Sori jos tuli väärään osioon!
Niin, haluaisin tietää mitä kaikkia töitä noissa lehdissä on? Mikä on vaikka se joka päättää/sommittelee sen ulkoasun tms.?
Kiitos
Lehdet
2
865
Vastaukset
- dsjkjsgjkgfjdk
ihan kuten organisaatioitakin, joissakin on graafikoita, joissakin sivunvalmistajat suunnittelevat, joissakin toimittajat, tuottajat tai toimitussihteerit. Mikä koulutus sulla on?
- NimimerkkiErkki_
No meillä ainakin sanomalehdessä sivun taitosta vastaa taittosihteeri ja taittaja yhdessä. Lopputulos voi olla paljonkin taittajasta kiinni. Sihteeri päättää aika pitkälle siitä mitä juttuja sivuille laitetaan.
Muita hommia lehden parissa :
ilmoitusmyyjä, markkinointivst., levikkivst., painopinnanvalmistaja (ilmoitusten teko), grafiikka (kuvitus), kuvankäsittely (ehkä harvinaisempi nykyään), toimitus (juttujen kirjoittajat), valokuvaaja(tai sitten vain jutun tekijät räpsii). Pistetään siihen vielä toimitusjohtajat, tekniset tuet, siivoojat ja sihteerit sun muut, niin kyllähän lehdet monenlaista työllistää.
Näiden kaikkien määrä tietenkin riippuu siitä kuinka isosta lehdestä on kyse. Käsittääkseni esim. hesarilla on toimittajia niin paljon että voivat pureutua johonkin asiaan vaikka kuinka pitkäksi aikaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia
"Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak1094495Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei
Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka553306- 841093
Alkuperäinen kristillinen kaste on uskoville annettava upotuskaste
Kreikan sana BAPTIZO merkitsee upottamista. Alkuseurakunta kastoi upottamalla Apostolien tekojen kirjan mukaan: Ap.t 2552919Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purraa jatkamaan valtiovarainministerinä!
Ja jollei valtiovarainministerinä, niin sitten pääministerinä. Purra on nostanut Suomen talouden nyt komeaan kasvuun Ma82809- 168769
- 57759
Pitäisikö naisen haluta "puolisomies"?
Toivottavasti saan nyt tämän idean purettua hyvin sanoiksi? Mutta tuossa eräässä aloituksessa tuli vastaan tälläinen tek139740Miksi piti uhota naapuri Venäjälle ja tehdä itsestä heidän vihollinen?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f0eee963-3605-47e6-9989-a21347ce7757 "Jos sota syttyy Suomessa, näin tapahtumat vois195728Asiantuntijat todistavat: Rydman valehteli.
Virta oli oikeassa jokaisessa kolmessa eri väitteessä, sen sijaan RYDMAN VALEHTELI kaikissa kolmessa väitteessä. https:/188695