Olisi tosi hyvä jos joku voisi todella valaista mitä se Skientologia on kun kukaan ei tunnu tietävän vain arvailuja ja huulenheittoa!
terv Seriff Wyatt
terv Seriff Wyatt
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
...yksi monien rahankeruu-uskontojen menestyksekköimpiä ihmispoloisten hujausyrityksiä ?!?
Tosin voihan sekin joissain tapauksissa saada `kadotetulle sielulle´ jonkinasteista turvallisuudentunnetta ja suuntaviivoja jos vain tykkää tuhlata verotettuja eurojaan kaikenmaailman valaistus-kursseihin,kö ?!?
lol
;-)
p.s. olis lainattavissa 150W halogeeni,jos ei keskustähtemme valaistus riitä...tahi järjen vastaava !?!
Parempia juttuja ensi kerralla
...niitä ?!? :
www.emperors-clothes.com
;-)
Mitä sä höriset oikein? Ryhtiä nyt amigo hieman kommentteihisi.
Scientologia on tie onneen.
Mitä tarkoitat? Ihan niin kuin olisit lainannut tämän ajatuksesi jostain valmiista tekstistä.
Joo, niinhän lainasinkin, nimittäin tuosta skientologien "Tie Onneen" kirjasta.
Tänään sarjassamme "skientologia opettaa": Terveet hampaat edistävät onnellisuutta. Hoida hampaasi! Ehdota myös muille, että he hoitaisivat hampaansa.
Joo, on niitä onnellisia nähty!!! Nyt niistä skientologeista osa on mielisairaita, eronneita, köyhiä, velallisia, eikä onnellisia.
Mielisairaan määritelmä kiitos??? Eli niillä osalla scientologeista on siis sama tilanne kuin suurimmalla osalla meistä "tavallisista" kulkijoista. Ei mitään ihmeellistä siis.
"Writing for a penny a word is ridiculous. If a man really wants to make a million dollars, the best way would be to start his own religion."
- Scientologian perustaja L. Ron Hubbard, 1949, tuolloin vain kirjailija
Toisin sanoen, rupea mieluummin vaikka lottoamaan. Siitä voi edes voittaa jotain.
Hyvä "Näin.." Kyseinen rivi löytyy kirjasta "1984" by Orwell.
Oikaisuterveisin Jack
Skientologia on herkkäuskoisten ja elämänkriisissä olevien ihmisten harhautusta, rahastusta ja hyväksikäyttöä!! Kun erosin miehestäni,en tiennyt ko. sunntauksesta mitään, enkä ole ollut koskaan yhteydessä ko. systeemiin, minulle tuli postissa erittäin mairitteleva kirje ja kirja kotiin ja yhteydenottopyyntö ko. yhdistykseltä. VAIN tämä nimenomainen skietologia suuntaus voi auttaa minua elämänkriisissä. Mistä tämä porukka yleensä tiesi, että olen virallisesti avioeronnut. Tutustuvatko he oikeussalin aulassa oleviin oikeuskäsittelyihin ja avioerojuttuihin, joiden perusteella etsitään mahdolliset "asiakkaat". Ainakin näin on menetellyt Joensuun Elatusvelvollisten ent. puheenjohtaja ja saapui katkeroituneiden aviomiesten tykö pelastava enkelinä ja etujen puolustajana. Hän myös esiintyi oikuedessa ja sosiaalitoimistossa todistajana ja asiantuntijana, vaikka ei ollut koskaan edes tuntenut eropareja. KAIKKEA HULLUA SITÄ MAAILMAAN MAHTUUKIN.
Sinä olet toinen vainoharhainen hullu kun tällaisia jonninjoutavia höpiset. Ihan niinkuin sinusta ja sinun tekemisistäsi joku nyt olisi kinnostunut.
Aikamoista sekoilua tässä sinun tarinassasi. Palaappas linjoille kun olet rauhoittunut ensin hieman. Kaikkea sitä ...
Sanos muuta, kaikkea sitä onkin maailmassa.
Kokenut kaiken tietää... Surullista, jos joku uskoo tommoseen. Voisi kumartaa vaikka Budhaa ja pitää Da lai-lamaa jumalana...voi voi
Joskus kannattaa kyllä pitää mölyt mahassaan ja aukaista suu vasta kun on hieman aikaa pyöritellyt asioita mielessään. Kaikki esittämäsi asiathan ovat arvuuttelua vain. En suosittele sinua esittämään mutu-tuntumalla kovin vakavia syytöksiä scientologiaa kohtaan. Voit joutua kenties lailliseen vastuuseen, jos esität jotain oikein perätöntä uskontoamme kohtaan. Hieman itsehillintää niin päästään keskustelemaan asiallisesti tästäkin aiheesta.
Uskontoanne ??!!!! ...kohtaan ....
