Lastenkirja vadelmista?

MM81

Vadelmasato on alkanut kypsyä ja poimimaan pääsyä odotellessa muistui mieleen lastenkirja, jossa ympäristönä oli vadelmapensaat. En muista muuta kuin voimakkaan tunnelman vadelmista. Tietääkö joku? Matojakin taisi olla, kuinkas muuten.

4

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jade54

      Topelius, Zacharias. Vattumato. Kuvittanut Maija Karma.

      • MM81

        Kiitos! Juoni kuulostaa tosiaan tutulta, mutta kuvitus ei täsmää mielikuvieni kanssa. Onkohan muita vattuseikkailuita..


      • jade54
        MM81 kirjoitti:

        Kiitos! Juoni kuulostaa tosiaan tutulta, mutta kuvitus ei täsmää mielikuvieni kanssa. Onkohan muita vattuseikkailuita..

        - kansakoulun lukukirjassa oli satu, jossa vattumatokin oli, olisko ollut peräti sama satu. siis joku 60 -luvun lukukirja.


      • jjjjjjj
        jade54 kirjoitti:

        - kansakoulun lukukirjassa oli satu, jossa vattumatokin oli, olisko ollut peräti sama satu. siis joku 60 -luvun lukukirja.

        Tästä Vattumato tarinasta on ainakin kaksi kuvakirja versiotakin. Toinen tämä ensin mainittu vuodelta -84 ja toinen vuodelta -95, jossa on eri kuvittaja (Kaija Valkonen). Siitä voi tietnkin olla monta muutakin koska tarina itsessään on jo vanha.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      114
      2758
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1351
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1207
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1007
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      968
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      865
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      688
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      683
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      632
    Aihe