Älkää laittako Osmo Coloria lattiaan

remonttia-tekemässä

Muille lautalattioiden käsittelijöille: Älkää laittako Osmo Coloria lattiaan.

1. Lopputulos on karhea, vaikea siivota
2. Lattiaa saa pestä vain nihkeällä luutulla. Nihkeä luutu kulkee karhealla pinnalla huonosti.
3. Lattia pitää hioa ennen käsittelyjä -> kova homma ja vaikea/kallis saada isoa hiomakonetta lainaan
4. Käsittelyjä pitää tehdä monta kertaa ja joka kerta oikeastaan vuorokauden kuivumisaika -> hidasta. On värjäystä, suoja-aineen laittoa, kiillostusta...
5. Eikä aineetkaan ole kovin halpoja.

Ainut asia, mikä on plussaa on se, että Osmo Colorit on kait aika myrkyttömiä.

Me hiottiin uus lautalattia, laitettiin yksi kerros Osmo Colorin sävyä kuusi ja kaksi kerrosta kirkasta Osmo Colorin öljyvahaa puulattioille. Sitten ois edessä vielä kiillotus.

Ajattelin, että toivottavasti joku lattian laittaja lukee tämän ja välttyy ikävältä pettymykseltä. Ei laiteta vahinkoa kiertämään.

5

4347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ollut vika

      laudoissa koska tuota ilmiötä ei tule normaalisti.

      Toisaalta pieni karkeus on hyvä että myös sukka jalassa pysyy pystyssä. Eli liikaa ei pidä kiillottaa.

    • TI-mies

      Olen kyllä hiukan eri mieltä.
      1. Meillä lopputulos ei ollut karhea, vaan aluksi liiankin liukas, muutaman kuukauden asumisen jälkeen pinta on muuttunut sopivaksi. Huom. emme edes kiillottaneet lattiaa!!!
      2. Ei ongelmaa, luutu kulkee ihan hyvin.
      3. Ennen ensimmäistä käsittelykertaa lattia piti hioa parkettihiomakoneella sileäksi. Mutta näinhän pitää toimia joka tapauksessa aina puulattian/parketin kanssa. Välihionnat aina käsittelyn jälkeen tein ihan pienellä käsihiomakoneella. Siihen hommaanhan riittää että että vain pyyhkäisee rypylän pois mikä yleensä ensimmäisen käsittelyn jälkeen. HUOM!! jos välihiontoja ei tee, lattia jää varmasti karheaksi niinkuin alkuperäisellä kirjoittajalla.
      4. Käsittelimme lattian kolmeen kertaan, kolmena päivänä. Ei oikeastaan väliä, kun sen itse tekee, muuttopäivä vain siirtyi kahdella päivällä :) Käytimme väritöntä Osmoa, emme laittaneet mitään suoja-aineita, emme kiillottaneet ja silti lattia on vuoden asumisen jälkeen vielä ihan ok.
      5. Elämä on.

    • koristepuuseppä

      taisi olla lattian käsittelijällä se ongelma.
      pitää se lattia hioa joka tapauksessa!!

      ja pitää se lattia välihioa lakkauksenkin välissä (vaikka ns ammattilaiset jotain muuta väittäiski)

      yksi asia mikä vahauksessa on varmaa... et voi epäonnistua.

      lakkauksen kanssa pitää olla paljon tarkempi.
      vahaa vaan lattiaan niin paljon kun imeytyy ja ylimääräinen pois!

      seuraavana päivänä kevyt hionta ja uusi ohut kerros ei saa karkeaa pintaa.

      ihmettelen suunnattomasti millä lattiasta on saanut karhean!!

      lakan ja vahan kestävyydestä voidaan sitten väitellä vaikka kuinka. niihin ei puututa nyt!

    • Anonyymi

      Liikaa vahva?

      • Anonyymi

        Tarkoitin: liikaa vahaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      38
      3289
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2595
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2564
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1816
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1536
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1301
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1258
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1229
    9. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1146
    10. Arvasin että sen profiilin takana on sinä

      Ja nyt suutuit. Pidähän tuo äläkä enää haikaile sitten, rakas 😉
      Tunteet
      13
      1110
    Aihe