Sähkön hintaan +++20% terveisin

Kyllä, jostain on veronkevennykset yritettävä nyhtää takaisin. Keneltäpäs muulta kuin tuulimuulilta. Tuulimuuli maksaa koko lystin:

http://www.yle.fi/uutiset/talous/oikea/id97721.html

korotuksista ennakoidaan pysyviä ja vuotuisia.

Jossain on kuitenkin korotusten syy, olisiko oikeistolaisessa meiningissä, jota olet ollut kannattamassa:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000001337&posting=22000000036920723
8323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jokaisen auton katsastuksesta menee 10 euroa A-katsastuksen kolmelle suurimmalle johtajalle.

Homma toimii yleisesti näin:
1) määrätään jokin palvelu lailla pakolliseksi
2) yksityistetään palvelu
3) kansa maksaa palvelusta lisää, koska yksityisen yrityksen on tuotettava voittoa

Kohta 1 voidaan jättää väliin sellaisten hyödykkeiden kohdalla, joita ilman ei tule toimeen (esim. sähkö). Yksityistämiset tehdään, jotta raha pysyy "oikeissa" käsissä, eli tuolla toisen linkin "keskiluokkaisella" porvaristolla.

Äänestä

asut?.Ruuatkin pilantuu aika nopeasti mikäli et sähköä asunnossasi käytä.

Äänestä
  • sähköön. Ja ruokaan. Hölmö.

    Äänestä

Kyllä tiedän monta eläkeläistä ja perusduunariperhettä vanhoissa horiskoissa rintamamiestaloissaan, jotaka tulevat palelemaan makuupussessaan virkistävässä 15 asteen lämpötilassa, kun ei ole varaa sähkööön tai öljyyn.

Ihanaa kuitenkin asua omassa.

Äänestä
  • tää yrittävän päästä eroon koko komeudesta. Niin paljon on okt-ja myynnissä. Kuten Mattimme kin vanha rohjo.

    Äänestä

  • Ei meilläkään ole makkarissa talvella kuin 17 astetta, paremmin nukkuu peiton alla, kun on raikasta ilmaa hengitettävänä. Vanhempani nukkuu makkarissa jonka lämpö on säädetty 13 asteeseen. Ilmeisesti niillä on yöllä muutakin puuhaa kuin miettiä sähkön hintaa.

    Äänestä

Vuokrakämpissähän ei ole sähköjä, eihän?

Äänestä

oletko persaukinen?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


pontevamauri kirjoitti:

Kyllä, jostain on veronkevennykset yritettävä nyhtää takaisin. Keneltäpäs muulta kuin tuulimuulilta. Tuulimuuli maksaa koko lystin:

http://www.yle.fi/uutiset/talous/oikea/id97721.html

korotuksista ennakoidaan pysyviä ja vuotuisia.

Jossain on kuitenkin korotusten syy, olisiko oikeistolaisessa meiningissä, jota olet ollut kannattamassa:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000001337&posting=22000000036920723

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu