Jos haluan kissalleni parasta ruokaa, mitä on tarjolla... Se keskusteluista ilmenee että on mentävä eläinkauppaan ostamaan raksuja. Ostan kissalleni raksupussin jonka à-hinta on n. 20€ ja kissa ei sitten sitä suostu syömäänkään- on vain peittelevinään kun ei maistu. Ostanko uuden ja taas uuden pussin,joka vie "tilistäni" à 20 € kunnes löytyy maistuva? vai olenko todella huono "äiti" kun syötän kissalleni marketin ruokaa.? Nyt varmaan joku sanoo, miksi olet edes ottanut kissan, kun ei ole varaa sitä eläinkaupan ruualla ruokkia. Minun kissani on kohta 10 ja olen ollut säännöllisestä työelämästä pois reilu 3 vuotta. Olisiko minun pitänyt luopua työn ohella myös kissastani? Mielestäni kissani voi kitekat-raksuilla ja muilla ruuillakin hyvin.
Siis, joillekin tuo eläinkaupan tuotevalikoima on vaan yksinkertaisesti yli varojen. Se, että kirjoitatte sen pitkässä juoksussa tulevan halvemmaksi- ei lohduta, jos seuraavaan tiliin on kaksi viikkoa ja kukkarossa noin 20 euroa.
Olen laskenut että kissani "kuluttaa" hiekkoineen päivineen kuukaudessa n.30 euroa. Ruuat ja hiekat ovat marketeista ostettuja. Sanotte varmasti että se eläinkaupan ruoka riittää yli kuukauden ja siten halvempi- ettekö syötä kissallenne muuta kuin niitä raksuja? Entäs kissanhiekka...sanotte varmaan, että eläinkaupan raksuilla ei tule jätettäkään niin paljon. No, ei varmaan, kun kissa änkää kuivia papanoita...
Olen kyllä ostanut itse joskus eläinkaupan tuotteita, mutta nyt on pakko laskea mihin vähäisen tilinsä käyttää. Itsekin kun olisi syötävä ja muut laskut maksettava...
Älkää siis aina moralisoiko ihmisiä jotka ei osta eläinkaupan tuotteita kissalleen!!!
Siis, joillekin tuo eläinkaupan tuotevalikoima on vaan yksinkertaisesti yli varojen. Se, että kirjoitatte sen pitkässä juoksussa tulevan halvemmaksi- ei lohduta, jos seuraavaan tiliin on kaksi viikkoa ja kukkarossa noin 20 euroa.
Olen laskenut että kissani "kuluttaa" hiekkoineen päivineen kuukaudessa n.30 euroa. Ruuat ja hiekat ovat marketeista ostettuja. Sanotte varmasti että se eläinkaupan ruoka riittää yli kuukauden ja siten halvempi- ettekö syötä kissallenne muuta kuin niitä raksuja? Entäs kissanhiekka...sanotte varmaan, että eläinkaupan raksuilla ei tule jätettäkään niin paljon. No, ei varmaan, kun kissa änkää kuivia papanoita...
Olen kyllä ostanut itse joskus eläinkaupan tuotteita, mutta nyt on pakko laskea mihin vähäisen tilinsä käyttää. Itsekin kun olisi syötävä ja muut laskut maksettava...
Älkää siis aina moralisoiko ihmisiä jotka ei osta eläinkaupan tuotteita kissalleen!!!
Vastaukset 19
Vanhimmat
Eläinkaupoista ja eläinlääkäriltä saa ilmaiseksi sellaisia pieniä näytepakkauksia, joita voi sitten kokeilla, että syökö kissa niitä, ennen kuin sijoittaa mihinkään isompaan säkkiin.
Ja kyllä, eläinkaupan raksuja syöttämällä säästyy kyllä kissanhiekkakuluissakin.
Eläinkaupan raksuja kissani syövät karkeasti arvioiden 1kg/kk/kissa, joskus enemmän, joskus vähemmän, eli jos ostaa neljän kilon säkin, yhdellä kissalla se riittää siis n. neljäksi kuukaudeksi, ei tarvitse sitten edes joka tilipussista ostaa, joten säästyyhän siinä.
