Vahtiminen

nalle luppakorva

Onko Suomessa mitään järkevää syytä pitää näitä koiria?
Kenellä ne saavat oikeasti vahtia? Muuta kuin tarhassa huutaa kun sudet?
Ja jos saa, omistaja on vastuussa mahdollisista puremisista.

9

911

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ikävä ämmä

      Aika harvalla on näille niitä laumanvartijaroduille ominaista duunia tarjolla. Ja puolestani olisi voinut tuo itäinen raja voida pysyä hiukka tiukemmin kiinni koiramaailman oikuille.

      Nimimerkillä: Kolmen kodinvaihtajan omistaja - ihan hyvistä kodeista, ihan hyviä koiria, mutta niin väärissä oloissa...

    • eivitus

      monttuun nämä kaikki saakelista sikiävät koirat!!!!!!!

    • no joon

      Kuka tarvitsee oikeasti paimenkoiraa?? Haloo hei kaupungille paimentamaan vai? Tai metsästys koiraa? Nykyaikana? Menisivät kauppaan metsän sijaan. Onko järkevää pitää seurakoiraa?? No joo jos ei muuta seuraa saa :D:D:P

      Oikeesti. Ei meillä ole tarhaa missä huutaa, ei kyllä ole naapureitakaan. pelkkää metsää ja peltoa, missä koira saa vapaasti mennä. Mukavaa se on kun vahtii, pitää hirvet, sudet, ketut ja muut metsänelävät loitolla ja muutenkin on kivaa kun joku ilmoittaa jos on vieraita tulossa. Koskaan ei ole ketään purrut, on kiltti ja helppo luonne. On itse ottanut tehtäväkseen pitää pihpiiriä silmällä.
      Ja eikös jokainen koiranomistaja ole vastuussa koiransa mahdollisista puremisista? Ihan rotuun katsomatta? Tämä meidän tykkää lapsista hirmuisesti, nauttii palloleikeistä ja rapsutuksista.

      En ymmärrä tämän palstan yleistämistä että nämä koirat olisivat jotenkin agressiivisempia kuin muut? Ehkä jos perusasiat ei ole kunnossa, muuten en ole ikinä törmännyt huutavaan, purevaan laumanvartijaan.

      • Juustopään omistaja

        samaa mieltä kanssasi.


      • älypäitä
        Juustopään omistaja kirjoitti:

        samaa mieltä kanssasi.

        riittää p***aa jauhamaan. Yleensä haukutaan asioita, joista ei mitään tiedtä tai itsellä ei ole taitoa handlata ;).

        Laumikset on Suomeen kuin nenä naamaan! Ei sen kummempia kuin kimittävät ja aggressiiviset chihuahuat :) :)


      • Sako 306

        Esim n 65000 hirven metsästykseen millä on todella merkitystä tapaturmien ja muiden tuhojen vähentämisessä.Hirvenmetsästys on koirilla tehtävää poikkeuksetta.


      • pikkupirun koira
        älypäitä kirjoitti:

        riittää p***aa jauhamaan. Yleensä haukutaan asioita, joista ei mitään tiedtä tai itsellä ei ole taitoa handlata ;).

        Laumikset on Suomeen kuin nenä naamaan! Ei sen kummempia kuin kimittävät ja aggressiiviset chihuahuat :) :)

        Miksi kaikki aina puhuvat ISON koiran agressiivisuudesta?? Miksi ei koskaan pikku koirien ?? Senkö takia kun ne on PIENIÄ?? OSAA NUO PIKKU KOIRATKIN OLLA HÄIJYJÄ.


    • werty

      Meillä käy susia ihan pihalla, ja olen päättänyt hankkia espanjan mastiffin lasteni turvaksi. Vaatii toki paljon aikaa ja perusteellisen tapakoulutksen näin isot koirat.Asutaan ihan metsässä ja täällä on tilaa vaikka vähän reviiriä laajentaa...

    • jeejeejeees

      Mä pidän laumista vahti, seura- ja harrastuskoirana. Sudet saa kuulan kalloon jos maille tulee, ei koira susilaumalle pärjää.

      Kuka nyt ylipäätään on vastuussa ja mistä? Pahimmat purijat on kyllä iha muut rodut... ja ei rodut vaan ihmiset jotka munanjatkeeksi hommaa rotikoita, dobbereita yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      3945
    2. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      46
      2577
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1800
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      99
      1671
    5. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      106
      1664
    6. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      16
      1499
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      50
      1494
    8. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      169
      1410
    9. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      14
      1161
    10. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      130
      1158
    Aihe