Lehdet

......

Sori jos tuli väärään osioon!

Niin, haluaisin tietää mitä kaikkia töitä noissa lehdissä on? Mikä on vaikka se joka päättää/sommittelee sen ulkoasun tms.?

Kiitos

2

793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsjkjsgjkgfjdk

      ihan kuten organisaatioitakin, joissakin on graafikoita, joissakin sivunvalmistajat suunnittelevat, joissakin toimittajat, tuottajat tai toimitussihteerit. Mikä koulutus sulla on?

    • NimimerkkiErkki_

      No meillä ainakin sanomalehdessä sivun taitosta vastaa taittosihteeri ja taittaja yhdessä. Lopputulos voi olla paljonkin taittajasta kiinni. Sihteeri päättää aika pitkälle siitä mitä juttuja sivuille laitetaan.

      Muita hommia lehden parissa :
      ilmoitusmyyjä, markkinointivst., levikkivst., painopinnanvalmistaja (ilmoitusten teko), grafiikka (kuvitus), kuvankäsittely (ehkä harvinaisempi nykyään), toimitus (juttujen kirjoittajat), valokuvaaja(tai sitten vain jutun tekijät räpsii). Pistetään siihen vielä toimitusjohtajat, tekniset tuet, siivoojat ja sihteerit sun muut, niin kyllähän lehdet monenlaista työllistää.

      Näiden kaikkien määrä tietenkin riippuu siitä kuinka isosta lehdestä on kyse. Käsittääkseni esim. hesarilla on toimittajia niin paljon että voivat pureutua johonkin asiaan vaikka kuinka pitkäksi aikaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      319
      11983
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      156
      11117
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      264
      6459
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      239
      5273
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      181
      3737
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3568
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      54
      2571
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2010
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      12
      1854
    10. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      106
      1801
    Aihe