Myöskin kilohinnalla laskettuna markettien raksut eivät ole juurikaan halvempia kuin eläinkaupoista saatavat, joskus jopa kalliimpia, ja kissat joutuvat syömään markettiraksuja enemmän, sillä niissä on vähemmän ravintoaineita. Eläinkaupan raksuissa on enemmän lihaa ja muita ravintoaineita, joten kissan ei tarvitse syödä niitä niin paljon kuin markettiraksuja saadakseen ravinnontarpeensa tyydytettyä.
Sinähän tietysti päätät mitä kissallesi syötät, ja voihan olla, ettei se koskaan saa mitään allergioita (lähinnä vehnäallergian markettien raksujen suuren viljapitoisuuden takia) tai virtsakiviä, jolloin eläinlääkärikulut ja erikoisruokavalion hinnat nousevat hyvinkin korkeiksi. Mutta voihan olla että se saakin joko allergian tai virtsakiviä tai jopa molemmat, hoito tulee huomattavasti kalliimmaksi kuin ennaltaehkäisy, joten ehkä kannattaa sittenkin sijoittaa laadukkaampaan ruokaan, kun se joka tapauksessa maksaa suunnilleen saman verran, ellei jopa vähemmän?
Ne on ne kalliit kulut niin ihmiskohtaisia..
Itse elän opintotuella (259e asumislisä) ja kissani on erikoisruokavaliolla, joka tarkoittaa sitä että päivittäisen(kyllä!) ruuan hinta on 1,80E. Lisäksi tietty hiekat pillerit.. Kertaakaan en ole epäröinyt, mitä ruokaa kissalleni ostan. Näin meillä..
Joo, noinhan se on. Itsekin olen opiskelija, enkä saa opintotukea ollenkaan, asumislisää kylläkin. Silti kumpikaan kissoistamme ei syö markettiruokaa. Kerralla ostetaan yleensä 20 kg:n kissanhiekkasäkki, josta riittää hiekkaa pidemmäksikin aikaa. Ruokaa ostetaan harvoin alle 3 kg:n pussia eläinkaupasta. Näytepusseja pyydän silloin tällöin jostakin uudesta ruoasta ja mikäli kelpaa kissoille, saatan seuraavalla kerralla ostaa sitä. Kissanäyttelyistä tehdään myös paljon ruoka- ja hiekkahankintoja.
Eläinlääkärikuluihin on kahden vuoden aikana mennyt karkeasti arvioiden hieman alle 200 euroa (tytön leikkaus rokotukset, pojan leikkaus rokotukset, tytön uusintarokotukset, tytön ja pojan korvapunkkien häätö).
Niin, voihan sitä tietysti ajatella niinkin, että avokkini käy töissä... Mutta suurin osa palkasta menee laskujen maksamiseen ja vuokraan. Että eipä silläkään juhlita. Itse voisin syödä viikon makaronia, mutta markettiruokia en kissoilleni syöttäisi.
kiitos siitä Sinulle. >Älkää siis aina moralisoiko ihmisiä jotka ei osta eläinkaupan tuotteita kissalleen!!!< ÄLKÄÄ TODELLAKAAN TEHKÖ NIIN - aloituksen kirjoittaja ajattelee varmasti kissansa parasta, kaikesta huolimatta - omat tulonsa huomioonottaen. Rahaa kun ei sada taivaalta kenellekään........!!! Kaikille kissaihmisille terveisensä lähettävät: Manu & oma kissakansa.
Eihän täällä kukaan ole moralisoinut...
Jokainen voi itse laskea, että laadukkaampi ja kissan kannalta huomattavasti parempi eläinkaupan ruoka tulee itseasiassa halvemmaksi, kuin markettimoskat, joten myös lompakon kannalta on parempi ostaa kunnon tavaraa...
Jos kissa sairastuu allergioihin ja/tai muihin sairauksiin markettiruokien vilja- ja tuhkapitoisuuksien takia, niin lääkärinkulut ja erikoisruokavaliot vaativat aika paljon rahaa, joten myös siltä kannalta laadukas ruoka auttaa säästämään.
Kukaan ei toki ole väittänyt, että alkuperäinen kirjoittaja ei ajattelisi kissansa parasta, hän ei vain ilmeisesti ole tietoinen paremman ruuan tuomista eduista kissan terveydelle ja omistajan kukkarolle, kyllä tuo tieto on varmaan hyödyllistä itse kullekin, vai mitä?
