Onko Suomessa mitään järkevää syytä pitää näitä koiria?
Kenellä ne saavat oikeasti vahtia? Muuta kuin tarhassa huutaa kun sudet?
Ja jos saa, omistaja on vastuussa mahdollisista puremisista.
Kenellä ne saavat oikeasti vahtia? Muuta kuin tarhassa huutaa kun sudet?
Ja jos saa, omistaja on vastuussa mahdollisista puremisista.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Aika harvalla on näille niitä laumanvartijaroduille ominaista duunia tarjolla. Ja puolestani olisi voinut tuo itäinen raja voida pysyä hiukka tiukemmin kiinni koiramaailman oikuille.
Nimimerkillä: Kolmen kodinvaihtajan omistaja - ihan hyvistä kodeista, ihan hyviä koiria, mutta niin väärissä oloissa...
monttuun nämä kaikki saakelista sikiävät koirat!!!!!!!
Kuka tarvitsee oikeasti paimenkoiraa?? Haloo hei kaupungille paimentamaan vai? Tai metsästys koiraa? Nykyaikana? Menisivät kauppaan metsän sijaan. Onko järkevää pitää seurakoiraa?? No joo jos ei muuta seuraa saa :D:D:P
Oikeesti. Ei meillä ole tarhaa missä huutaa, ei kyllä ole naapureitakaan. pelkkää metsää ja peltoa, missä koira saa vapaasti mennä. Mukavaa se on kun vahtii, pitää hirvet, sudet, ketut ja muut metsänelävät loitolla ja muutenkin on kivaa kun joku ilmoittaa jos on vieraita tulossa. Koskaan ei ole ketään purrut, on kiltti ja helppo luonne. On itse ottanut tehtäväkseen pitää pihpiiriä silmällä.
Ja eikös jokainen koiranomistaja ole vastuussa koiransa mahdollisista puremisista? Ihan rotuun katsomatta? Tämä meidän tykkää lapsista hirmuisesti, nauttii palloleikeistä ja rapsutuksista.
En ymmärrä tämän palstan yleistämistä että nämä koirat olisivat jotenkin agressiivisempia kuin muut? Ehkä jos perusasiat ei ole kunnossa, muuten en ole ikinä törmännyt huutavaan, purevaan laumanvartijaan.
samaa mieltä kanssasi.
riittää p***aa jauhamaan. Yleensä haukutaan asioita, joista ei mitään tiedtä tai itsellä ei ole taitoa handlata ;).
Laumikset on Suomeen kuin nenä naamaan! Ei sen kummempia kuin kimittävät ja aggressiiviset chihuahuat :) :)
Esim n 65000 hirven metsästykseen millä on todella merkitystä tapaturmien ja muiden tuhojen vähentämisessä.Hirvenmetsästys on koirilla tehtävää poikkeuksetta.
Miksi kaikki aina puhuvat ISON koiran agressiivisuudesta?? Miksi ei koskaan pikku koirien ?? Senkö takia kun ne on PIENIÄ?? OSAA NUO PIKKU KOIRATKIN OLLA HÄIJYJÄ.
Meillä käy susia ihan pihalla, ja olen päättänyt hankkia espanjan mastiffin lasteni turvaksi. Vaatii toki paljon aikaa ja perusteellisen tapakoulutksen näin isot koirat.Asutaan ihan metsässä ja täällä on tilaa vaikka vähän reviiriä laajentaa...
Mä pidän laumista vahti, seura- ja harrastuskoirana. Sudet saa kuulan kalloon jos maille tulee, ei koira susilaumalle pärjää.
Kuka nyt ylipäätään on vastuussa ja mistä? Pahimmat purijat on kyllä iha muut rodut... ja ei rodut vaan ihmiset jotka munanjatkeeksi hommaa rotikoita, dobbereita yms.