Kannattaako lähteä omalla autolla, Liikenne kuulemma siellä ihan villiä ja tuttava joutui kolariin.Onko yliopiston sairaala ihan keskustassa,kuka neuvoo on pysäköintipaikkoja siellä.
Oulussa
pitäisi käydä
5532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Heikot ajotaidot omaat, jos et Ouluun uskalla autolla mennä. Ei se liikenne siellä sen villimpää ole kuin missään muuallakaan.
OYS:n pihalla on parkkipaikkoja hyvin ainakin lyhytaikaiseen pysäköintiin. Jos kuukausia meinaat hospitaalissa viettää, voi sakkolappukin kolahtaa.
Ja kun sairaalalle menet, ei sinun tarvitse ajaa edes keskustaan.
junaa...
villiä jos on tottunut kajaanissa ajelemaan kuin sokea apina. Tuttavakin joutu kolariin, voi voi, olisko kannattanu opetella ajamaan.
Mistähän johtunee, että säännöllisin väliajoin tänne ilmestyy tämä Oyksiin ajo-ohjeita kyselevä. Taitaa tosiaan olla hoidon tarpeessa.
Mee junalla Ouluun, ja taxilla sairaalaan. Kaikkein halvin tapa, eikä tarvitse kysellä neuvoja jatkuvasti.
KYllähän niitä kyselijöitä riittää kun puoli Oyksia on täynnä kainuulaisia.Varmaankaan ei ole missään muualla niin paljon kainuulaisia yhdessä rakennuksessa kuin Oyksissa.
Kaksi kertaa olen ollut siellä ja joka toinen oli Kuhmosta tai sotkamosta tai kajaanista.
Oyksin parkkipaikalla rapsivat herkästi sakkoja. Kannattaa latoa päiväkäynnillä kovasti mittariin kolikoita, jos pitempään viipyy, on parree viijä piili siihen portin oikealla puolella olevaan isoon pysäköintialueeseen.