Otsikosta näkee mikä aiheena on !
Mielestäni Nikon kamerat ovat jotenkin parempia, mutta vaikeempia käyttää!
Osaako joku sanoa kumpi kannattaa?
Jotenkin itse tykkään Olympuksesta.
Nikon D40 VAI Olympus E400!?
2
604
Vastaukset 2
- Parempia,
Tai vaikeampia käyttää, mutta olet valinnut esimerkiksi "vanha halvimmat rimpulat".
Olympuksesta ei ole kokemusta, mutta nuo Nikonit on sellaisia "pokkarinkorvikkeita", joilla pääsee kokeilemaan systeemiä.
Oly on omaa ilmiönsä, eikä suoraan verrattavaissa muihin. croppi kerroin 2, muissa 1,5.
Oleellisinta valinnassa on se, että kummasta systeemistä löytyy ne ominaisuudet, joita luulee jatkossa tarvitsevansa.
Runko on vain yksi runko, jonka käyttöikä on muutama vuosi. Sitten haluaa uuden tai on pakko hankkia.
Digikamerassa runko on kuitenkin yhtä oleellinen kuin objektiivi, koska se sisältää kaiken "filmin", mitä kameralla koskaan kuvataan.
Filmirungolla ei ollut muuta väliä, kuin vain suljin toimi oikein. filmi vaihdettiin sitten käytötarpeen ja mieltymyksen mukaan.
Venäläisellä Zenithillä sai yhtä hyviä kuvia, kuin Leicalla, kun siihen laittoi leican tai zeissin objektiivin. mikä "istuu" käteeni on 9, aika pieni siis.
Silti en saanut Olympus E400:n minkäänlaista hyvää tuntumaa.
Vaihdoin isompaan O E510 ja sopi kuin hanska käteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1711086
- 65886
- 86810
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72737- 46683
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko78632- 62599
- 28585
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35575Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46569