Hauskaa päivänjatkoa!
miksi teillä tabbyn kanssa usein menee herne nenään, jos joku ei ole teidän kanssanne samaa mieltä. Älä suutu, mutta onneksi emme tunne henkilökohtaisesti...
Ei minulla mennyt herne nenään, mistä niin päättelit? Minähän yritin vain antaa sinulle rahansäästövinkkejä, ihan ystävällisesti, mutta tietysti itse päätät, noudatatko niitä vai et.
Oletko varma ettei itselläsi mennyt herne nenään, kun noin vihaisesti kirjoitat? Juu, kiitos, minulla on ihan tarpeeksi ystäviä ;)
Ei minulla mene herne nenään jos joku ei ole samaa mieltä kanssani. JOS tuntisit minut henkilökohtaisesti, tietäisit, että olen todella kova puhumaan - etenkin kun innostun. Helposti tulee sitten pidettyä kunnon esitelmiä siitä, miksi itse puolustan laadukkaita kissanruokia, kissojen leikkauttamista, kotikissojenkin hyvää hoitoa jne. Lähipiirin ihmiset ovat siihen tottuneet, ja ne jotka eivät totu, ovat karsiutuneet pois tuttavapiiristä. Ja hyvä niin =).
Syöttäköön kukin mitä ruokaa haluaa, minä syötän eläinkaupan laadukkaita ruokia ja myös puolustan niitä. Koska olen luonteeltani hyvin persoonallinen ja käytän puhuessanikin hyvin värikästä kieltä, saattaa joskus joillekin tulla tunne, että sanon jonkin asian pahalla tai vihaisesti. Näin ei kuitenkaan todellisuudessa ole, ja sen tietäisi, jos puhuisi kyseisestä aiheesta kanssani. Minkäs sitä ihminen itselleen voi, ja sille, että on syntynyt ikuiseksi pelleksi ;)?
Meillä on yksi kissa. Ruuakseen se saa laadukkaita raksuja sekä raakaa lihaa. Lihat ostan lähes aina tarjouksista, ja pakastan ne sopivina kerta-annoksina. Suurin piirtein kissa syö lihaa n. kymmenellä eurolla kuussa (yksi liha-annos per päivä). Raksut maksavat 16,80/2kg (toista merkkiä saisi samaan hintaan 4kg, mutta meillä nyt toistaiseksi on syöty tätä koska tuota toista ei vielä tällä seudulla myydä), ja 2kg:n säkki kestää karkeasti arvioituna kolmisen kuukautta, joten kuukausittaiseksi raksujen hinnaksi tulee reilu 5 euroa. Lisäksi hiekkakustannukset, meillä käytetään Vapon puupellettejä, 20 kg maksaa 4,60 euroa. Säkin kestosta ei ole ihan tarkkaa tietoa, sitä kun käytetään myös kanin laatikossa, mutta kyllä se yli kuukauden kuitenkin riittää (sanoisin että jos olisi vain kissa käyttämässä niin kestäisi n. 2kk). Eli jos otetaan vielä vähän yläkanttiin laskettuna, niin kissani kuluttaa n. 20 euroa kuussa. Mutta kappas, mitenkäs sinulla kuluu kymmenen euroa enemmän, vaikka ostat halvempaa ruokaakin?
Olipa muuten ensimmäinen kerta kun oikeasti laskin mitä tuo kissa kuluttaa :D Olen opiskelija, joten ei ole kyse siitä että rahaa olisi mielin määrin, vaan olen pistänyt tiukasti lemmikkini etusijalle kaikissa hankinnoissa. Eli tarvittavat ostetaan lemmikeille ensin, ja jos ei jää rahaa itselle niin sitten ei jää, syödään sitten makaroonia ja tomaattimurskaa. Ja jos se raksusäkki tuntuu kertaostoksena niin kovin isolta, niin voihan sitä rahaa laittaa silloin tällöin pari euroa etukäteen säästöön - kun rahat ottaa säästöpossusta ei se tunnu niin pahalta. Ja kun ei niitä raksuja tosiaan tarvitse edes joka kuukausi ostaa, niin parissa kuukaudessa ehtii laittamaan hyvin rahaa sivuun seuraavaa säkkiä varten ;)
Kuten jo muutkin sanoi, eläinkaupoista (sekä yksityisiltä jälleenmyyjiltä) saa näytepusseja raksuista ilmaiseksi, eli ei sitä isoa säkkiä ole pakko ostaa maistiaiseksi. Jos olet kiinnostunut, voin antaa sinulle muutaman osoitteen josta voit tilata näytepusseja suoraan kotiisi, ja paria raksumerkkiä saa myös kotiinkuljetettuna (tietysti vähän paikkakunnasta riippuen). Eli kerro jos olet kiinnostunut, en viitsi niitä turhan päiten etsiä... Ja kerro asuinpaikkasi (edes noin suurinpiirtein), niin voin katsoa noita kotiinkuljetetuspalvelujakin :)
Minua kiinnostaa tuo osoite, josta voi tilata niitä näytepusseja. Jos viitsit laittaa sen tänne, niin suurkiitos jo etukäteen!
