Hoitovirhe?

Silmäpuoli

En tiedä mine kirjoittaa asiasta..Minulle tehtiin n 2kk sitten laserilla jälkikaihin poisto! Meni 3 päivää ja huomasin ettei näköni ollut parantunut yhtään ja silmäni tulehtui menin päivystykseen silmäpolille kerroin asian ettei näköni ollut parantunut ja oli tulehtunut.. Lääkäri tutki silmän ja totesi että ihan turhaan tulit tänne!!! silmä on niin kuin pitääkin olla laseroinnin jälkeen meni viikko ja silmän tulehdus oli poissa mutta näkö hieman jopa huonompi.. menin paikalliselle tunnetulle silmälääkärille joka katsoi silmän ja totesi kaihin olevan edeleen paikallaan!! no nyt on kaihi pois mutta ihmettelen tätä silmälääkärin touhua mitenon mahdollista ettei hänellä ole sen verran ammattitaitoa että näkisi leikkausken epäonnistuneen!! Nyt työnantaja Piruilee minulle sairaslomarahan maksusta ja uhkasi lopettaa työ suhteen kun hän joutuu toisen töppäilyt maksamaan.. minne voi ilmoittaa hoitovirheestä?? ja miten toimin.. toivotaan että jotain selvää saitte :D

6

21476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehty

      Ainakin sairaalan potilasasiamieheen kannattaa ottaa yhteyttä. Tietojen pitäisi puhelinluettelosta löytyvän. Yksi vaihtoehto on soittaa sosiaalityöntekijälle, joka on silmäpuolen työntekijä.

      • hirveääää

        minulle tulossa muutaman vuoden päästä kaihileikkaus ja kiinnostaisi kovasti nuo yksityiskohdat? Missä tuo kaihileikkaus tehtiin, julkinn vai yksityinen puoli? Oliko suomalainen läkäri, erikoistunut vai harjoitteleva lääkäri. Itse olen päättänyt että menen yksityiselle lääkäriasemalle jossa ei potilaita pallotella.


    • mitä soopaa

      Haaskaat aikaasi. Jälkikaihen poistossa on aivan mahdollista ettei avattu takakapseli vetäydy kuten tavallisesti vaan jää vielä paikalleen. Hoitovirhe? Ei kannattaisi meuhkata kovaan ääneen kun selvästikään tietotaito ei riitä asian käsittelyyn. Eikä tarvitse vetää hernettä nenään, ei tietenkään maallikko asiaa voi ymmärtää. Kysy siltä "tunnetulta" silmälääkäriltä mitä mieltä on. Onko hänellä kokemusta jälkikaihen hoidosta? Joka muuten on simppeliä puuhaa.

      Älä sitten ole naama punaisena jos sinut haasteinesi nauretaan ulos ensimmäisessä käänteessä. Sinua on varoitettu.

      • aaaaaaaaarhhhhhhhhhh

        Joo sen tiedän että voi jäädä kiinni ja asiasta sanottiin minulle. Min ua vaan niin risoo se että kunkävin valittamassa myöhemmin silmästä ettei sen näöbn tarkkuus ole parantunut.. Vastaus oli todella tyly kyllä SE NYT VAAN ON normaali ja kaihi on poissa.. Myöhemmin menin paikalliselle lääkärille joka löysi kuin löysikin kaihin vielä silmästä... ONKO TÄMÄ TEIDÄN MIELESTÄ OIKEIN???? ei ollut kyse leikkauksesta vaan tästä hemmetin idiotti lääkäristä joka ei sen verran ole ammattitaitoinen että huomaisi silmässä kaihin


      • being?
        aaaaaaaaarhhhhhhhhhh kirjoitti:

        Joo sen tiedän että voi jäädä kiinni ja asiasta sanottiin minulle. Min ua vaan niin risoo se että kunkävin valittamassa myöhemmin silmästä ettei sen näöbn tarkkuus ole parantunut.. Vastaus oli todella tyly kyllä SE NYT VAAN ON normaali ja kaihi on poissa.. Myöhemmin menin paikalliselle lääkärille joka löysi kuin löysikin kaihin vielä silmästä... ONKO TÄMÄ TEIDÄN MIELESTÄ OIKEIN???? ei ollut kyse leikkauksesta vaan tästä hemmetin idiotti lääkäristä joka ei sen verran ole ammattitaitoinen että huomaisi silmässä kaihin

        No mitä sitten tehtiin? Tekikö "tunnettu" lääkäri uuden lähetteen? Jos silmäsi oli 3 vrk aiemmin laseroitu jälkikaihen takia niin ei siinä vaiheessa vielä kannata sanoa ettei tehty reikä vielä suurenisi.

        Valita hyvä ihminen valita, saat sitten käytettyä verorahoja asiasi käsittelyyn. Ehkä saat sielullesi rauhan kun "idiotti" ammattitaidoton lääkäri saa asiasi vielä kerran eteensä.

        Jos "tunnettu" lääkäri on tarinasi sankari, niin mikset kerro miten asia lopulta päättyi?


    • Anonyymi

      Maailman hienoin asia, ammattilaisen tekemä jälkikaihin poisto. Kesti noin 5min ja välittömästi, kokeilin näöntarkuutta sairaalaosaston televisiota katselemalla.
      Toinen silmä umpeen, juuri leikatulla katse televisioon, NÄKYI loistavasti. Kiitos silmälääkärille, odotan 40€ laskua, jonka maksan mielelläni.
      Muutaman tunnin jälkeen kotona näkyi vielä paremmin, kun lääkevaikutus häipyi.

      Itse jälkikaihin laserointi, oli niin käsittämättömän helppo juttu potilaan kannalta kun vaan voi olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      91
      3528
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      1779
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      5
      1572
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      29
      1351
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      53
      936
    6. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      872
    7. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      35
      872
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      820
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      777
    10. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      774
    Aihe