Kertokaa mulle jokin hyvä ohjelma millä saan näkymään avi tiedostot, ku ei taida olla mulla sellaista että voisin katsoa avi tiedostoja... ja mistä löydän tällaisen ohjelman?
avi tiedostot näkymään!
Niko
2414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Bsplayer soittimeksi ja sitten ffdshow kodekiksi niin johan näkyy.Ihan googlella löytyy tai www.afterdawn.com
Avi-tiedostot toistuu ihan kätevästi normaalilla Media Player ohjelmalla. Se löytyy koneestasi ihan normaalin Windowsin asennuksen jälkeen, eli selkokielellä sanottuna se on ihan vakiovarusteena mukana kaikissa Windows-käyttöjärjestelmissä.
Avi-tiedostot on kuitenkin useimmiten pakkattu, jollain koodekilla(eikä aina edes samalla, vaan näitä koodekkeja on useita). Tiedoston toistamiseen tarvitaan sitten purkukoodekki asennuttuna omalle koneellesi. Jos avi-tiedostoa toistettaessa ei näy kuva tai ääni ei kuulu, niin silloin tarvittava koodekki puuttuu.
Lataa koneellesi ensin ilmainen GSpot-ohjelma.
http://www.headbands.com/gspot
Katso ohjelman avulla, mitä koodekkeja tiedostosi tarvitsee. Hae tarvittavat koodekit ja asenna ne. Jos et löydä oikeaa, niin kysy sitten lisää.
Kun oikeat koodekit on asennettu koneellesi, niin avi-tiedostot toistuvat ihan normaalisti Media Palyerilla(tai millä tahansa muulla videosoitinohjelmalla).