On se ihme ja kumma kun ihmisellä on elämässä vaikeuksia, niin kaikki höynäpäät sattuvat just silloin etsimään uhrejaan. Mistäköhän tieto kulkee esim. avioeroista, julkaistaanko ne lehdissä, netissä vaiko käräjäsalin seinällä, kun elatuskiistat jatkuvat vuosia. Itselläni viisi vuotta! Paikallinen elatusvelvollisten silloinen pj. (nyt sairaseläkkeellä ja arvannet mistä syystä, varttihullu) on nähty useasti ko. juttulistoja tutkimassa käräjäsalin seinältä ja niinpä tämä hra tuli myös MINUN avioliittooni asiantuntijana ja lasteni edun parhaiten tietävänäni X-MIEHENI PYYNNÖSTÄ YSTÄVÄNÄ HÄNTÄ TUKEMAAN AVIOEROSSA,VAIKKA emme mieheni kanssa ole koskaan häntä edes tavanneetkaan. Roskapostia ja tuli ja sikkortteja ja haukkumiskirjeitä. Tallessa ovat. Eräässä kokouksessa tämä hra käytti sellaisen puheenvuoron, että naista saa kyllä lyödä, asiasta! Oikeuteen hän tuli todistajana useissa jutuissa, kunnes vihdoin lasten psykiatrian ylilääkäri tajusi, missä mennään, siihen loppuivat myös kohdaltani turhat oikeudenkäynnit. Vastaavia tapauksia on täällä useita ja saman miehen höyhentäminä. Paikalliset asianajajat eivät ottaneet edes minun juttuani enää mieheni aloitteesat hoitaakseen, vaan se oli elatusvelvollisten oma juristi pääkaupungista. Istuva tuomari nauroi koko porukan ulos salista! Eräs hiljattain eronnut mies kertoi ja ihmetteli, että miksiköhän tämä mainittu hra osasi juuri tulla hänen luokseen auttamaan häntä, vaikkei tunne koko ihmistä ja ei apua edes tarvinnut?Asiapapereita minulta löytyy PALJON, ei ole mutu-tuntumaa. Yleistäähän ei voi, eikös niin. Samaan aikaan myös "uskontonne" otti yhteyttä halusia "auttaa" ja tulla tapaamaankin. Onneksi älysin laittaa luurin kiinni. Postiakin tuli. Tosiasioista saa aina puhua. Ketkäs ovat ronkumassa sairaiden vanhusten sairasvuoteiden vieressä uskontojaan tyrkyttämässä ja rahoja vonkaamassa. Asiasta on tullut asiaohjelma tv:ssä ja asiasta on puhuttu myös radiossa. Jokainen saa uskoa mihin huvittaa. Minä taidan uskoa, että "kevään jalkeen tulee kesä" tai autooni tai koiraaani tai jopa itseeni. Raamattua kai teillä luetaan ? Itse olen ev.lut srk:n jäsen ja uskon Raamatun sanaan. Se riittää.
Otetaas nyt vaan rauhallisesti. Sinähän sen totuuden tietenkin tiedät tästä omasta tilanteestasi/asiasta (edellyttäen tietenkin, että kerrot niinkuin asiat todella ovat tapahtuneet, sitähän me emmme voi taas tietää).
Tiedossani ei ole yhtään tapausta, jossa näin olisi menetelty tai kehoitettu menettelemään sen kuuden vuoden aikana kun itse olen ollut scientologina (tunnen kuitenkin scientologina scientologian toimintatavat melko hyvin). Jonkin yksittäisen ihmisen tekemänä ja päättämänä tällainenkin tapahtuma on mahdollista. Se on ollut ikävä kyllä sen yksittäisen ihmisen oma päätös toimia tällä typerällä tavalla jos näin on todellisuudessa tapahtunut.
Itse en tehnyt päätöstä ryhtyä scientologiksi minkään henkilökohtaisen kriisin aikana (eikä minuun semmoisena hetkenä kukaan ole edes ottanut yhteyttä). Elin/elän normaalia elämää (perhe, itse rakennettu oma asunto,oma auto, lapset, normaali työ)niinkuin suurin osa meistä kaikista. Ei tässä mitään mullistavaa ole tapahtunut. Ne asiat jotka olen itse muuttanut omassa elämässäni (esim. alkoholin käytön lopettaminen) ovat tapahtuneet omasta halusta/päätöksestä, ei kenenkään kehoituksesta puhumattakaan painostuksesta. Se tieto mitä alkoholi on ja mitä se saa aikaiseksi (ei mitään järkevää) johti omaan päätökseeni sen osalta. Kukaan ei estä minua aloittamasta taasen alkoholin käyttöä. Itse sen päätöksen teen.
Meillä on muuten pikkuisen paljon tärkeämpääkin tekemistä kuin roikkua jossain vanhusten sairasvuoteiden vieressä vonkumassa rahaa. He ovat itse omat rahansa tienanneet/ ansainneet ja saavat ihan rauhassa tehdä tietenkin niille mitä itse haluavat. Radio ja TV? Mediaahan ne ovat nekin. Sitä esitetään, katsellaan ja kuunnellaan mikä "myy" (negatiiviset uutiset myyvät aina paremmin kuin positiiviset uutiset ikävä kyllä). En kyllä rakentaisi omia totuuksiani näidenkään tietolähteiden varaan (onhan siellä tietenkin asioita jotka ovat niinkuin ne esitetään). Se tosiaankin on oma päätös mihin "uskoo" ja kuinka vahvasti. Suosittelen kuitenkin suhtautumaan pienellä varauksella näissäkin medioissa esitettyihin asioihin. On heidänkin esittämistään asioista nimittäin putkahtanut aika pehmoista tietoa silloin tällöin.
EI SIINÄ SEN KUMMEMPAA.
..skientologia on uskonto, jolla on "kursseja" jotka maksavat maltaita. ihmisethän meni tähän lankaan, ja joutuivat jopa ottamaan pankista lainaa päästäkseen näille kursseille..ja sitten jäivät velkakierteeseen..huijausta huijausta..
Sano opettajallesi, että vaihtaa jollekkin kevyemmälle alalle, menisi vaikka Viroon huoraksi.