä toimii! Meillä ei ole missään olosuhteissa mitään menetettävää.

Ystävättäreni kertoi: Olen asianajaja ja tunnen lakiasiat. Tämä on varma asia.

"Rakkaat ystävät!

Tämä ei ole vitsi.

Bill Gates (Microsoftin omistaja) jakaa ulos omaisuuttaan.

Mikäli ette ota tätä viestiä tosissaan, tulette katumaan! Windows on edelleenkin eniten käytetty ohjelma. Microsoft ja AOL tekevät kokeilun tämän sähköisen viestin (e-mail beta-testi) avulla. Microsoft pystyy seuraamaan ohjelman käyttöä 2 viikon ajan, kun lähetät tämän viestin eteenpäin ystävillesi.

Jokaiselle henkilölle, joka lähettää tämän viestin eteenpäin, Microsoft maksaa 245 EUROA.

Jokaiselle henkilölle, joka vastaanottaa tämän viestin ja lähettää sen eteenpäin muille, Microsoft maksaa 243 EUROA.

Jokaiselle kolmannelle henkilölle, joka vastaanottaa tämän viestin, Microsoft maksaa 241 EUROA.

Lähimmän 2 viikkon aikana tulee Microsoft ottamaan sinuun yhteyttä vahvistaakseen osoitteesi, jotta sinulle voidaan lähettää shekki.

Ystävällisin terveisin

Charles Bailey
General Manager, Field Opérations.
1-800-842-2332 Ext. 1085 or
904/245-1085 or RNX 292-1085'

Ajattelin, että tämä on huijausta, mutta 2 viikon jälkeen vastaanotettuani ja edelleen lähetettyäni tämän viestin Microsoft otti minuun yhteyttä saadakseen osoitteeni ja vastaanotin 24.800 EURON shekin.

Sinun tulee lähettää tämä viesti ennen kuin kokeilu loppuu. Lähetä viesti niin monelle kuin mahdollista. Jos jollakulla on mahdollista tehdä tällaista, niin se on Bill Gates. Hänelle tämä lukeutuu mainoskuluihin.

Sinun pitäisi kyetä vastaanottamaan vähintään 10.000 EUROA.

Intel ja AOL neuvottelevat fuusioitumisesta, jonka ansiosta yhtiöstä tulee maailman suurin. Varmistaakseen, että he ovat käytetyin ohjelma jatkossakin, ovat Intel ja AOL tehneet tämän tapaisen kokeilun.

Ystävällisin terveisin

Maria José Marcela delgado
Junta de Andalucia, Spanien'

Lene Møller Andersen

/Lainaus loppuu/

SIIS TÄYTTÄ KAKKAA :D

6

3272

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hurrurururrr

      MS ja AOL yhteistyössä sen ku näkis

    • pönisteri

      uskomatonta että jotkut ilkee vielä eteenpäin näitä lähetellä...:D:D just googletin ton osotteen ja tuli tää keskustelu eteen. :D diudiu...kirjottakaa mulle, maksan jokaisesta ä kirjaimesta 5000€!! IHAN TOTTA...haha!!

    • on vähän vanha juttu :D

      Here something that you might want to read it was on the news .
      Subject: FW: PLEEEEEASE READ!!!! It was on the news!

      Dear friends,
      Something to share with all of u. Would u believe if this is true? Read on..... For those who need money badly and this is one opportunity to try it! I'm an attorney, and I know the law. This thing is for real. Rest assured AOL and Intel will follow through with their promises for fear of facing a multimillion-dollar class action suit similar to the one filed by PepsiCo against General Electric not too long ago.

      Dear Friends,
      Please do not take this for a junk letter. Bill Gates is sharing his fortune. If you ignore this you will repent later. Microsoft and AOL are now the largest Internet companies and in an effort to make sure that Internet Explorer remains the most widely used program, Microsoft and AOL are running an e-mail beta test. When you forward this e-mail to friends, Microsoft can and will track it (if you are a Microsoft Windows user) for a two week time period. For every person that you forward this e-mail to, Microsoft will pay you $245.00, for every person that you sent it to that forwards it on, Microsoft will pay you $243.00 and for every third person that receives it, you will be paid $241.00. Within two weeks, Microsoft will contact you for your address and then send you a cheque.
      Regards.
      Charles S. Bailey
      General Manager Field Operations
      [CONTACT DETAILS REMOVED]

      I thought this was a scam myself, but two weeks after receiving this e-mail and forwarding it on, Microsoft contacted me for my address and within days, I received a cheque for US$24,800.00. You need to respond before the beta testing is over. If anyone can afford this Bill Gates is the man. It's all marketing expense to him. Please forward this to as many people as possible. You are bound to get at least US$10,000.00.

