rabies rokotteesta shokkiin

onko kenellekään muulle sattunut,että pentu mennyt shokkiin?
5352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meidän kääpiökokoinen(3kg) sai jonkinlaisen reaktion rabiesrokotteesta. Sen silmät ja kuono turposivat ja ensin se oksensi.

Äänestä

rokotuksessa on aina riskinsä, en kuitenkaan ketään kehota välttämään rokotuksia. aina on mahdollista, että koira saa ns. anaflyaktisen reaktion, samoin voi käydä myös ihmisellekin rokotettaessa. tällaisia komplikaatioita varten on aina sekä eläin-, että ihmis-lääkäreilläkin vastalääkkeet, mm. adrenaliinia. ikävää, että koirasi sai reaktion.

Äänestä
  • pelätä,että nytkö jo menetämme turrin,kun vasta saimme.Seuraavan yön valvoin,kun lääkäri kehoitti parintunnin välein katsomaan pennun tilaa ja totesin,että viisaampaa on valvoa ja onneksi kaikki meni hyvin:))

    Äänestä

Ihan uteliaisuuttani kysyn, miten pian rokotteen annosta tuo reaktio ilmeni?

Äänestä
  • Jahas .taisi olla muutamia minuutteja vain,koska emme ehtineet lähteä pois ja hyvä niin...jostain luin,että voi mennä päiviäkin ennenkuin allergiaoireet ilmaantuvat..siis jos on allerginen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

onko kenellekään muulle sattunut,että pentu mennyt shokkiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu