Sori jos tuli väärään osioon!
Niin, haluaisin tietää mitä kaikkia töitä noissa lehdissä on? Mikä on vaikka se joka päättää/sommittelee sen ulkoasun tms.?
Kiitos
Lehdet
2
912
Vastaukset
- dsjkjsgjkgfjdk
ihan kuten organisaatioitakin, joissakin on graafikoita, joissakin sivunvalmistajat suunnittelevat, joissakin toimittajat, tuottajat tai toimitussihteerit. Mikä koulutus sulla on?
- NimimerkkiErkki_
No meillä ainakin sanomalehdessä sivun taitosta vastaa taittosihteeri ja taittaja yhdessä. Lopputulos voi olla paljonkin taittajasta kiinni. Sihteeri päättää aika pitkälle siitä mitä juttuja sivuille laitetaan.
Muita hommia lehden parissa :
ilmoitusmyyjä, markkinointivst., levikkivst., painopinnanvalmistaja (ilmoitusten teko), grafiikka (kuvitus), kuvankäsittely (ehkä harvinaisempi nykyään), toimitus (juttujen kirjoittajat), valokuvaaja(tai sitten vain jutun tekijät räpsii). Pistetään siihen vielä toimitusjohtajat, tekniset tuet, siivoojat ja sihteerit sun muut, niin kyllähän lehdet monenlaista työllistää.
Näiden kaikkien määrä tietenkin riippuu siitä kuinka isosta lehdestä on kyse. Käsittääkseni esim. hesarilla on toimittajia niin paljon että voivat pureutua johonkin asiaan vaikka kuinka pitkäksi aikaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233111Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122249Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.712123Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051919Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761613Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥411421Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta151339Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001285- 1131123
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151086