Eli kuinka paljon ruokaa annatte kissallenne päivässä? Onko sisä- vai ulkokissa?
Määrä
Masi
5348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuotah, lihaa kissa saa 75-100g päivässä (illalla), ja aamulla laitan jonkinlaisen annoksen raksuja... En vaan yhtään tiedä kuinka paljon. Aiemmin raksuja oli koko ajan saatavilla, mutta kissa on alkanut paisumaan joten on pitänyt vähän alkaa rajoittamaan. Uskoisin että en valehtele paljon jos sanon kissan saavan yhteensä ruokaa 150-200g per päivä. Ja nuo raksut on tietysti laadukkaita ;)
Ja sisäkissa kyseessä.
Tuo ruuan määrä tuppaa riippumaan todella paljon merkistä, saman merkin alta löytyvistä eri ruuista ja kissan painosta.
Otetaan nyt kuitenkin esimerkkinä suunnilleen neljä kiloa painava normaalipainoinen kissa joka saa 60g nappuloita päivässä.
Samalla kun kerran lasketaan niin lasketaan vähän lisää. Tällöin 10 kg:n säkki kestää 166 päivää. Säkin hinta on 47 €, joten päivittäisen annoksen hinnaksi tulee 28 senttiä.
Tiedän kyllä että riippuu monesta tekijöistä sen takia kysin että miten TEILLÄ.
Meillä on koko ajan raksuja esillä kupissa ja sen lisäksi kissat saavat joko kaksi annospussia/päivä/kissa (aamulla ja illalla), tai niiden tilalla annoksen tuoretta lihaa tai kalaa. Jos niille jää nälkä (sen kyllä kuulee ;)) niin annan sitten vähän lisää. Kisut on hoikassa kunnossa, joten ei ole tarvinnut sen enempää vahtia.
Vaikka meillä tosiaan on raksuja esillä koko ajan, niin ne syövät niitä aina vähän kerrallaan napostellen, eli nälkäänsä ne haluavat vähän "tuhdimpaa". Toinen pojista saa aina maustamatonta ja sokeritonta jogurttia n. ruokalusikallisen verran aamupalaksi, se on sen herkkua.
Meillä on kaksi sisäkissaa.
Raksuja on aina tarjolla ja niitä menee 2,5 kiloa kuukaudessa. Iltaisin tarjotaan pehmeää ruokaa normaalisti annospusseja, joita menee yksi päivässä. Joskus (pari kertaa kuukaudessa) meillä tarjotaan porsaan sydäntä, sitä menee 200 grammaa vuorokaudessa, mutta vastaavasti raksujen kulutus pienenee. Meillä toinen kissoista syö valtaosan ruuasta. Nirsompi söisi vain kissan nameja(esim. Kitbits) jos valita voisi. Olen saanut sen syömään paremmi kun ripottelen ruokaa (siis raksuja) erilaisiin paikkoihin.