Miten suhtautua

q-q-q-q-qqq

Meillä on 4v tyttö. Olimme kyläilemässä ja sinne tuli toisetkin vieraat. Heillä oli vajaa 2 vuotias kultsunarttu, erittäin lempeästi tervehti meitä aikuisia, kellahti rapsuteltavaksi jne. Tyttäreemme ei kiinnittänyt huomiota, meni vain kauemmaksi. Omistajat sanoivat ettei ole tottunut lapsiin. Ollessamme pihalla tyttäremme alkoi juoksennella ja huuteli/kiljahteli iloissaan, niinkuin sen ikäisevät yleensä. Ei liikuttanut koiraa. Yht'äkkiä koira alkoi murisemaan ja haukkumaan lapselle. Nappasin tytön syliin.
Olin kyllä ihmeissäni koska kaikki tuntemani kultsut ovat hyvin lempeitä aikuisille ja lapsille.
Omistajia harmitti tietenkin ja kohteliaasti he laittoivat koiransa makoilemaan autoon.

2

666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eppulainen

      jos koiraa ei ole totutettu lapsiin, ei ymmärrä lapsen käytöstä. murina ja haukku ovat varoituksia koiralta, ettei halua lasta lähelleen. koirahan ei tehnyt lapselle mitään joten omistajat toimivat oikein.

      kultainen noutaja on koira siinä missä muutkin, ja persooniahan rotunsa edustajatkin on.

      • onko ihme?

        vaikka kultsu tunnetaankin hyväluontoisena ja lempeänä koirana voi sekin olla peloissaan/hämmästyksissään kiljuvasta kersasta.
        Jos kyseessä olisi ollut rottweiler olisit varmaan tullu tänne huutamaan kuinka mielenvikainen koira oli?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      23
      6448
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      72
      5168
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4745
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4579
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      69
      4438
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      18
      4028
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      3987
    8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      107
      3835
    9. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3490
    10. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3327
    Aihe