Erilaiset sormukset?

tittiliina

Hei!

Kuinka monella on sulhonsa kanssa erilaiset kihlasormukset? Mies meillä haluaisi ehdottomasti samanlasiet keltakultaiset, mutta itse en keltakultaa halua. Onko kokemuksia hopean ja valkokullan vaikutuksista toisiinsa? Tummuuko jompikumpi/molemmat helpommin, jos toinen sormus on toista materiaalia?

5

2529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      www.google.fi

      Yritä edes.

    • ja timantteja

      Hei

      Miehellä on keltakultainen sormus ja itselläni on taas valkokultainen sormus timanteilla.

      Hopea tummuu käytössä ja naarmuutuu helposti. (tummumisen huomaa paremmin silloin kun puhdistaa sormuksen puhdistusliinalla)
      Valkokullassa ja hopeassa on jonkun verran väri eroja. Ainakin kun vertaan omia sormuksia keskenään.

      Kannattaa ihan käydä kultaliikkeissä katsomassa ja vertaamassa. Myös siellä osaavat neuvoa tarkemmin
      sormuksista.

      Hopeisia sileitä sormuksia saa kyllä halvalla jos valkokulta on liian kallista.

    • ----

      Meillä on erilaiset (keltakultaiset kyllä molemmilla, mutta minulle viisi timantti ja puolipyöreä ja miehellä sileä ja leveä sormus). Ainakin meidän tuttavapiirissämme on yleistä, että naisella ja miehellä on erilaiset kihlasormukset. Pääasia, että kumpikin saa mieleisensä.

    • morsian2009

      Meillä on myös erilaiset kihlasormukset :) minulla on kokonaan valkokultaa ja miehen sormuksesta löytyy molempia kultalaatuja (valko- ja keltakulta). mielestäni jokaisen kannattaa ottaa juuri sellainen sormus kuin itse haluaa, tuleehan sitä sitten loppuelämä sormessa katseltua :)

    • erilaiset sormukset

      miehellä ihan tavallinen kultainen sormus, itsellä muuten samanlainen mutta sormuksen reunat on valkokultaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4774
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3804
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      108
      2220
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1258
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1246
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      493
      1059
    Aihe