Noh, helpoin on ainakin http://www.nutro.fi -> kissanravinnot -> yhteys Nutroon. Nutroa on lisäksi myynnissä lähes joka paikassa, joten tämä on siitä helppo valinta. Ja on myös laadukasta (kuten myös nämä muut mainitsemani, itse kun en ole muutamasta kissanruokamerkistä lainkaan kiinnostunut niiden epäeettisyyden takia niin en tiedä josko niistäkin on näytepusseja saatavana).
Sitten on Sanabelle, jonka jälleenmyyjien yhteystiedot löytyvät osoitteesta http://www.pettypet.fi/sanabelle_jalleenmyyjat.htm Ainakin meillä päin oleva jälleenmyyjä tuo mielellään näytepusseja uusille asiakkaille, kun sattuu olemaan lähistöllä. Uskoisin myös että voi kysellä myös postitusmahdollisuuksista, vaikkapa suoraan maahantuojalta (yhteystiedot löytyvät os. http://www.pettypet.fi/pettypet.htm )
Acanan maahantuoja lähetti ainakin meille mielellään näytepusseja, sähköpostiosoite on [email protected] (kotisivuja heillä ei vielä ole)
Lisäksi myös Leonardon maahantuojalta voinee kysellä näytepusseja, osoitteesta http://www.shetland.fi (sähköpostiosoite [email protected] ) Tätä en ole koskaan itse tilannut (sain näytteen eräässä näyttelyssä mukaan), mutta maahantuoja on muuten vastannut kysymyksiin, ja lähettipä auliisti yli 3 kiloa raksuja (pieni tuotelahja, sanoi sähköpostissa :D) kiitoksena kun kysyin eräästä Leonardoon liittyvästä asiasta joka oli toisella keskustelupalstalla ihmisiä vaivannut, ja selvitin siellä asian muille :)
Royal Caninin kotisivut löytyvät osoitteesta http://www.royalcanin-finland.com , sieltäkin löytyy varmasti yhteystiedot josta voi kysellä ovatko halukkaita lähettämään näytteitä. Royalin näytepusseja on kyllä useissa eläinkaupoissakin tarjolla.
Melkeinpä minkä hyvänsä ruuan maahantuojalta kannattaa kysyä näytepusseja, yleensä ovat erittäin tyytyväisiä jos potentiaalinen uusi asiakas heitä lähestyy. Nämä merkit ovat minusta hyviä ja laadukkaita, eivät sisällä keinotekoisia säilöntä- tms. aineita ja raaka-aineet on ihmisravinnoksi kelpaavia (toisin kuin esim. monissa markettiruuissa, "liha ja eläinperäiset aineet" sisältää kaiken ihmisruuaksi kelpaamattoman, kuten nokat, sulat, jne, puhumattakaan mitä myrkkyjä niissä käytetään säilöntään ja värjäämiseen :P).
Meillä on syöty Royal Caninia ja Hill'siä, ne on hyväksi todettu, toinen poika tuppaa olemaan vähän nirso vaikka aina on yritetty huijata sekoittamalla eri raksuja. Taitavasti se vain noukkii ne parhaimmat ja jättää muut...
Kaveri, joka asuu aika syrjässä saa kohta kissan ja oli huolissaan, kun ei lähistöllä ole eläinkauppaa, mutta nytpä voi sitten tilailla näytteitä ja kysellä muista postitusmahdollisuuksista :)
Kiitos vielä kerran!
En meinannut tähän mitään vastata mutta pakko oli. Voihan tämän palstan meno paikoitellen kuulostaa moralisoinnilta, mutta se tuskin on kenelläkään tarkoituksena. Ihmiset vain pyrkivät omien kykyjensä mukaan antamaan tietoa mikä olisi parasta kissalle ja välillä tulee kärkkäitakin kommentteja.
