Olemme avioon mennessämme laatineet pankin lakimiehellä avioehtosopimuksen, jota nyt tarvitaankin yllättävän nopeasti.
Kysymykset:
- saako mies asua harkinta-ajan omistamassani asunnossa, joka toimi kotinamme? Hankalaa minulle.
- Olen syksyllä ostamamme uuden auton II-haltija. Maksoin käsirahaa (kuitti tallella) 15.000€
- Omistan lähestulkoon kaikki huonekalut ym.
- Minulla on pankki-sijoituksia
Vaaditaanko minulta tasinkoa avioehdosta huolimatta ositustilanteessa? Lapsia ei ole.
Avioitumisemme jälkeen mies vasta kertoi olevansa impotentti eikä ole halunnut hakea apua siihen.
Olen mielestäni joutunut kärsimään normaalin avioliittoon kuuluvasta oikeudesta.
Avioehto ja totetus käytännössä
Näin on.
1
614
Vastaukset
Koska teillä avioehto, ei nettovarallisuuksia lasketa... tai tasinkoja suoriteta.
Yhteisestä kodista ei puolisoa voi häätää harkinta-aikana avioehdosta riippumatta. Se onnistuu jos hakee oikeuden päätöksen (yhteiselämän päättäminen).
Autosta omistat puolet, jos olet toinen omistaja. Vuosi sitten ostetun auton arvo tosin laskenut, kuitilla ei väliä ... omistat siitä edelleen puolet käyvästä arvostaan.
Huonekaluista sinulla kai kuitit? Noh, ne sinun...
Pankkisijoituksesi ovat tietenkin sinun, eivätkä vaikuta tasinkoon... kun se avioehto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218636Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307897Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-105478Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825119Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294929Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2373447- 1253164
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os353056Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin853049Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps252660