Muille lautalattioiden käsittelijöille: Älkää laittako Osmo Coloria lattiaan.
1. Lopputulos on karhea, vaikea siivota
2. Lattiaa saa pestä vain nihkeällä luutulla. Nihkeä luutu kulkee karhealla pinnalla huonosti.
3. Lattia pitää hioa ennen käsittelyjä -> kova homma ja vaikea/kallis saada isoa hiomakonetta lainaan
4. Käsittelyjä pitää tehdä monta kertaa ja joka kerta oikeastaan vuorokauden kuivumisaika -> hidasta. On värjäystä, suoja-aineen laittoa, kiillostusta...
5. Eikä aineetkaan ole kovin halpoja.
Ainut asia, mikä on plussaa on se, että Osmo Colorit on kait aika myrkyttömiä.
Me hiottiin uus lautalattia, laitettiin yksi kerros Osmo Colorin sävyä kuusi ja kaksi kerrosta kirkasta Osmo Colorin öljyvahaa puulattioille. Sitten ois edessä vielä kiillotus.
Ajattelin, että toivottavasti joku lattian laittaja lukee tämän ja välttyy ikävältä pettymykseltä. Ei laiteta vahinkoa kiertämään.
Älkää laittako Osmo Coloria lattiaan
5
4729
Vastaukset
- on ollut vika
laudoissa koska tuota ilmiötä ei tule normaalisti.
Toisaalta pieni karkeus on hyvä että myös sukka jalassa pysyy pystyssä. Eli liikaa ei pidä kiillottaa. - TI-mies
Olen kyllä hiukan eri mieltä.
1. Meillä lopputulos ei ollut karhea, vaan aluksi liiankin liukas, muutaman kuukauden asumisen jälkeen pinta on muuttunut sopivaksi. Huom. emme edes kiillottaneet lattiaa!!!
2. Ei ongelmaa, luutu kulkee ihan hyvin.
3. Ennen ensimmäistä käsittelykertaa lattia piti hioa parkettihiomakoneella sileäksi. Mutta näinhän pitää toimia joka tapauksessa aina puulattian/parketin kanssa. Välihionnat aina käsittelyn jälkeen tein ihan pienellä käsihiomakoneella. Siihen hommaanhan riittää että että vain pyyhkäisee rypylän pois mikä yleensä ensimmäisen käsittelyn jälkeen. HUOM!! jos välihiontoja ei tee, lattia jää varmasti karheaksi niinkuin alkuperäisellä kirjoittajalla.
4. Käsittelimme lattian kolmeen kertaan, kolmena päivänä. Ei oikeastaan väliä, kun sen itse tekee, muuttopäivä vain siirtyi kahdella päivällä :) Käytimme väritöntä Osmoa, emme laittaneet mitään suoja-aineita, emme kiillottaneet ja silti lattia on vuoden asumisen jälkeen vielä ihan ok.
5. Elämä on. - koristepuuseppä
taisi olla lattian käsittelijällä se ongelma.
pitää se lattia hioa joka tapauksessa!!
ja pitää se lattia välihioa lakkauksenkin välissä (vaikka ns ammattilaiset jotain muuta väittäiski)
yksi asia mikä vahauksessa on varmaa... et voi epäonnistua.
lakkauksen kanssa pitää olla paljon tarkempi.
vahaa vaan lattiaan niin paljon kun imeytyy ja ylimääräinen pois!
seuraavana päivänä kevyt hionta ja uusi ohut kerros ei saa karkeaa pintaa.
ihmettelen suunnattomasti millä lattiasta on saanut karhean!!
lakan ja vahan kestävyydestä voidaan sitten väitellä vaikka kuinka. niihin ei puututa nyt! - Anonyymi
Liikaa vahva?
- Anonyymi
Tarkoitin: liikaa vahaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5268892Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1606134Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3595155Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664739Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984351Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664053SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1843922- 911848
- 1031394
- 47959