Kun moni nuoripari tekee avioehtoa naimisiin mennessään, heillä on mielessä ero. Ja onkin ihan viisasta varautua siihenkin, valitettavasti.
Mutta muistakaa hyvät ihmiset myös se, että jos kuolema teidät erottaa vaikkapa vain muutaman vuoden jälkeen eikä teillä ole lapsia, niin pahimmillaan appivanhempasi voivat viedä mennessään kaiken, minkä puolisosi on omistanut. Joillekin tämä on ok, mutta kannattaa erikseen miettiä, että kummalle (vanhemmillesi vai puolisollesi) haluat omaisuutesi päätyvän, jos satut ensi kuussa kuolemaan.
muistakaa kuolema
3
638
Vastaukset 3
- jupelo
Kun menee naimisiin täytyy muistaa, että avioliitto päättyy jossain vaiheessa -joko avioeroon tai jommankumman kuolemaan.
Yksinkertaistettuna: avioliitossa puolison kuollessa ensisijaiset perilliset ovat vainajan lapset, sen jälkeen tulee leski ja kolmantena vasta kuolleen vanhemmat. AVOliitossa perijät ovat ensisijaisesti vainajan lapset ja sen jälkeen vainajan vanhemmat. Avopuolisolla ei ole oikeutta kuolinpesään ellei tätä asiaa varten ole valmistauduttu testamentilla.
Olen menossa naimisiin viikon päästä.. avoliitossa ollessamme kun ostimme nykyisen asunnon, teimme testamentin toistemme hyväksi omakotitalostamme, jos toinen kuolee avoliiton aikana. Silloin avolesken asema on turvatumpi. Lapsia meillä ei ole. Nyt naimisiin mennessämme meillä on tehtynä avioehto, sillä liittomme tulee ikävä kyllä päättymään jossain vaiheessa joko eroon tai jommankumman kuolemaan. Miksi ei siis varautua jo etukäteen sitä varten? - nix nax
>>muistakaa hyvät ihmiset myös se, että jos kuolema teidät erottaa vaikkapa vain muutaman vuoden jälkeen eikä teillä ole lapsia, niin pahimmillaan appivanhempasi voivat viedä mennessään kaiken, minkä puolisosi on omistanut.
- alkuperäinen kirjoittaja
Nix nax- olen leskirouva, tiedän mistä puhun. Jos avioehdossa ei erikseen mainita, että se paperi on vain avioeron varalla, niin leski ei kuulu mihinkään kohtaan perimysjärjestystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911487
- 831022
- 67917
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su361861Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t170835- 92773
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61605- 63556
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta128497- 33491