Kun moni nuoripari tekee avioehtoa naimisiin mennessään, heillä on mielessä ero. Ja onkin ihan viisasta varautua siihenkin, valitettavasti.
Mutta muistakaa hyvät ihmiset myös se, että jos kuolema teidät erottaa vaikkapa vain muutaman vuoden jälkeen eikä teillä ole lapsia, niin pahimmillaan appivanhempasi voivat viedä mennessään kaiken, minkä puolisosi on omistanut. Joillekin tämä on ok, mutta kannattaa erikseen miettiä, että kummalle (vanhemmillesi vai puolisollesi) haluat omaisuutesi päätyvän, jos satut ensi kuussa kuolemaan.
muistakaa kuolema
3
600
Vastaukset
- jupelo
Kun menee naimisiin täytyy muistaa, että avioliitto päättyy jossain vaiheessa -joko avioeroon tai jommankumman kuolemaan.
Yksinkertaistettuna: avioliitossa puolison kuollessa ensisijaiset perilliset ovat vainajan lapset, sen jälkeen tulee leski ja kolmantena vasta kuolleen vanhemmat. AVOliitossa perijät ovat ensisijaisesti vainajan lapset ja sen jälkeen vainajan vanhemmat. Avopuolisolla ei ole oikeutta kuolinpesään ellei tätä asiaa varten ole valmistauduttu testamentilla.
Olen menossa naimisiin viikon päästä.. avoliitossa ollessamme kun ostimme nykyisen asunnon, teimme testamentin toistemme hyväksi omakotitalostamme, jos toinen kuolee avoliiton aikana. Silloin avolesken asema on turvatumpi. Lapsia meillä ei ole. Nyt naimisiin mennessämme meillä on tehtynä avioehto, sillä liittomme tulee ikävä kyllä päättymään jossain vaiheessa joko eroon tai jommankumman kuolemaan. Miksi ei siis varautua jo etukäteen sitä varten? - nix nax
>>muistakaa hyvät ihmiset myös se, että jos kuolema teidät erottaa vaikkapa vain muutaman vuoden jälkeen eikä teillä ole lapsia, niin pahimmillaan appivanhempasi voivat viedä mennessään kaiken, minkä puolisosi on omistanut.
- alkuperäinen kirjoittaja
Nix nax- olen leskirouva, tiedän mistä puhun. Jos avioehdossa ei erikseen mainita, että se paperi on vain avioeron varalla, niin leski ei kuulu mihinkään kohtaan perimysjärjestystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432987Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612921- 422357
- 311853
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251709Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa721644- 481576
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771255- 361236
- 791070