Oma toinen nimeni on Elina, josta keksin, että tytölle toiseksi nimeksi sointuisi paremmin Melina, jos eka nimikin alkaa M:llä, esim. Milla Melina (Aurora). Pidän perinteisistä suomalaisista nimistä, joten osaako kukaan kertoa, onko Melina-nimellä suomalaisia sukujuuria vai onko se vain joku väännös jostain jenkki-nimestä?
Melina?
Elina
4296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Täytyypä sanoa, etten tiedä noista sukujuurista, mutta tunnen kaks Melinaa (eka nimi molemmilla) ja he on ainaki suomalaisia. Ja syntyneet 1983.
en tiedä onko tämä ihan totta mutta kuulin juuri pari päivää sitten että Melina tarkoittaisi veriripulia tai ainakin jollain tavalla liittyy tuohon tautiin! en ole ollenkaan varma mutta vastasinpa nyt vaan kun satuin tuollaisen jutun kuulemaan :)
veriripuli on kylläkin melena! joten voit antaa rauhassa lapsellesi nimi melina :)
Itse tykkään Melina nimestä tosi paljon :)
Voisinpa antaa vaikka lapselleni joskus... Ainakin Kreikassa tuo nimi on melko tavallinen, mutta hyvin se Suomeenkin sopii. En tiedä mistä Melina nimi tulee, mutta kreikaksi "meli"=hunaja.