Lehdet

......

Sori jos tuli väärään osioon!

Niin, haluaisin tietää mitä kaikkia töitä noissa lehdissä on? Mikä on vaikka se joka päättää/sommittelee sen ulkoasun tms.?

Kiitos

2

935

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsjkjsgjkgfjdk

      ihan kuten organisaatioitakin, joissakin on graafikoita, joissakin sivunvalmistajat suunnittelevat, joissakin toimittajat, tuottajat tai toimitussihteerit. Mikä koulutus sulla on?

    • NimimerkkiErkki_

      No meillä ainakin sanomalehdessä sivun taitosta vastaa taittosihteeri ja taittaja yhdessä. Lopputulos voi olla paljonkin taittajasta kiinni. Sihteeri päättää aika pitkälle siitä mitä juttuja sivuille laitetaan.

      Muita hommia lehden parissa :
      ilmoitusmyyjä, markkinointivst., levikkivst., painopinnanvalmistaja (ilmoitusten teko), grafiikka (kuvitus), kuvankäsittely (ehkä harvinaisempi nykyään), toimitus (juttujen kirjoittajat), valokuvaaja(tai sitten vain jutun tekijät räpsii). Pistetään siihen vielä toimitusjohtajat, tekniset tuet, siivoojat ja sihteerit sun muut, niin kyllähän lehdet monenlaista työllistää.

      Näiden kaikkien määrä tietenkin riippuu siitä kuinka isosta lehdestä on kyse. Käsittääkseni esim. hesarilla on toimittajia niin paljon että voivat pureutua johonkin asiaan vaikka kuinka pitkäksi aikaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      127
      1558
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      113
      1321
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1152
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      55
      1131
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      793
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      786
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      766
    8. 36
      766
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      675
    10. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      639
    Aihe