kun koirallamme on allergia eikä tarkkaa määritelmää ole,mutta riisi-kana aterian lisäksi keitän yrjölänpuuroa sekaan ja 10mg kortisoonitabletin saa päivittäin ja toisinaan jätän väliin.Nyt koiramme iho todella monin verroin parempi sekä koko elämän laatu eli ei enään raavi.Silloin lääkäri ehdotti ,että olisiko parempi lopettaa,kun noin paha allergia ja tuolloin iho todella paha,mutta sinnikkäästi vaan aloimme tuon ruuan kanssa ja vähän kortisoonia.Ehkä koiramme ei elä 12v ,mutta ainakin saa elää täysilä ja onnellisena.Olemme ainakin antaneet tilaisuuden ja yrittäneet.
lääkäri ehdotti lopettamista
ei periksi
8810
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Niin? Ei ainakaan lopettaa kannata... jatkatte samaan malliin.
Meidän yksi koira oli allerginen vehnälle kalalle säilöntäaineelle naudalleym. mutta kun löytyi nutra nucets kana riisi niin siihen vähän öljyä ja kanan tai kalkkunan kypsää lihaa jota saa myös eläimille pakasteena niin kaikki meni hyvin. sai myös 1 tabletti vetaraksoidia jossa kortisoonia päivässä ja eli yli 13v. Joten kyllä te pärjäätte vähän vaan enemmän työtä tuo ruoka teettää.
on hyvä tietää,ettei tuo väittämä aina pidä paikkaansa,että lyhyt elämä,kun kortisoonia joutuu antamaan...ja kait se on määrästäkin kiinni
missä päin asutte?voisin tietää avun.jätä yhteystietosi tänne niin soitan sulle. itse olen avun saanut.
olisi hienoa,jos tässä kertoisit ,niin olisi muillekin hyödyksi:))
ruoka-aineesta, kokeilemalla löytyy sopiva ruokavalio, se vaatii vain kärsivällisyyttä. Kyseessä voi olla myös varastopunkkiallergia, joka taas vaatii erityisen ruokavalion, esim. kuivamuonat kokonaan pois. Homeopatiaakin kannattaa kokeilla. Puskaradion kautta, jollet muuten, saat alueesi siihen erikoistuneista ell tietoa.
Sitkeissä iho-oireissa kannattaa myös varmistaa ettei kyseessä ole oireita ylläpitävä ihosairaus, niihinkin sitten lääkkeet löytyy.
Ja viimeksi:vaihda eläinlääkäriä, joka suhtautuu noin, tuskin laittaa kaikkea tietämystään ja keinoja likoon.
pidä koiran ihon peruskunto hyvänä antamalla sille monipuolisesti hyödyllisiä rasvahappoja sekä eläin että kasviöljyjä. Esim pellavansiemenöljyä ja lohiöljyä. Lisäksi esim. Biorion kuuri silloin tällöin. Kun ihon peruskunto on hyvä, se kestää myös paremmin haitallisia reaktioita.
kaikesta mahdollisesta ja mahdottomastakin ( ainakin tuntuu siltä ) olen ottanut selkoa....aina varastopunkkeihin asti....no ensin käytiin hesan e.lääkärillä ja ei mitään mainittavaa...paitsi kortisoonia olisi vaan tyrkyttänyt.,..sitten Lohjan e.lääkärillä,joka olikin jo todella hyvä ja siellä koklattiin kaikki loiset sun muut sikaripunkkitestit ja mitä lie ja kalliit lääkkeet saatiin ( niitä,kun ei noin vain saa,että oltava TOSI kyseessä ) no lääkkeet tepsi jonkin aikaa ja jotenkin vaan tuntu siltä,että alkoi keho hylkimään eikä tepsinyt....no ruokia jos jonkinlaisia koklattu ja nyt tuo riisi-kana nappulat ynnä yrjölänpuuro ynnä salmopet öljy ja sitten tuo pienen pieni määrä kortisoonia....on huomattavasti parempi.Sitten alkoi tulla jotain patteja ja mentiin tälle tohtorille,joka ehdotti lopettamista ( silloin kesä ja iho aika pahana ) ...no patit vaarattomia,mutta leikattava oli...ja toiselle tötterö kaiken muun lisäksi kaulaan...voi raukkaa ja ulos mentäessä musta t-paita ( sopi kyllä tosi hyvin...kun muuta ei ollut )suojaamaan tikkejä pölyiltä tms.Että kaikkee koklattu on ja tuota ruoka hommelia on vekslattu ennen täät tosi moneen otteeseen.Nyt siis parempi...huhuh:))