Auttakaa ensikertalaista!

ufotar

Olen ystäväni kanssa menossa Kultahietikoille 17.8. hotelli Perlaan. Onko Varnassa varsinaisia marketteja kuten Suomessa, josta saa ihan perusruokia, esim. jotain välipalaa? Vai onko ylipäätään järkevää säästää syömisessä, millä hinnalla perusruoan saa ilman alkoholia?

Onko Perlan hotellihuoneissa yleensä keittolevyä, mikroa, vedenkeitintä jne.? Varatessa hotellihuoneen kerrottiin olevan isompi kahden hengen huone.

Minkä verran olette vaihtaneet käteistä Suomessa, vaiko vasta paikan päällä? Käykö Visa Electron maksuvälineenä shoppaillessa?

Sitten vielä, jos joku on teettänyt maalauksen tai muun valmiista valokuvasta, minkä hintaisia ovat olleet ja miten on saatu kuljetettua Suomeen? Onko mahdollista otattaa valokuva paikan päällä vai täytyykö tuoda oma mukana?

Kiitos jo etukäteen!

14

3894

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sulle ideoita !

      Markan talossa oli helloja aika edullisesti.
      Osta hella.
      Käy kaupassa.
      Me muut mennään suoraan ruokapöytiin nauttimaan edullisesta hyvästä ruoasta.
      Ei huvita lomalla helteessä ruokaa laittaa.

      Sinulle ole hyvä:
      www.markntalo.fi

      • sorit

        on muitakin kuin
        markantalo.fi

        katso
        vertaa.fi.


      • juttuja....
        sorit kirjoitti:

        on muitakin kuin
        markantalo.fi

        katso
        vertaa.fi.

        Miehellä oli tulehtunut tatuointi, vaimolla tukan pilannut "vaalennus", matkalaukussa puoleksi syömättömät tonnikalapurkit ja näkkärit, koska "Bulgariassahan ei voi syödä mitäään"...
        "desifisiä" oli puoleksi vuodeksi...ja maitohappobakteeritabuja, molemmat kravunpunaisena silti ja pahoinvoivana.
        Ei kannata syödä Bulgariassa, siellä on niin kallistakin, grillivarras maksaa saman kuin Atria maksalaatikko. Sehän on ihan liikaa ???


    • tietoa

      edelliset vastaajat ovat kaikki SIKOJA, älä välitä! Jokainehan tekee joskus eka reissun ja tulee kysymyksiä eteen. Perlas ei tietääkseni mitään kokkausmahdollisuuksia, mutta kaikki on halpaa: pizzaslice,hotdog 3,5 levaa eli vajaa 2e. Keitot, salaatit 3-5levaa. Pastat 7-10 levaa ja pihvit plus muut sit enemmän et ei kannata ku illal ottaa huikopalaksi lennosta pizzapala hotellille mennessa jne. Haistaka edelliset vastaajat iso V....U!!!!!

      • kiitos edelliselle !

        Asiallisuus on täällä näköjään valttia ?


    • Pari vastausta

      Kyllä sieltä pienimuotoisia marketteja löytyi, yksi oli rantaa vastapäätä, löydät kyllä ja pari muuta isompien katujen varsilla. Saattoi olla enemmänkin mutta noissa minä kävin. Ruoassa on turha alkaa säästämään, ruoka oli hyvää ja halpaa. Suosittelen sotshia ruokapaikkana! Valitan, hintoja en muista.

      Perlan alakerrassa on myös pieni minimarket, josta sai kaikkea pientä naposteltavaa, alkoholit, aurinkorasvat, laastarit jne jne.

      Perlassa ei ole huoneissa mitään keittovälineitä, meillä oli mukana pieni kahvinkeitin omasta takaa = ) huoneessa on tuoli, sängyt,yöpöydät, tv kirjoituspöydällä sekä piempi taso. Baarikaappi myös, jossa säilytimme vettä ja mitä pientä sitten marketeista naposteluun ostimmekaan.

      Visa Electronilla voit nostaa käteistä paikan päällä rannan läheisyydessä olevasta pankista. Näin minä tein ja homma toimi hyvin. max nosto 200 paikallista valuutta päivä. Vaihdoin koko matkan aikana vain 300 euroa. Kortti itsessään ei käynyt maksuvälineenä, enkä sillä suosittelisi maksamaankaan.

      Maalaukset olivat muistaakseni mielestäni kalliita, 160 taisi olla aika yleinen hinta, mutta voin olla törkeän väärässä...