En rupea perustelemaan miksi eläinruokakaupasta ostetut nappulat ovat parempia kuin ruokakaupasta ostetut. Kyseistä aihetta on käsitelty melko kattavasti aiemmissa kirjoituksissa. Haluan kuitenkin puuttua hintaan.
Todella usein kuulee ja näkee täällä väitteen, että parempi ruoka maksaa paljon tai liikaa. Mitä muuun kuin nappuloiden syöttämiseen tulee niin sen ratkaiskoon kukin omalla kohdallaan.
Ehdin saman laskutoimituksen tehdä jo toiseen kysymykseen silkasta mielenkiinnosta ja kopioidaan se nyt tänne.
Otetaan esimerkkinä suunnilleen neljä kiloa painava normaalipainoinen kissa joka saa 60g nappuloita päivässä.
Tällöin 10 kg:n säkki kestää 166 päivää. Säkin hinta on 47 €, joten päivittäisen annoksen hinnaksi tulee 28 senttiä.
Sinun kohdallasi on kyse vanhemmasta kissasta, joten lasketaan sillekin jokin hinta päivittäiselle annokselle.
Pussi 4 kg á 33€. Sama kissa, päivittäinen annos 50g. Pussin kesto 80 päivää, hintaa päivälle kertyy 0,41 senttiä. Jos kuukaudessa keskimäärin on 30.4 päivää tulee kuukausihinnaksi 12,47€.
Lisätään tähän sitten vielä hiekat päälle. Kukin saa tästä sitten päätellä mikä on kallista ja mikä ei.
Itselläni ei ole aavistustakaan mitä ruoka maksaa marketissa ja paljonko sitä tulee antaa, kun en ole koskaan niitä vilkaissutkaan.
Toivottavasti tästä nyt oli jotain apua. Olipahan muuten hauska laskeskella kustannuksia, kun ei sitä ole tullut tehtyä.
400 gramman paketti markettikuivaruokaa (lähes mitä tahansa merkkiä), maksaa joko hieman alle euron tai hieman yli euron, hieman kaupasta riippuen. Jos ostaa ruokaa vaikkapa 10 kg, sille tulee hintaa 25 euroa, noin about. Muistaakseni ainakin jossakin ruoassa päivittäinen annostus oli 120 g/5-kiloinen kissa (hirveä määrä muuten!). 400 gramman paketista ei riitä siis ruokaa edes 4:ksi päiväksi. Meillä 7- ja 10-kiloiset kissat syövät eläinkaupan nappuloita (merkkiä vaihdellaan) n. 80 g päivässä kumpikin. Tai tuo 7-kiloinen ehkä hieman enemmän kun ei syö mitään muuta ruokaa (paitsi jauhelihaa ja tuoreita muikkuja, joita en viitsi joka päivä antaa).
Hieman hirvittää tuo purkkiruokienkin annostus: Normaalipainoiset aikuiset kissat (n. 4 kg) 400 g päivässä. Eli koko sellainen suuri säilykepurkki! Herran jestas. Meillä vielä kasvuiässä oleva poika (joka ei siis todellakaan ole lihava kuten joku täällä yritti minulle väittää) siis söisi lähes 3 purkkia päivässä? Eieiei, ei tule kesää =). Hyvä jos pari ruokalusikallista syö purkkiruokaa, annospussin korkeintaan. Päivässä siis. Joskus on niitä päiviä, jolloin ei purkkiruokiin kosketa ollenkaan, pelkkä tuoreruoka ja kuivaruoka vain kelpaavat.
Jossain vaiheessa ajattelin leikkimielellä laskea, minkä verran kissojemme kustannuksiin menee kuukaudessa ja laittaa tuloksen sivuilleni. Ilmoittelen sitten lähempänä ajankohtaa =).
