Häkin rakennuspulma.

Tipitii.

Heissan!

Olisin hankkimassa Ecuadorinara pariskunnan. Tekisin häkin itse, kun kaupassa tuntuvat olevan tosi pieniä ja todella kalliita vielä.
Eläinkaupassa sanottiin, että häkkiverkko ei saisi olla sinkitty!
Tässä sitten on pulma, mistäpä sitä sinkittämätöntä verkkoa löytyisi? Mitä haittaa linnulle on sinkityssä ns.normaaliverkoissa mitä mm. rautakaupoissa myydään puutarhaosastolla?

Olisin tosi kiitollinen, jos joku jeesaisi rakennuspulmassani =)

3

921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Verkkoja ja muita semmoisia myydään esim. kodin terrassa ja muissa sen tyylisissä kaupoissa. Itse ostin kodin terrasta frettini häkkiin verkon.

    • häkki tehty

      robin hoodista ostetusta vihreästä "muovitetusta" puutarhaverkosta. 10m rulla taisi maksaa 6 euroa. silmäkoko 1cmx1cm.verkkoa löytyy rautakaupoista ja puutarhaliikkeistä.

    • Tööttinen

      Tarkoitit varmaan ecuadorinarasta, etkä araa.. ara ja aranen ovat aivan eri asia :) (Täältä löytyy sekä ecuadorinarasia että kolumbianarasia.)

      Rautakaupoista saa monenlaisia verkkoja sinkitystä teräsverkkoon, mutta hinnat ovatkin sitten ihan eri luokaa keskenään. Yksi vaihtoehto on tehdä sinkitystä ja käydä pulverimaalauttamassa se, jolloin sinkistä ei ole vaaraa. Muovitettua (yleensä vihreää) verkkoa ei kannata käyttää, arasen nokka on hurja ase ja muovi kuoritaan alta aikayksikön. Meillä on sinkittyäkin verkkoa kyllä käytetty isommissa häkeissä, koska tällöin linnut harvemmin kiipeilevät siinä kun lentotilaakin on. Tuoreruokaa ei saa tarjota sinkityistä pinnoista, koska esim. päärynä voi imeä itseensä sinkkiä kostuneesta verkosta ja se päätyy sitten linnun vatsaan ja kertyy elimistöön.
      Araset tarvitsevat paljon lentotilaa, joten teehän sitten iso häkki :]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1750
    2. Miltä ne katseet tuntui?

      😇
      Ikävä
      105
      1225
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1091
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      999
    5. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      900
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      52
      897
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      868
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      73
      757
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      739
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      739
    Aihe