      • ja enemmänkin

        jos yhtään ymmärtää kieliä ja omaa automaatinkäytön alkeet !


      • kieliä ja automaatin käytön
        ja enemmänkin kirjoitti:

        jos yhtään ymmärtää kieliä ja omaa automaatinkäytön alkeet !

        jos kortin nostoraja/vrk on 200 € niin enempää et saa nostettua.


      • miksi vaivaudun kommentoimaan
        kieliä ja automaatin käytön kirjoitti:

        jos kortin nostoraja/vrk on 200 € niin enempää et saa nostettua.

        mutta, tuo 200 oli rajana. En tiedä onko tilanne muuttunut kesästä 2007, mutta silloin kortilla (visa electron) sai nostaa paikallista valuuttaa max 200 päivässä ko. pankin seinästä. Korttini
        nostoraja on euroissa enemmän
        kuin tuo. Tiskiltä suoraan sai kai nostaa enemmän, mutten katsonut tarpeelliseksi. Automaatti ohjasi minua reppanaa englanniksi ja voi miten helppoa sen käyttö oli!


      • "other amount"
        miksi vaivaudun kommentoimaan kirjoitti:

        mutta, tuo 200 oli rajana. En tiedä onko tilanne muuttunut kesästä 2007, mutta silloin kortilla (visa electron) sai nostaa paikallista valuuttaa max 200 päivässä ko. pankin seinästä. Korttini
        nostoraja on euroissa enemmän
        kuin tuo. Tiskiltä suoraan sai kai nostaa enemmän, mutten katsonut tarpeelliseksi. Automaatti ohjasi minua reppanaa englanniksi ja voi miten helppoa sen käyttö oli!

        painiketta niin pääsee nostamaan haluamansa summan.
        Ja voi miten helppoa se on, kun osaa alkeis-englannin :)))


    • äippä

      Hei,
      olimme heinäkuun puolessa välissä Sunny beachilla, maalautin lapsista taulun siellä. Otti valokuvat lapsista siinä paikanpäällä, parin päivän päästä kävimme valmiin teoksen, joka oli tosi hieno. Taulun koko 40 x 50 cm, jossa molemmat lapset, hintaa noin 75 e. Mies laittoi toiveestamme vielä kehyksiin, joiden hinnaksi jäi noin 20 e. Pahvipaketissa kuljetin maalauksen lentokoneen sisällä kotiSuomeen. Nyt olohuoneen seinällä ihasteltavana, monet ovat kehuneet.

    • Hei!
      Ruuassa ei kannata säästää, se todella hyvää. Mutta kannattaa tutkia listaa tarkasti, toisiin annoksiin ei kuulu peruna/riisi hintaan. Suosittelen Ivan's Place-ravintolaa, sijaitsee baarikadulla. Hyvä ruoka, mukava henkilökunta ja edullinen. Siellä ainakin muutama kana-ateria, johon kuului peruna hintaan n.14levaa. Kallein illallinen juomineen taisi meiltä kahdelta maksaa reilut 70 levaa, ei kyllä mitään kännejä otettu ;)keskityttiin syömisiin. Drinkkipuolella happy hour-tarjouksia kannattaa käyttää hyödyksi, niitä vähän joka baarissa. Pikku marketteja josta voi ostaa juomia ja purtavaa, kannattaa myös tsekata, ovat auki 24h.
      Ole varovainen auringon kanssa, kertoimia minulla oli 30 ja pikkasen poltti silti :)) Aurinkoista matkaa!
      -catiia-

    • riikkaMark

      perlassa ei ole keittölevyä,vedenkeitintä,mikroa yms.minibaari löytyy ja sen voi pientä maksua vastaan pyytää tyhjänä ns.jääkaapiksi.Tosi mukava hotelli oli ja hyvällä/rauhallisella paikalla. Jos joku on vielä kultahietikolla halpaa(hinnat nousseet viime kesäsätä huomattavasti esim.verratessa sunny beachiin!)niin syöminen,älä siis siinä ainakaan ala tinkimään1ja öö..alkohi ruoan kanssa on halvempaa kuin esim.cokis;)tai vesi!!

    • riikkaMark

      kultahietikolla hyvä ruokapaikka Fire Grill house(edullinen ja hyvät ruoat..söin siellä hyvin 10levalla..)ja Varnassa Happy-ravintola.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      76
      7481
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      73
      7359
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      156
      5927
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      54
      4877
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4139
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3850
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3487
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3472
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      86
      2875
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2532
    Aihe