... olen miettinyt kun joka purkissa lukee että 400 grammaa 4 kiloiselle kissalle... Luulen ettei meidän kissa edes jaksaisi syödä niin paljon. Tabby mikä on sun kotisivun osoite? kiinnostaa nähdä sun kissoja. =)
Tällä hetkellä mun omat kotisivut on niin pahasti kesken ja niillä on niin vanhaa tietoa, etten edes kehtaa kertoa osoitetta =). Mutta... Muutama kuva Lakusta ja Pekusta on mun kissasivuilla osoitteessa http://www.kissamaailma.net
Lakulla ja Pekulla on myös omat sivut, jotka tosin nekin kaipaavat päivitystä (potkikaa nyt pyllylle näin laiskaa ihmistä!). Niiden osoite on http://www.lakujapeku.cjb.net/
Ilmoittelen kun päivittelen niille lisää kuvia. Saahan noistakin kuvistakin jotakin käsitystä varsinkin kissojemme ulkonäöstä, mutta että Pekun paino olisi 5,5 kg kuten Lakun ja Pekun sivuille lukee, niin... halleluja =)!
Kyllä oli sööttejä!! Tosi hyviä kuvia kun on tassut pystys! =) Nättejä kissoja! =)
moralisoimatta, mitä sitten teet jos kissasi saa virtsakiviä tai allergian? Vietko piikille vai annat jollekin joka pystyy sen sairaudet hoidattamaan?
Kokemuksesta, kissan virtsakivenpoistoleikkaus maksoi 200 e. Syynä ei ollut ruokinta, sillä dieettiruokinta ei apua tuonut, vaan tilanne toistui jo 3 viikkoa leikkauksesta uudelleen. Virtsakivet on leikattava jos ne eivät liukene ruokinnalla. Nähtyäni rakon sisäpinnan tilanteen, voin todeta sen aiheuttavan helvetilliset kivut - koko sisäpinta oli turvoksissa ja hankautunut rikki. Uroksilla pitkä virtsaputki on suuressa vaarassa mennä tukkoon ja siitä aiheutuu uremia eli virtsamyrkytys joka tappaa armotta ja on tilana erittäin kivulias.
Jokaisella eläinruokamerkin valmistajalla on pikkupusseja nimenomaan kokeiltavaksi. Ei siis tarvitse ostaa isoa säkkiä ennenkuin tietää syökö kissa sitä vai ei.
Sitten vielä hintapolitiikkaa; Acana kuivaruoka esim. 2 kg/n. 5 euroa/kilo, 4 kg/reilut 4 euroa/kilo, 8 kg/3.60 euroa/kilo ja 20 kg/n. 2.80 euroa/kilo.
Ihmisten elämäntilanteet muuttuvat, mutta ei silti saisi ajatella niin, että kissaa (tai muutakaan eläintä) ei ole varaa hoitaa. Jos ei ole, on luovuttava eläimestä. Monet sallivat luopumisen siinä vaiheessa kun perheeseen tulee oma sinappikone (siis lapsi) ja vanhemmat päättävät luopua, aiemmin lapsen virkaa toimittaneesta, eläimestä. Sitä ei kuitenkaan sallita, että elämäntilanteen muu muutos aiheuttaisi luopumisen. Mielestäni jos tilanne niin vaati - ei ole rahaa hoitaa eläinta - on mietittävä eläimen etua ja tehtävä ratkaisut sen mukaan. Eläinhän ei kuitenkaan ole syyllinen rahattomuuteen, eikä sen siitä pidä kärsiä. Eihän ihminen ajattele pitävänsä eläintä silloinkaan jos perheessä todetaan allergia (ihmisillä).
Noista kissojen kuluista, tein karkean arvion omien kissojeni vessa- ja ruokakuluista yhden kuukauden ajalta.
2,5 kg Royal caninia (5€/kg 10 kilon pussissa) 12,50 €
24 annospussia Kitekat tms. 10€
3 porsaan sydäntä 7 €
2 pss valkoista kissanhiekkaa 10 €
2 kissannamipakettia 5€
Eli yhteensä 35€ kahdelle kissalle, mielestäni se on varsin kohtuullinen kulu. Kannattaa todellakin pyytää noita maistiaispusseja kuivamuonista kokeeksi. Olen syöttänyt kissoilleni myös ruokakaupan kuivamuonaa, mutta toisen kissan turkki oli huono. Karva pysyy paremmin päällä kunnon ruualla. Jos varastoiminen ei ole ongelma niin kuivamuona kannattaa ostaa isossa säkissä, sillä kilohinta on huomattavasti halvempi kuin pienemmissä erissä. Jokainen päättää itse mistä ruokansa ostaa, mutta ei eläinkaupan raksut välttämättä sen kalliimpuia ole.