      We're not going to help them out with their e-mail beta test without getting a little something for our time. My brother's girlfriend got in on this a few months ago. When I went to visit him for the Baylor/UT game. She showed me her check. It was for the sum of $4,324.44 and was stamped "Paid In Full".

      Like I said before, I know the law, and this is for real Intel and AOL are now discussing a merger which would make them the largest Internet company and in an effort make sure that AOL remains the most widely used program, Intel and AOL are running an e-mail beta test.

      • Kyllä AOL jä mikkisofta TODELLAKIN virittelevät yhteistyötä:
        http://www.digitoday.fi/bisnes/2008/07/17/microsoft-neuvottelee-aoln-kanssa/200818666/66

        Mutta aika tyhmä pitää ihmisen olla, kuka luulee rikastuvansa sähköpostia eteenpäin lähettelemällä. Tai no, ammattispammerithan kyllä niin tekevät....

        Kertoo kyllä lähettäjän hyväuskoisuudesta aika paljon. TV-shopin mainokset varmasti uppoavat myös heihin. Motoruppien, orbitrekkien ja saunabeltien maksamiseen tarvitaan rahaa, ja tämä viesti on heille taivaan lahja. Siis ei tämä vaan se sähköpostiviesti.... =)


      • eräsperäs
        keletana kirjoitti:

        Kyllä AOL jä mikkisofta TODELLAKIN virittelevät yhteistyötä:
        http://www.digitoday.fi/bisnes/2008/07/17/microsoft-neuvottelee-aoln-kanssa/200818666/66

        Mutta aika tyhmä pitää ihmisen olla, kuka luulee rikastuvansa sähköpostia eteenpäin lähettelemällä. Tai no, ammattispammerithan kyllä niin tekevät....

        Kertoo kyllä lähettäjän hyväuskoisuudesta aika paljon. TV-shopin mainokset varmasti uppoavat myös heihin. Motoruppien, orbitrekkien ja saunabeltien maksamiseen tarvitaan rahaa, ja tämä viesti on heille taivaan lahja. Siis ei tämä vaan se sähköpostiviesti.... =)

        Töissä eräs kaveri pyysi sähköpostiosoitetta ja vakuutti että pill keits antaa rahaa jos lähetän eteenpäin sen viestin. En suostunut ja hetken mietittyäni asiaa, tajusin kuinka halpaan jätkä oli mennyt. Varovasti yritin vihjailla kaverille sen olevan huijausta, mutta en tiedä tajusiko hän. Jotkut sitten on vietävissä helposti.


    • yksinkertaisia.....

      paras minulle tulleessa viestissä näkynyt lähettälä oli laittanut 171:lle tuon viestin ja tässä lainauksia viestistä niin saatte nauraa ;)

      "Mielenkiintoista! Lähdin mukaan. ohjeet lopussa.!"

      "moikka kaikki, lukekaa allaoleva teksti, erittäin mielenkiintoinen, et
      menetä mitään..mutta suosittelen lämpimästi toimimaan ohjeen
      mukaan....¬¬¬¬¬¬¬!!!!!!

      make"

      "Lue viestin lopussa oleva mielenkiintoinen teksti. Kokeile, mikäli siltä
      tuntuu. Mitään menetettävää sinulla joka tapauksessa ei ole.

      Ilkka"

      "Hoppas de e sant.....
      Toivottavsti pitää paikkaansa.............

      t. T"


      "Hmm... Alla sätt är bra förutom dom dåliga... Är det inte så det
      brukar sägas...?!

      Karin Hansson
      Måltemyrsvägen
      45134 Uddevalla"

      "Ja det tar inte många sekunder och det kan vara värt det."


      "Hej!

      En extraslant är aldrig fel nu inför semestern så här ska testas om det
      fungerar

      Hälsningar

      Katarina på Tjädervägen"


      Kaikkeen ne ihmiset uskoo mutta tietysti ymmärtää kun ruotsista lähtöisin näemmä tämä ketju mikä mulle tuli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      120
      3521
    2. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      220
      2527
    3. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      214
      1965
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      49
      1792
    5. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      52
      1177
    6. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      67
      997
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      18
      895
    8. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      879
    9. Koulussa puukotus

      Tapuli kaupungissa, ollaanhan me maailman onnellisin kansa. Voi puhäjysäys.. millä mittarilla onnellisuus on mitattu,, p
      Helsinki
      26
      811
    10. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      71
      767
    Aihe