Miten ihminen
voi olla näin julma??
10533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
julmia. Meillä ei esimerkiksi kotieläinpuolella edes pyritä täyttämään E.U:n vähimmäisvaatimuksia. Sama koskeen suurpetoja. Jopa pantaeläimiä tapetaan. Ja entäs lemmikit? Katsokaas joskus vastaan tulevia koiria. Ovat kuin ilmapalloja. Ai että on mukamas rakastettu? No eipä suinkaan. On vaan estetty luonnollinen liikunta!
taitaa olla virosta tai venäjältä. Mutta suomestakin löytyy varmaan satoja vastaavia tapauksia.
Sopiiko, että ensin pelastetaan Suomen kodittomat koirat hyviin ja osaaviin sekä rakastaviin koteihinsa.
Kun Suomesta loppuu kotimaiset uutta kotia etsivät koirat, niin sitten kysellään naapurimaista, olisko heillä kodittomia.
Sopiiko näin ?
Otan kodittoman koiran sieltä mistä sopivin löytyy. Suomessa harvemmin tarkoituksiini sopivia on ja jos onkin, niille löytyy ottajia jonossa. Espanjasta sen sijaan löytyy paljonkin mukavia koiria, kuten nämä kaksi meillä olevaakin ovat sen osoittaneet. Eli jatkossakin suuntaan katseeni siihen suuntaan koiraa hankkiessa.
Sinullapas onkin sitten epäsuomalaiset tarkoitukset, mikäli ei kotimainen orpo-koira sinulle sovi.
Kovin ikävää. Kukin tavallaan.
Ikävä tuo Manjushkan tarina. Eläinten käsittely on kovin eri tasolla monissa maissa.
Voisiko asiaa ajatella niin, että me suomalaiset viemme käsitystämme koiran hyvästä hoidosta naapurimaahamme, jossa vasta ihmisetkin ovat havahtumassa hyvinvointiin? Positiivista kulttuurivientiä, kun näytämme omalla toiminnallamme, että näillä vähäisimmilläkin rekuilla on paikka sydämissämme!
Eiköhän ne kotimaan kodittomat aika äkkiä kodin löydä, kuten eräs jo kirjoittikin.
Mitä epäsuomalaista on sellaisen koiran hankkimisessa joka sopii omiin käyttötarkoituksiin? Pitäisikö rotukoiraa hankkivienkin tyytyä pelkästään suomalaisiin rotuihin?
Eläin koko maapallolla.Mikään muu eläin ei kiduta ja pahoinpitele muita eläimiä huvin vuoksi.Onkohan nämä luomakunnan kruunut tajunneet että oma toiminta on syynä koirien puolustautumiseen ihmispetoa vastaan??
Niimpä! Eivät varmaan ole sitä ymmärtäneet:D Olen ihan samaa mieltä.
lisää mikäli näkyy.
http://www.kulkukoirat.com/hylkaaminen.html